ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2012 Perşembe 02:38

Muhalefete terör konusunda çağrı


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, terör sorununun çözümü konusunda muhalefetin bir teklifi olması halinde hükümet olarak kendilerinin hazır olduklarını söyledi. Atalay, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada muhalefete “Eğer ellerinde varsa, çözüme katkı verecek teklifleri varsa, bu konuda elini taşın altına koyacaksa, bu konuya katkı verecekse biz hazırız. Biz icrayız, hükümetiz, gelebilecek bu tür tekliflerin hepsine açığız.” diye seslendi.

        AK Parti Genel Merkezi'ne girişinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Beşir Atalay’a, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Bu konuda ana muhalefet partisi olarak risk alırız, sorunların çözümünde elimizi taşın altına koyarız, bunu biz çözeriz' şeklindeki ifadeleri soruldu. Atalay, “İnsan hayretler ediyor. 5 Haziran'da ana muhalefet partisi genel başkanı arkadaşlarıyla birlikte genel merkezime geldi, randevu istediler, verdik. Başbakanımızla iyi bir görüşme yapıldı, biz de katıldık. O gün görüşmenin özü şuydu; ana muhalefet partisi 4 partiyi bir araya getirerek, Meclis içinde bu konuları görüşecek, çalışacak bir grup peşindeydi. Biz memnun olduk bundan. 'Onu gerçekleştirirseniz biz de orada yer alırız, ama o gerçekleşmezse siz ekibinizi kurun, biz de hazırız, iktidar partisi, ana muhalefet partisi birlikte çalışalım.' dedik. Başbakanımız '3'er arkadaşımız hemen buradan başka bir odaya geçsinler, çalışmaya başlasınlar' teklifinde bulundu. Onlar da 'biz bir çaba sarf edelim, o dörtlüyü gerçekleştiremezsek onun üzerinde durabiliriz' dedi. Tabii bunun üzerinden aylar geçti, biz halen bekliyoruz.” dedi.

        "ANA MUHALEFET PARTİSİNİ BEKLİYORUZ"

        Sözlerini “Bu konuyu koordine eden kişi olarak ifade ediyorum, ana muhalefet partisini bekliyoruz.” şeklinde sürdüren Atalay, şöyle konuştu: “Eğer ellerinde varsa, çözüme katkı verecek teklifleri varsa, bu konuda elini taşın altına koyacaksa, bu konuya katkı verecekse biz hazırız. Biz icrayız, hükümetiz, gelebilecek bu tür tekliflerin hepsine açığız. Özellikle bir ülkede ana muhalefet partisi 'bu konuda benim katkım olur, risk alırım' diyorsa bu bizim için önemli. Dün bu ifadeyi kullandı, 'biz risk alırız' dedi. Biz, 10 yıldır bu konuda risk alıyoruz, her türlü riski alıyoruz bu sorunları çözmek için. Eğer risk alan bir tutumla, ciddi tavırları varsa lütfen hiç gecikmeden heyetini kursun, gelsinler biz ana muhalefet partisiyle oturup bunları değerlendirmeye, çalışmaya hazırız.”

        DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ANGAJMAN İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPACAK

        'Suriye'ye karşı Türkiye'nin angajman kurallarının değiştiği ve sadece sınır ihlallerinde bu kuralların geçerli olacağı' yönündeki bir soru üzerine Atalay, bu konuya ilişkin dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplantı gerçekleştirildiğini belirtti. Atalay, konuya ilişkin açıklamanın Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılacağını söyledi.

        "İDAMLA İLGİLİ ÇALIŞMA YOK"

        Başbakan Yardımcısı Atalay’a ayrıca idam tartışmaları ile ilgili bir soru da yöneltildi. Atalay, “Bizim o konuda şu anda elimizde bir çalışma yok. Başbakanımızın ifade ettiği o konuda hükümette bir çalışma, tasarı yok.” karşılığını verdi.

        "AÇLIK GREVLERİNE İNSANİ BAKIŞ AÇISIYLA YAKLAŞIYORUZ"

        Kendisine açlık grevleri de sorulan Atalay, konuyla ilgili Adalet ve Sağlık bakanlıklarının çalıştıklarını, gerekli her şeyin yapıldığını belirtti. Konuya tam anlamıyla 'insani bakış açısıyla' yaklaştıklarını ifade eden Atalay, “İnsan değerli, insan canı kıymetli. O konuda her tedbir ciddi şekilde alınıyor.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER