ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 16:01

"Mitingler ayrışmayı değil kucaklaşmayı getirecek"


AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, 14 gündür devam eden Gezi Parkı protestoları için yapılan protestoların siyasi şova dönüştüğünü söyledi. Karayel, AK Parti'nin yapacağı mitingler için de “Mitingler ayrışmayı değil kucaklaşmayı getirecek.” diye konuştu.

AK Parti Kayseri milletvekilleri Yaşar Karayel, Ahmet Öksüzkaya ve İsmail Tamer basın toplantısı düzenleyerek, güncel konular hakkında açıklama yaptı. Soru cevap şeklinde geçen toplantıda milletvekili Yaşar Karayel, Gezi Parkı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gezi Parkı’nın özgürlük arayışından ziyade eylem arayışına döndüğünü ifade eden Karayel, Türkiye’nin darbe anlayışından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Karayel, “4 ağaç bahane edilerek, gençlerin sanal alemde örgütlenmesiyle ortaya çıkan bir tepki var. Bu tepki kamu malına zarar verecek konuma gelirse Gezi Parkı olayından uzaklaşıp siyasi şova dönüşmekte, AK Parti iktidarı karşıtı haline gelmekte. Gezi Parkı özgürlük anlayışından ziyade eylem arayışına dönüştü. İşkenceye varacak tarzda insanların birbirlerine müdahale etmelerini tasvip etmiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gezi Parkı eylemlerinde milletin malının yağmalanmasının hak arayışı olmadığını, aksine terör ve anarşi olduğunu kaydeden Karayel, şunları söyledi: “Bu millet, bu devlet, hukuk buna asla müsaade etmez. Kayseri’de de hak arayışları var, ama Kayserililer ve Kayseri’den çapulcu çıkmaz. Kayseri duyarlı bir şehirdir. Burada her türlü hak arayışı var, ama asla çapulcu çıkmaz. Türk baharı dediğimiz şey Arap ülkelerindeki demokratikleşme ile yakıştırma varsa Türkiye’deki iktidar sandıktan çıktı. Türkiye'’de kraliyet, padişahlık yok. Türkiye’nin dört bir yanında hak arayışları var. Demokratik bir ülkede olur hak arayışları. Türkiye’de Türk baharının olmasını gerektirecek bir ortam yok.”

Ağaç bahane edilerek eylemlerin AK Parti karşıtına dönüşmesini tasvip etmediklerini kaydeden Karayel, AK Parti’nin miting yapma kararını ise şöyle değerlendirdi: “Yüzde 50’nin değil yüzde 100'ün partisiyiz. Kimseyi dışlamıyoruz. Bizim tabanımız da hak ve hürriyetlerini kullanmalı. Bunu milletimize anlatmalıyız. Mitingler ayrışmayı değil kucaklaşmayı getirecek. Bir eksiklik varsa onun giderileceği toplantılar olacak. Ayrışmaya neden olacak mitingler değil.”

Türkiye’nin borçlu bir ülke olmadığını dile getiren Karayel, Türkiye’nin bölgesinde saygınlığını istemeyen ülkeler olduğunu belirterek, “Türkiye borçlu bir ülke değil, muhtaç ülke değil. Bölgesinde ülkemizin saygınlığını istemeyen ülkelerin hesapları var. Bu ajanların ülkemizde olması biliniyor ve takip ediliyor. Belki de olayların büyümesinde katkısı var. Onun için bu noktada devlet de temkinli, bu noktada ülkemiz elinden geleni yapıyor. Biz istikrarı korumaya çalışıyoruz. Ajanların ve emperyalist güçlerin, buradaki uzantılarının yerli iş birlikçilerinin olduğu her zaman olduğu bilinir, bunları pek önemsemiyoruz ve biz işimize bakıyoruz. Türkiye’nin büyümesi gelişmesi lazım.” şeklinde konuştu.

Karayel, eylemlerden Türkiye’den 10 milyar dolar çıktığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Sandıkta bunları göreceğiz. Herkes AK Parti karşıtlığında, CHP ve özellikle marjinal gruplar AK Parti karşıtlığında bir arada bulunuyorlar. Her ne kadar CHP bayrağı alıp dolaşmasalar da Taksim’e baktığımızda bunların hepsinin arkasında destekçi olarak CHP var. Bunu da normal karşılıyoruz. Bu teröre anarşiye dönüşmesin. Önümüzde 7 ay sonra seçimler var. Zaten milletin hesabı sandıkta görülecek. AK Parti ne kadar oy aldı, yüzde 50 mi aldı veya daha fazla mı aldı, bunu yaşayıp göreceğiz.”

Karayel, erken seçimin söz konusu olmadığını belirterek, “Sabırlı olsunlar. AK Partili gibi çalışsınlar. Buyursunlar çalışsınlar. Millete gitsinler. Milletin ne dediğini anlasınlar. Bu noktada biz çalışmaya devam edeceğiz.” diye sözlerini tamamladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER