ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ağustos 2014 Salı 15:12

Muharrem İnce Kılıçdaroğlu’nu sert eleştirdi

Muharrem İnce Kılıçdaroğlunu sert eleştirdi

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’nun hiçbir zaman Başbakan olma iddiasını taşımadığını ifade etti.


CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’nun hiçbir zaman Başbakan olma iddiasını taşımadığını ifade ederek, "Çünkü özgüveni yok, kararlı değil. Kimse bizden umutlu değil. Bizim iktidar olacağımıza inanmıyor. Çünkü tutarlı değil CHP” dedi.

CHP Yalova Milletvekili İnce, CHP Ankara İl Başkanlığını ziyaret etti. CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz ile görüşme öncesi gazetecilere açıklamada bulunan İnce, yaptığı ve yapacağı ziyaretleri anlatarak, “Anadolu bir heyecan görüyorum. Yani yakında bir cumhurbaşkanlığı seçimleri yaşadık. Herhalde bu cumhurbaşkanlığı seçiminde bu partide bu kadar insan görmediniz hiç. Hiçbir gün görmediniz çünkü heyecan yoktu partide. İyi bir iş yapmışım ki bu partiye heyecan getirmişim. Zaten bu parti Kurultayda harcadığı enerjisini seçimlerde harcasa zaten iktidar oluruz. Parti Meclisi üyelerinin belirlenmesi için harcanılan enerjiyi cumhurbaşkanı adayının belirlenmesine, örgüt kanallarının işletilmesine imkan sağlansaydı herhalde cumhurbaşkanlığı seçimi de böyle olmazdı” diye konuştu.

“BU YAPIDAN İKTİDAR OLMAZ. BU YAPIDAN UMUT OLMAZ. BU YAPIDAN BAŞBAKAN OLMAZ”

“Türkiye’de bunca sorun varken, ne yazık ki bu sorunlar yumağının ortasında CHP, çözüm üretemiyor, umut olamıyor” diyen İnce, “Şuanda hiç kimse ‘tamam bu AK Parti bu ülkeyi perişan etti. Önümüzdeki seçimde CHP iktidar olacak. Sayın Kılıçdaroğlu Başbakan olacak’ diye bir umut taşımıyor. Kimsenin böyle bir umudu yok. Kendinize sorun, komşunuza sorun. Ben kendime soruyorum. Böyle bir umut görmüyorum sokakta. Kimse kimseyi kandırmasın. Kimse bizden umutlu değil. Bizim iktidar olacağımıza inanmıyor. Çünkü tutarlı değil CHP. Çünkü özgüveni yok, kararlı değil. 2010’da Sayın Genel Başkan diyor ki 2011 seçimleri için; ‘Anlamlı bir artış sağlayamazsam çeker giderim’ diyor. Dün bir gazetede röportajı var. ‘Anlamlı bir azalma olursa giderim’ diyor. Anlamlı artıştan, anlamlı azalmaya gelmiş. Küsuratlar olursa yine gitmem. Ancak 26, 16’ya düşerse giderim diyor. Bu yapıdan iktidar olmaz. Bu yapıdan umut olmaz. Bu yapıdan Başbakan olmaz. Meydanlara çıkıp ‘ben Başbakan olacağım meydanları yöneteceğim’ ağzından böyle bir söz duymuyorum. Çünkü bu özgüven yok, bu iddia yok. Bu iddia olmayınca da bu umut olmuyor” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİKLEŞMESİNİ KONUŞACAKSAK ÖNCE PARTİNİN DEMOKRATİKLEŞMESİNİ KONUŞMALIYIZ. ÖNCE PARTİDE DEMOKRASİ SONRA ÜLKEDE DEMOKRASİ”

İnce, yeni dönemde yapacaklarına ilişkin ise şunları söyledi:

“Biz yeni dönemde inşallah bu Kurultayda genel başkan olacağız. Bu yeni dönemde CHP ekonomiyi konuşacak, mutfağı konuşacak, tencereye söz söyleyen bir CHP olacağız. Biz bu yeni dönemde proje üreten, emeği konuşan, gençlerimizin, çocuklarımızın eğitimini konuşan sağlığını konuşan bir CHP olacağız. Türkiye bir kuşatılmışlıkla karşı karşıya. Ben böyle bir ortamda şerefli ikinciliğe razı değilim. Ben böyle bir ortamda Fenerbahçe’yi, Galatasaray’ı, Beşiktaş’ı düşünürüm. Onların teknik direktörü dese ki kulüp başkanına bu sene üçüncü olacağız. O teknik direktörü orda tutmazlar. O teknik direktörün hedefi şampiyonluk olmalıdır. Bizim hedefimiz şampiyonluktur, birinci parti olmaktır. Bizler demokratik devlet anlayışını konuşacağız. Türkiye’yi nasıl demokratikleştireceğimizi konuşacağız. Ekonomik gelişmeyi, kalkınmayı konuşacağız. Hakça paylaşımı konuşacağız, sosyal adaleti konuşacağız. Toplumsal barışı konuşacağız ve ‘Yurtta barış dünyada barış’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün o ilkesini yeniden harekete geçirip komşularıyla barışık bir Türkiye için uğraşacağız. Türkiye’nin demokratikleşmesini konuşacaksak önce partinin demokratikleşmesini konuşmalıyız. Önce partide demokrasi sonra ülkede demokrasi.”

“BEN GENEL BAŞKAN OLDUĞUMDA SİZE GENEL BAŞKAN HİÇBİR DAYATMADA BULUNMAYACAK”

Partinin üyelerine söz veren İnce, “Ben genel başkan olduğumda size genel başkan hiçbir dayatmada bulunmayacak. Kendi göbeğinizi kendiniz keseceksiniz. Sandığı koyacağız. Üyelerle ön seçim yapacağız. Belediye başkanlıklarında, milletvekilliklerinde, meclis üyeliklerinde hepsinde üyelerle ön seçim olacak. Üyeler ikiye ayrılacak. Nitelikli üyeler, pasif üyeler. 81 vilayette olacak bu. Eğer bir ilde 1’den fazla aday varsa mutlaka üyelerle ön seçim olacak. Yine çarşaf liste esas olacak” şeklinde konuştu.

“ÖNCE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ SONRA GENEL BAŞKANLIK SEÇİMİ. BUNU YAPALIM”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun blok listeyi özlediğini gördüğünü ileri süren İnce, şunları kaydetti:

“5.madde de genel başkan seçimi, 6.madde de tüzük değişikliği var. Sayın genel başkandan şunu istiyorum; gel bu maddelerin yerini değiştirelim. Önce tüzüğü değiştirelim. Sonra genel başkanlık seçimi yapalım. Bakalım o zaman 100 oy alabilecek misiniz? Hadi hodri meydan. Önce tüzük değişikliği sonra genel başkanlık seçimi. Bunu yapalım. Ben samimi olacağım size. Sizi hiç kandırmayacağım. Yine sözümdür. Şuanda yüzde 15 kontenjan var. Bu yetmiyor bizim yönetime. Bunu arttırmak istiyorlar. Beni genel başkan yaptığınızda ben bu yüzde 15’i kullanmayacağım, yüzde 5’e düşüreceğim. Yine bir iddia ortaya koyuyorum. Önümüzdeki 2 seçimde CHP, 1’inci parti olamazsa pazartesi günü genel başkan düşer. İstifa etmiş sayılacak. Bunu tüzüğe koyacağız. Tüzüğe koyduğumuzda bu Muharrem İnce’nin bir meydan okuması olmayacak, CHP’nin kurumsal bir meydan okuması olacak. Benden sonraki genel başkan da otomatikman Türkiye’ye meydan okumuş olacak. Önümüzdeki süreçte emin olun ki genel başkanı da üyelerle seçeceğiz.”

“KÜRT SORUNUNU SAMİMİYETLE VE SOL BİRİKİMLE ÇÖZECEĞİZ”

İnce, Kılıçdaroğlu ilk genel başkan olduğunda Kurultayını hatırlatarak, “Sayın Genel Başkan ‘Korku imparatorluğuna son vereceğiz’ demişti. ‘Açın kapıları millet gelsin’ demişti. Yeni bir korku imparatorluğu var. Eskisinden beter bir korku imparatorluğu var ama bu memleketinde yiğit evlatları var. Bu korku imparatorluğundan iktidar çıkmaz. Şu çıkar; yüzde 20’lerde oy alır bu yapı. AK Parti’de yüzde 45’lerde oy alır. 367’yi geçerler, Başkanlık Sistemini getirirler. Ondan sonra ayıkla pirincin taşını. Eğer ümit görüyorsanız. AK Parti’yi geçer, devirir, indirir, Sayın Kılıçdaroğlu Başbakan olur. Bu umudu görüyorsanız devam edin. Görmüyorsanız gelin yeni bir umuda. Geleceğin tarihini yazalım bugünden itibaren. Size sözümdür CHP umudun partisi olacak. ‘Yüzde 26 almış CHP daha ne istiyorsun fazlası olmaz ki zaten’ bu şerefli ikinciliği kabul edenlerin mantığıdır. Ben bunu tanımıyorum. Ben bu duvarları yıkıp geçmek istiyorum. Ecevit bunu yıktı. Yüzde 42 ile bunu yıktı. Aynısını Ecevit’in yaptığını 42’yi yeniden yapacağız. Önce kendine güveneceksin. Gücümüzü rakiplerimizin yanlışlarından değil, kendi doğrularımızdan alacağız. Diyarbakır’da ayrı bir doğru, Trabzon’da ayrı bir doğru, İzmir’de ayrı bir doğruyu icat etmeyeceğiz. Kürt sorununu samimiyetle ve sol birikimle çözeceğiz. Bir talep gelmişse kimden geldi diye sorgulamayacağız. Bu talep insancıl mı? Hukuka uygun mu? Bilime uygun mu? Evrensel değerlere uygun mu buna bakacağız. Bu talep Alevi’nin talebi yerine getirirsek yanlış olur, oy kaybederiz asla böyle bir derdimiz olamayacak” diye konuştu.

“BU PARTİNİN BÜTÜN ÜYELERİ ŞUNU BİLMELİ; SOLCULUĞUNDAN UTANAN, DEVRİMCİLİĞİNDEN UTANAN CHP İSTEMİYORUM”

Kılıçdaroğlu’nun “6 oku yeniden yorumlayacağız” ifadelerine ilişkin, “Sayın genel başkan önce önemli olan kiminle yorumlayacaksınız. Atatürk düşmanlarıyla mı yorumlayacaksınız. Yoksa Cumhuriyet’e, Atatürk’e, laikliğe bağlı insanlarla mı yorumlayacaksınız. Önemli olan bunu kiminle yorumladığınızdır. Son yıllarda bize katılan en büyük dere sosyal demokrasidir. Biz önce cumhuriyetçiyiz, sonra sosyal demokratız. Bu partinin bütün üyeleri şunu bilmeli; solculuğundan utanan, devrimciliğinden utanan CHP istemiyorum. Bu parti solcu bir parti cumhuriyetçi bir parti bunu hatırlatacağım bu partiye. Cesur olacağız. Ali İsmail kadar cesur olacağız, Berkin Elvan kadar cesur olacağız. Abdullah Cömert kadar cesur olacağız. Bizim sloganımız belli tepeden tırnağa cesaret, her şey Türkiye’yi sevmekten ibaret” ifadelerini kullandı.

“ÇAĞI BİRAZ TAKİP ET SANA TAVSİYEMDİR. ŞANLI YALOVA, BUNU DA BİLİN”

Öte yandan CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz, yaptığı konuşma esnasında İnce’ye ‘İstanbul Milletvekilimiz’ diye hitap edince İnce, Yılmaz’a, “1995’te il olduk biz Sayın Başkan. Hala İstanbul’a takılı kalma. Çağı biraz takip et sana tavsiyemdir. Şanlı Yalova, bunu da bilin. Türkiye’de direnen Yalova, kale Yalova. Yalova’ya sakın haksızlık etme” karşılığını verdi.
KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER