ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 00:08

Obezite ile mücadeleye devam-


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ''Akil İnsanlar Heyeti''nin açıklanmasından sonra CHP ve MHP'nin tavrına ilişkin, ''Herkes bu süreçte kendi üzerine düşeni ve yakışanı yapmak durumunda. Gerek ana muhalefet partisi gerekse MHP tarafından çözüm alanında dinamik çalışma yapılsaydı, süreç bu kadar uzamayabilirdi. Biz, süreci birlikte yürütebilme adına özellikle son 4 yıldır çok ciddi girişimler yapıyor olmamıza rağmen, ne yazık ki arzu edilen katkıyı göremedik. Takdir kamuoyunundur'' dedi.
     Müezzinoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Avusturya Sağlık Bakanı Alois Stoger ile yaptığı ortak basın toplantısı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
     Babalara doğum izni verilip verilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Müezzinoğlu, bunun henüz mutfak çalışması aşamasında olduğunu belirterek, ''Bakanlar Kuruluna henüz taşımadığımız ve değerlendirmesini yapmadığımız bir konuda şu anda size bir karar açıklamak çok mümkün değil. Hala değerlendiriyoruz. Değerlendirmeler tamamlansın, Bakanlar Kuruluna taşınsın, oradaki değerlendirmelerden sonra TBMM aşamasında gerekli açıklamaları ilgili bakanlarımız yapar'' diye konuştu.
     ''Sağlık kuruluşlarında TC ibaresinin kaldırılmasıyla'' ilgili iddialar için de Müezzinoğlu, ''Bakan olduğum dönemde hiçbir sağlık kuruluşunda tabelada TC'nin kaldırılması ya da herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Ama bu anlamda olay nedir diye bakıldığında, Kanun Hükmünde Kararnameyle Kamu Hastaneler Kurumu, Halk Sağlığı Kurumu kurulunca, bunlar TC Sağlık Bakanlığının kurumları haline geldiğinden, kurum tabelaları şekline dönüşmüştür'' ifadesini kullandı.
    
     -Obezite ile mücadeleye devam-
    
     Kurum değişikliğinin ortalama bir yıl önce yapıldığını hatırlatan Müezzinoğlu, ''Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu. Bunu, bugün stratejik olarak birilerinin böyle bir konjonktüre taşıyor olması, arkasında ciddi bir art niyeti taşır. Çünkü, o anlamda bir tabela değişikliğinin fotoğrafını koyanın altına da tarih koyması lazım. Bu, tabela 2012 yılı 8. ayında değiştirilmiş gibi tarih de koyması lazım ki, medyanın bu anlamda etik davrandığını kamuoyu bilsin. Tabela değişikliği daha önce olduysa, bunu bugün gündeme bu şekilde taşıyorsa, burada ne kadar iyi niyet ve art niyet olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz'' değerlendirmesini yaptı.
     Müezzinoğlu, kantinlerde kalori düzenlemesiyle ilgili de detaylı bilgileri kurum başkanlarının açıklayacağını belirterek, en doğru teknik bilgilerin buradan alınabileceğini söyledi. Bakanlığın obeziteyle mücadeleye devam edeceğini ifade eden Müezzinoğlu, birçok Bakanlık ve kurumla işbirliği yapılacağını ifade etti.
     Obezite ile mücadelenin farklı kurum ve bakanlıklarla işbirliği ile başarılı olacağını vurgulayan Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığının mücadelede tek başına başarılı olamayabileceğine dikkati çekti.
    
     -''Herkes bu süreçte kendi üzerine düşeni yapmak durumunda''-
    
     Bir gazetecinin, ''Akil İnsanlar'' listesine ilişkin ''CHP'nin tavrı ortada. İki partinin sürecin dışında olması, sürecin hızını düşürür mü'' şeklindeki sorusu üzerine Müezzinoğlu, şunları kaydetti:
     ''Herkes kendi üzerine düşeni ve yakışanı yapmak durumunda. Bizzat parti olarak kendi üzerimize düşeni ve bu millete kendi adımıza yakıştığına inandığımız bir tavrı sergiliyoruz. Bu süreç, zaten bana göre de yeterince uzamıştır. Otuz yıldır ülkenin, milletin ağır bedeller ödediği bir süreç. Gerek ana muhalefet partisi gerekse MHP tarafından çözüm alanında dinamik bir çalışma yapılsaydı, süreç zaten bu kadar da uzamayabilirdi. Ama tabii ki onların kendi takdirleridir. Biz, süreci birlikte yürütebilme adına özellikle son 4 yıldır çok ciddi girişimler yapıyor olmamıza rağmen, ne yazık ki bu anlamda arzu edilen katkıyı göremedik. Dolayısıyla, takdir kamuoyunundur.''
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER