ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 15:52

"Mustafa Akaydın terbiye sınırlarını aştı"

"Mustafa Akaydın terbiye sınırlarını aştı"


AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren sözlerine sert tepki göstererek ,"Akaydın, terbiye sınırlarını aştı.” dedi.

Antalya’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen fener alayının ardından Cumhuriyet Meydan’ında halka seslenen Büyükşehir Belediye Mustafa Akaydın’ın Başbakan Erdoğan’a yönelik sözlerine tepki geldi. AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse düzenlediği basın toplantısında Akaydın'a yüklendi. Köse, “Bu toplantının konusu Antalya’da Antalyalıların oylarıyla başkanlığa seçilen Akaydın’ın önceki gün akşam fener alayı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı hakkında sarfettiği terbiye sınırlarını aşan, hakaret içerikli sözleriyle ilgilidir.” dedi. Akaydın’a bir vatandaş olarak ‘başkan’ demekten hicap ettiğini belirten Köse, Akaydın’ın görevinin temsil ettiği mekan gereği, hakaret içerenler sözlerle siyaset yapmak olmadığını, hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin herkese hizmet etmek olduğunu söyledi. Akaydın’ın yaptığı konuşmanın terbiye sınırlarını aştığını belirten Köse, 19 Mayıs coşkusuna gölge düşürdüğünü kaydetti. Köse, kendilerini Akaydın’ın sözleriyle ilgili olarak çok sayıda tepki geldiğini söyledi. Konuşmasında Akaydın’ın Cumhuriyet Meydan’ın da yaptığı konuşması hatırlayan Köse, “Akaydın bilsin ki Recep Tayyip Erdoğan adam gibi adamdır. Biz de şunu istiyoruz. Siyasette seviyeli nazik bir üslup istiyoruz. Edep istiyoruz. Edep yahu diyoruz. Edep sınırlarına riayet istiyoruz. Biz sokak ağzıyla konuşan bir belediye başkanı istemiyoruz. Biz siyaset ayağa düşsün istemiyoruz. Biz siyasilerin seviyesizlik, hatsizlik, densizlik yapmasını istemiyoruz. Akaydın’ın ağzı bozulmuş.” diye konuştu.

Başkan Akaydın’ın her bulduğu fırsatta Başbakan Erdoğan’a hakaret ettiğini belirten Köse, “Akaydın’a soruyorum; Sen kimden aldığın yetkiyle bu ülkenin başbakanına, yüzde 50 halkın oyunu almış dünyanın kabul ettiği küresel bir lider haline gelmiş Recep Tayyip Erdoğan’a böyle hakaret edersin? Senin işin Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmek mi? Senin misyonun görevin bu mu? Yoksa Antalyalılara hizmet etmek midir? Akaydın, ‘dostluk kardeşlik barış istiyoruz demiş’ Sevsinler seni ya. Sen nerde barış dostluk kardeşlik, akan kanın durmasını istiyorsun?” diye sordu.

19 Mayıs kutlamalarına gelenlerin Başbakan Erdoğan’a yapılan hakaretleri dinlemeye gitmediğini belirten Köse, “Akaydın billboardlarda halkı davet ederken Başbakan Erdoğan’a hakaret edeceğini de yazsaydı. Billboardlarda yapmadıklarını yazmayı biliyor. Antalya’ya vermediği hizmetleri yazmayı çok iyi biliyor. Bir dahi ki sefere davet ederken Başbakan'a hakaret edeceğini de yaz.” dedi. “Sen kimsin Akaydın? diye soran Köse, Akaydın’ın hangi psikoloji, hangi bakış açıcıyla bu hakaretlerde bulunduğunu merak ettiğini söyledi. Akaydın’ı edebini muhafaza etmeye davet eden Köse, “Yazıklar olsun sana yazıklar olsun.” dedi. Antalyalıların Akaydın’ı hizmet etsin diye seçtiğini belirten Köse, Akaydın’ın siyaset yapması için CHP genel merkezine gitmesi gerektiğini ifade etti. Köse, Akaydın’ın muhatabının Başbakan olmadığını, Antalyalılar olduğunu kaydetti. Köse, Başbakan Erdoğan’ın Akaydın’ı muhatap almayacağını kaydetti.

AKAYDIN NE DEMİŞTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, “Bizim devletimizden istediğimiz fazla bir şey değil. Biz özgürlük, barış, kardeşlik istiyoruz. Biz dostlarımızla, komşularımızla dost olarak yaşamak istiyoruz. Atatürk'ün söylediği gibi 'Yurtta sulh cihanda sulh' istiyoruz. Komşularımızla kavga istemiyoruz. Biz bu ülkenin ufkunda şanlı bayrağımızdan başka ortak bayrak istemiyoruz. Biz ipleri Obama'nın elinde Başbakan istemiyoruz. Biz işi bitince tuvalete süpürülecek Başbakan da istemiyoruz. Biz adam gibi adam istiyoruz, adam gibi adam. Biz Kandil'den İmralı'dan yönetilen bir vatan da istemiyoruz.” diyerek Başbakan Erdoğan’a ağır hakaretlerde bulunmuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER