ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2014 Pazartesi 08:38

Obama Avrupalı liderlerle Ukrayna'yı görüştü

Obama Avrupalı liderlerle Ukraynayı görüştü

ABD Başkanı Obama, İngiltere Başbakanı Cameron, Almanya Başbakanı Merkel ve Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ile Ukrayna'daki gelişmeleri değerlendirdi.


ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile Ukrayna'yı konuştu.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Başkan Obama’nın, Avrupalı liderler ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdiği bildirildi.

Açıklamada, “Liderler, Rusya’nın, uluslararası hukukun ihlali ile uluslararası barış ve güvenliğe tehdit olan Ukrayna’nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne yönelik net ihlali üzerindeki ciddi kaygılarını ifade ettiler” ifadelerine yer verildi.

Liderlerin, Ukrayna ile Rusya arasında diyaloğun acilen başlaması gerektiğini vurguladıkları belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Liderler, Ukrayna halkının bu tarihi dönemde kendi geleceklerini kararlaştırmalarına katkıda bulunacak mayıstaki seçimlerin yapılma çalışmaları ile ülkenin toprak bütünlüğünün de aralarında bulunduğu konularda Ukrayna hükümetinin ve uluslararası hukukun desteklenmesinde, uluslararası toplumun birlik içerisinde olmasının önemini doğruladılar. Liderler ayrıca, ekonomisine istikrar kazandırmak için acil reformlara ihtiyacı olan Ukrayna’ya ikili ve çok taraflı finansal yardım paketinde birlikte çalışma taahhüdünde bulundular. Liderler, iki taraflı ve uygun uluslararası organizasyonlar aracılığıyla, birlikte yakın çalışma içerisinde olmayı sürdürmede mutabık kaldılar.”

Açıklamada, Başkan Obama’nın, ABD’nin Doğu Avrupa’nın demokrasisi ve güvenliğine yönelik uzun süredir devam eden taahhüdünü tekrar teyit ettiğine yer verildi.

Bu arada, İngiltere Başbakanı Cameron, Obama ile görüşmesi hakkında twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya'nın attığı adımların kabul edilemez olduğu, eğer izledikleri yolu değiştirmezlerse bunun belirli bir bedeli olacağı konusunda mutabık kaldıklarını duyurdu.

Obama dün de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper ile Ukrayna'daki gelişmeleri konuşmuştu.

"Rusya Kırım'da kontrolü ele geçirdi"

Öte yandan, ABD'li üst düzey yetkililer, Rus kuvvetlerin ellerinde kayda değer miktardaki malzeme ile Rusya'nın Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde 6 binden fazla hava ve deniz askeri varlığının bulunduğunu belirtti.

Yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki tam kontrolü ele geçirdiğini kaydetti.

Rusya ordusunun, Rusya'nın Ukrayna sınırlarında da büyük çaplı askeri tatbikat yaptığını ifade eden yetkililer, Rusya'nın askeri müdahalesinin "gayri meşru" olduğu yönünde uluslararası toplumda geniş bir görüş birliği olması yönünde çalıştıklarını dile getirdi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER