ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 22:55

"Multikulti Haberler Belgeseli"nin galası yapıldı


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa'nın farklı ülkelerinde yaşayan yurttaşların zaman zaman nefret söylemlerine maruz kaldığını belirterek, "Nefret söylemlerini önleyecek mekanizmaların kurulması gerekli. Yabancı düşmanlığını ortadan kaldıracak, multi kültür dediğimize göre farklı kültürlerin bir arada dostça ve özgürce yaşamasını temin edecek birtakım mekanizmaların kurulması lazım" dedi.

Arınç, Harbiye'deki TRT İstanbul Radyosu'nda gala gösterimi yapılan "Multikulti Haberler Belgeseli"ni izledi.

Türkiye kökenli Alman ve Alman medya kuruluşlarının yöneticileri ile gazetecilerinin bakış açısından göç, göçmenlik, medya, entegrasyon ve İslamofobi konularını ele alan, Türkiyeli göçmenlerin 50 yılına ve entegrasyon sürecindeki etkilerine ışık tutan belgeselin galasında konuşan Arınç, Türkiye ile Almanya arasında iletişimin sürekli devam ettiğini söyledi.

Birinci Dünya Savaşı'nda Almanlarla silah arkadaşlığının yaşandığını dile getiren Arınç, bu savaştan sonra pek çok bilim adamının Türkiye'ye gelerek üniversiteleri kurduğunu ve bu kurumların ayakta kalmasını sağladığını kaydetti.

Ülkeler arası ilişkilerin her zaman yüksek düzeyde tutulduğunu ifade eden Arınç, AB konusunda zaman zaman soğukluk yaşansa da sürecin devam ettiğini dile getirdi.

Göçün 53. yılının yaşandığını ve Almanya'da 3 milyon yurttaşın yaşadığını hatırlatan Arınç, birçok kez Almanya'ya gittiğini, orada yaşayan yurttaşları ziyaret ettiğini, konferanslar verdiğini, son olarak bir ay önce giderek çeşitli görüşmeler yaptığını kaydetti.

Arınç, orada yaşayan bütün yurttaşlara Alman vatandaşlığına geçmelerini, hukuk çerçevesinde yaşamalarını, Türkçe'yi unutmamalarını ancak Almanca'yı da güzel öğrenmelerini tavsiye ettiklerini aktararak, oradakilerin zaman zaman nefret söylemleriyle karşılaştığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şöyle devam etti:

"Nefret söylemlerini önleyecek mekanizmaların kurulması gerekli. Yabancı düşmanlığını ortadan kaldıracak, multi kültür dediğimize göre farklı kültürlerin bir arada dostça ve özgürce yaşamasını temin edecek birtakım mekanizmaların kurulması lazım. Irkçı cinayetler diye adlandırılan ve bugün yangınlarla devam eden bir düşmanlık söz konusu. Ben Alman hükümetinin iyi niyetinden şüphesiz eminim. Başta cumhurbaşkanları olmak üzere hiçbir devlet yetkilisi bunu tasvip etmiyor. Ama bununla ilgili yargı süreçlerinin de şeffaf ve herkes tarafından izlenebilir olması gerekiyor. 8 tane yurttaşımızın hayatına son veren Nasyonal Sosyalist Yeraltı isimli örgütün faillerinin yargılandığı duruşmayı mutlaka bizim Türkiye ve dünyaya aktarmamız gerekiyor. Bu konuda iyi kararlar alınacağını ümit ediyorum."
    
"Alman turist sayısı artacak"
    
Berlin Turizm Fuarı'nın açılışına katıldığını hatırlatan Arınç, 3 bin metrekarelik Türkiye standında fevkalade güzel gelişmeler gördüğünü kaydetti.

Arınç, Türkiye'ye en çok turistin Almanya'dan gelmesine dikkati çekerek, bu rakamın 5 milyonun üzerinde olduğunu, bu sayının artacağını ve Türkiye'nin güzelliklerini Almanların beğeniyor olmasının kendilerine gurur verdiğini dile getirdi.

Festivale katıldığı günün akşamı, Türkiye'den giden ailelerin Almanya doğumlu olan ve orada büyüyen çocuklarıyla, kendi alanında başarılı 21 sanatçıyla bir araya geldiğini hatırlatan Arınç, Almanların takdirini kazanan bu gençlerle gurur duyduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, önceden Almanya'da üniversite okuyan öğrenci sayısının çok az olduğunu, kendisine bir defasında sadece bir kişinin gösterilebildiğini ancak şu anda sadece sanatçı, futbolcu değil, onlarca avukat, mimar, doktor olduğunu, her meslekten başarıyla iş yapan yurttaşların bulunduğunu ifade etti.
    
''Biz ırkçı değiliz ama yurttaşlarımızın başarısından gurur duyarız''
    
Almanya'ya gittiğinde 53 yılık göç hayatının öyküsünü parça parça dinlediğini ifade eden Arınç, belgeselin bu öyküleri barındırdığını aktardı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz ırkçı değiliz ama yurttaşlarımızın başarılı olmasından gurur duyuyoruz. Aradaki sorunların anlayışla çözülmesi lazım. Bu konularda mutlaka hükümetler arası işbirliği yapmamız lazım. Biz hiçbir zaman asimilasyon kelimesini ağzımıza bile almıyoruz. Mutlaka uyumlu bir entegrasyon sağlanmalıdır. Türk tarafı bunun için bütün imkanları hazırlayacak, hazırlıyor. Yeter ki karşılığı bulunsun ve insanlar barış içerisinde özgürce yaşasınlar. Alman toplumunun hukukunun bu işler için yeterli olduğunu düşünüyoruz. Biz dinlediğimiz hikayelerin hep güzel yanlarına baktık. Dostluğun bozulmasını istemedik. Biz Almanya'nın kalkınmasına da hizmet ettik. Eğer Türkiye'den gidenler olmasaydı Almanya'nın bugünkü durumuna gelmesi herhalde biraz daha geç olacaktı. Bunu abartılı bulanlarınız olabilir ancak biz her yerde çalıştık ve çok başarılı olduk."

TRT'nin çok önemli yapıtlara imza attığının altını çizen Arınç, TRT Belgesel'in özellikle bu konudaki çalışmaları başarıyla yürüttüğünü ifade etti.

Arınç, bu tür yapıtların diğer dillere çevrilerek, farklı ülkelerde de yayınlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER