ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 22:39

"Mutabakat sağlanması çok mümkün olmayan 8-10 madde"


TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, çalışmaların Temmuz ayı başına kadar sürmesi konusunda mutabakat sağlandığını söyledi.

Kart, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında yapılan yaklaşık 6 saatlik toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Şu anda komisyon olarak 15 maddelik protokolün 11. maddesine göre ikinci aşamayı müzakere ettiklerini belirten Kart, "Yani ilkeleri belirleme ve metin oluşturma aşamasındayız" dedi.

Kart, iktidarın bu aşamaya yönelik olarak, tarih belirleme noktasında talepleri olduğunu belirterek, bu noktada mutabakat sağlandığını kaydetti. Kart, şöyle konuştu:

"Yasama yılı sonuna kadar, yani Haziran sonu ya da Temmuz başı şeklinde mutabakat sağlandı. Ancak bunun devamında çalışmalar kilitlendi. Şu sebeple kilitlendi: İkinci aşamanın sonunda ortaya çıkacak metnin, bütünüyle uzlaşmaya dayalı bir metin olmayacağı çok açık. AKP, orada ikinci aşamadan sonra Anayasa konusunun tamamında bir uzlaşma olmadığı takdirde, çalışmaların sonlandırılmasını; üçüncü ve dördüncü aşamanın yapılmamasını istiyor.

Aslında iktidar grubunun Anayasa Komisyonu masasını, 2-3 aydan bu yana terk etmek istediğini çok iyi biliyorduk, işin özü buydu. Masayı terk etmek noktasında kararlı olan siyasi iktidar var, bunun gerekçesini yaratmaya çalışıyorlar. İyi niyetle ikinci aşamada da her türlü katkıyı vermek çabası içindeyiz. İkinci aşamada yüzde yüz mutabakatın olmayacağı çok açık. Ondan sonra Anayasa'nın olgunlaşması, kamuoyunun tartışmasına sunulması ve dördüncü aşama olarak da yeniden müzakerenin yapılması gerekiyor. 15 maddelik protokol bunu söylüyor. Mutabakatla hazırlanan protokolün askıya alınmasını isteyen iktidar girişimi söz konusuydu. Bu noktada çalışmalar tıkandı. Salı günü yeniden müzakereler yapılacak."

CHP'li Kart, 4 partinin de çalışmaların 1 Temmuz'a kadar sürmesi konusunda uzlaştığını söyledi.
    
"Mutabakat sağlanması çok mümkün olmayan 8-10 madde"
    
Kritik olan 8-10 madde de mutabakat sağlanmayacağını ifade eden Kart, bu aşamada mutabakat sağlanması çok mümkün olmadığı aşikar olan o maddelerin görüşülmesi noktasında, hem kamuoyunun yeni değerlendirme yapması hem de liderlerin inisiyatif kullanması sürecinin söz konusu olacağını kaydetti. Kart, "AK Parti bütün bu süreçleri bertaraf ederek, Anayasa çalışmalarını kendince en geç Haziran ayın sonunda bitirmenin altyapısını oluşturmaya çalışıyor, biz de buna fırsat vermek istemiyoruz. Çünkü Anayasa Uzlaşma Komisyonu zemini tarihi bir zemindir, sorumluluk gerektiren bir zemindir" dedi.

Kart, Türkiye için, Türkiye'nin ortak paydayı yakalaması için son derece önemli bir zemin olduğunu ifade ederek, kendilerinin, bu sorumluluk anlayışıyla toplumsal uzlaşmayla Anayasa'nın yapılması noktasında gayret içinde olduklarını; AK Parti'nin ise toplumsal uzlaşma zeminini bir an evvel sona erdirip, kendi Anayasa taslağını topluma dayatmak istediğini öne sürdü.

"Salı günü, üçüncü ve dördüncü aşamanın mutabık kalınan süreye dahil edilip edilmeyeceği mi müzakere edilecek-" sorusuna, Kart, "Bugün konuştuğumuz konuları belki de daha geniş boyutuyla değerlendirme imkanı olacak. Komisyon üyesi olan arkadaşlar genel başkanlarla, genel merkezlerle, yetkili organlarla değerlendirmelerini yapacaklardır. Umarım o noktada siyasi iktidar daha sorumlu bir davranış içine girer, daha uzlaşmaya açık bir biçimde üstüne düşen görevi yapar. Ama çok açık olarak şunu ifade ediyorum: AK Parti'nin toplumsal uzlaşmaya dayalı Anayasa yapmak konusunda samimi olmadığını, siyaseten dürüst olmadığını ilk günden beri ifade ediyoruz. Gelişmeler bunu doğrulamıştır" yanıtını verdi.

CHP'li Kart, gazetecilerin TBMM Başkanı Çiçek'in, "güneş batmak üzere" açıklamasından sonra toplantıdaki tavrının nasıl olup olmadığı yönündeki sorusuna yanıt verirken, "Sayın Başkana yönelik olarak, çok dikkatli bir üslup içinde olduğumu biliyorsunuz. Sayın Başkanın üslubunda, söylemlerinde son bir haftadan bu yana, daha evvelki tavrı bağdaşmayan yaklaşımları gördüğümü ifade etmiştim. O yaklaşımların müzakere esnasında da sürdüğünü gözlemledim" dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER