ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 12:31

Muhtar adayının kriteri ne olmalı?

Muhtar adayının kriteri ne olmalı?

Mahalle ve köy muhtarı olmak isteyenlerden herhangi bir kriter aranmaması ve maaşlarının yükselmesinden dolayı aday sayısında artış gözleniyor.


30 Mart yerel seçimleri öncesinde mahalle ve köy muhtarı olmak isteyenlerden herhangi bir kriter aranmaması ve maaşlarının yükselmesinden dolayı aday sayısında artış gözleniyor.

Ağrı Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı ve Fatih Mahallesi muhtarı Murat Gök, yaptığı açıklamada, 30 Mart öncesi muhtar adaylarının artışının kentte daha çok konuşulduğunu söyledi.

Muhtarı olduğu mahallede bile kendisine 7 rakibin olduğunu dile getiren Gök, "30 Mart öncesi Ağrı'da muhtarlık yarışı, belediye başkanlık seçiminden daha çok konuşuluyor. Muhtar olmak için herhangi bir kriter aranmaması, sadece 18 yaşını doldurmuş olmak ve maaşlarının asgari ücret seviyesine 871 liraya çıkarılması muhtarlık adaylarının artmasına neden oldu" dedi.

"Muhtar sayısının artması rekabeti arttırır"

Gök, birçok muhtar adaylarının ise gündeme gelebilmek için aday olduklarını savunarak, şunları kaydetti:

"Örneğin benim mahallemin nüfusu 16 bin ve şimdilik 7 adayla yarışıyorum. Bazı mahallelerde bu sayı daha fazla. Muhtar adaylarının çok olması, adayların çeşitli seçim vaatleriyle geliyor. Muhtar sayısının artması, rekabeti arttırır, rekabet ise başarı getirir. Bir daha ki seçimlerde daha çok oy alalım mantığıyla çok hizmet ederler. Yani bu artış hizmet kalitesine artırır. Ağrı'da çoğumuz eş, dost ve akraba olduğumuz için mühür ücreti alamıyoruz. Bu nedenle de bu maaş artışı fazla değil, aksine az" dedi.

Merkeze bağlı Sağırtaş Mahallesi muhtarı Sabri Altıntaş ise maaşların yükseltilmesinin gerektiğini belirterek, sosyal güvencelerinin olmadığını, bu konuda da yardımcı olunması gerektiğini kaydetti.

Altıntaş, "Maaşların artması, akrabaları bile birbirine rakip etti. 2 dönem muhtarlık yaptığım köyümde, öz amca oğlum bana rakip. Bu yarışta kim iyi mücadele eder hak ederse kazansın" ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER