ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 16:12

Musul ve Kerkük görüşüldü

Musul ve Kerkük görüşüldü

Başbakan Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyetle görüştü.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyetle görüşmesi sona erdi.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen kabul 1 saat 5 dakika sürdü.

Kabulde Türkiye tarafında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, IKBY tarafında ise de Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani hazır bulundu.

Başbakan Erdoğan, kabulün ardından Milli Güvenlik Kurulu'na katılacak bakanlarla bir araya geldi.

Görüşmenin ayrıntıları

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani arasında gerçekleşen görüşmede Musul ve Kerkük başta olmak üzere bölgedeki son durum ele alındı.

Bölgedeki istikrarsızlığın ve güvenlik sorununun endişe verici olduğuna işaret edilen görüşmede, halihazırdaki krizin aşılması için, Irak'ta halkın tüm kesimlerini kuşatan, ülkede adaletli bir güç ve gelir paylaşımı sağlamayı amaçlayan bir hükümetin kurulması gerektiği belirtildi.

Irak'ı mezhep temelli bir çatışma ortamına sürüklenmekten kurtarmak, ülkenin toprak bütünlüğünü ve siyasal birliğini korumak için de en kısa sürede bir mutabakat hükümeti kurulmasının büyük önem taşıdığına değinilen Erdoğan - Barzani görüşmesinde, halen bölgede tutulmakta olan Türk vatandaşlarının Türkiye'ye salimen dönmelerini sağlamanın ehemmiyetinin de vurgulandığı öğrenildi.

Başbakan Erdoğan, görüşmede Türkiye'nin Irak’taki olaylarından zarar gören sivil halka el uzattığını bu çerçevede 12 Haziran’dan itibaren Türkmenlerin yoğun olduğu bölgeler başta olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine insani yardım gönderilmeye başlandığına işaret etti.

Erdoğan ve Barzani görüşmesinde enerji alanındaki işbirliğinin de gündeme geldiği, tarafların bu konuda temelleri daha önce atılmış olan işbirliğini geliştirme ve sürdürme konusunda kararlı olduklarını teyit ettikleri öğrenildi.

Davutoğlu ile de görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Barzani ile görüştü.

Dışişleri Konutunda yapılan görüşmeye, IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da katıldı.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 2 saat sürdü.

Barzani Kerkük'e gitti

Barzani, Kerkük’teki siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelecek. Toplantıda Irak’taki son gelişmelerle Kerkük’teki yeni durum ele alınacak. Barzani, ayrıca Kerkük’ün güvenliğini sağlayan peşmergeye moral ziyaretinde bulunacak.

Mesut Barzani, "Kerkük’ün Kürdistan’ın bir parçası olduğundan hiçbir şüphemiz yok. Irak Anayasası’nın 140. maddesine uyarız. Son on yıldır bu maddenin uygulanmasını bekliyoruz. Fakat merkezi hükümetten bu konuda hiçbir ciddiyet göremedik. Bizce Kerkük, Kürdistan’ın bir parçasıdır ve bu konuda konuşmaya gerek yoktur" açıklamasında bulunmuştu 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER