ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 15:41

"Müzeleri kasvetli yerler olmaktan çıkaracağız"

"Müzeleri kasvetli yerler olmaktan çıkaracağız"


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, müzeleri, çocuk ve gençlerin içinde sosyal ve kültürel aktivitelerini de gerçekleştirebilecekleri yerler olarak tasarlayacaklarını söyledi.

        Ömer Çelik, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk'ü ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyarette konuşan Çelik, Adana'ya yeni ve geniş bir müze kazandırmayı planladıklarını bunun için yer seçimi yapacaklarını belirtti. Çelik, Adana'nın Anadolu'nun kültürel ve tarihsel mirasını temsil etmesi bakımından çok özel bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti. Müzelerin insanların en iyi vakitlerini değerlendirmeleri için gittikleri yer olmasını istediğini anlatan Çelik, müzeleri çocukluğunda gittiği sıkıcı ve kasvetli binalara sahip imajından kurtarmak istediğini dile getirdi.

        Çelik, "Kasvetli ve sıkıcı binaların yerine, canlı, cıvıl cıvıl özellikle çocuklarla ve gençlerle onların gündelik hayatıyla iç içe olan müzeler düşünüyoruz. Bunları büyük mekânlar olarak artık planlamak istiyoruz. Küçük küçük tarihi eserlerin hiç sergilenmediği, yeterli görkeme sahip olmayan yerler olmaktan çıksın istiyoruz. Gençlerin, çocukların sosyal aktivitelerini gerçekleştirebildikleri, akşam belli saatlere kadar da yaşayabilen sosyal ve kültürel faaliyetlere zemin olan yerler olarak düşünüyoruz. Eserlerin sergilenmesinin yanı sıra, eserlerin doğru bir şekilde sergilenmesini de istiyoruz."

        Bu arada Bakan Çelik'e, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, günün anısına belediyenin kurslarında kursiyerlerin yaptığı elişi bir tablo hediye etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER