ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ekim 2014 Cuma 01:00

"O mülteciler için kapımızı açacağız"

"O mülteciler için kapımızı açacağız"

Başbakan Davutoğlu, "Dünyada ne kadar mazlum varsa kapılarımızı açmaya devam edeceğiz" dedi.


Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye kabul etmeye devam edeceklerini ifade eden Davutoğlu, "Bu topraklarda 1 buçuk milyon Suriyeli’yi kabul etmemize ‘vatana ihanet’ diyenler çıktı. Bir daha Gazze’de felaketler yaşanmasın diye herkes sussa biz inadına Gazze diyeceğiz. İnadına o mülteciler için kapımızı açacağız. Dinleri, mezhepleri önemli değil, insan olmaları önemli. İnsanı anlamayan rabbini de anlayamaz" dedi.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından Keçiören Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi'nde “Yaşayan Gazze" programı düzenlendi. Programı Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik katıldı. Piyano ve şiir dinletisiyle başlayan programda, Ömer Çelik ve Bülent Arınç birer selamlama konuşması yaptı. Programda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gazze için bugüne kadar yapılan çalışmaları anlatırken, "Şucaiyye katliamı olduğunda, Filistinlilere dedim ki; ‘Şucaiyye kahramanlar anlamına gelir.’ Orası son Osmanlı birliğinin teslim olmamak için son nefesine kadar dayanıp şehit düştüğü yerdir. Gazze ile aramızdaki tarihi, insanlık, evrensel bir bağdır" şeklinde konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2012'de Gazze'yi ziyareti sırasında bir Filistinlinin kendisine "Arakanlıları yalnız bırakmayın" dediğini belirterek, "Düşünün öyle bir Gazzeli ki tepesinden bombalar yağıyor, içeride en yakınını şehit vermiş insanlar, ölüm tehdidi altındalar ama gönüllerinden Arakan'ı eksik etmiyorlar. Onlara o direniş gücünü veren şey, savundukları Gazze'nin aynı zamanda Arakan olduğunu hissetmeleridir. Savundukları Gazze'nin aynı zamanda Şam, Bağdat, Somali olduğunu hissetmeleridir. Onlar Gazze'yi savunmuyorlar, onlar tarihe, mekana ve zamana sinmiş olan bir imanı savunuyorlar, muhabbeti, aşkı savunuyorlar" dedi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER