ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:02

MİT’in protokolleri TBMM gündeminde


BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan; MİT ile MEB, PTT, THY ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arasında imzalandığı belirtilen protokolleri TBMM gündemine taşıdı. Kaplan, “Bu düzenleme, bireyin en doğal haklarından biri olan kişilik haklarına, genel olarak özgürlüğüne, özel hayatına, kişisel verilerinin sır olarak saklanmasına ve ayrıca seyahat özgürlüğüne aykırı değil midir?” diye sordu.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması talebi ile Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Kaplan, önergede, “Türk Hava Yolları ile uçan vatandaşlar, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda okuyan öğrenci ve ailelerin tüm özel bilgileri, attıkları mailler artık MİT tarafından kayıt altına alınıyor. MİT ile Milli Eğitim Bakanlığı, THY, PTT ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ‘Çok Gizli’ damgalı protokol ile maillerden telefonlara, fotoğraflardan telefon bilgileri ve özel hayata varıncaya kadar tüm bilgiler, ‘Çok Gizli’ damgalı bir protokolle MİT’e aktarılmaya başlandığı basına yansımıştır.” dedi.

KAPLAN'IN BAŞBAKAN'A SORULARI

Kaplan, Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti: "MİT tarafından adı geçen kurumlarla 'Çok Gizli' protokol yapılması yasalara uygun mudur? Yasalara uygun değilse kurumlar hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Anayasa’nın 23. maddesi yerleşme ve seyahat hürriyetini düzenliyor. Bu maddeye göre; ‘Herkes yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir. Yerleşme hürriyeti, suç işlemesini önlemek, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek, kamu mallarını korumak, seyahat hürriyeti ise suç soruşturma veya kovuşturulması sebebi ile genel sağlığı korumak yahut suç işlenmesini önlemek amacıyla sınırlanabilir’ Anayasa’da bu madde açıkken, MİT ve ilgili kurumlar tüm vatandaşları potansiyel suçlu olarak mı görüyor? MİT neden böyle bir ihtiyaç duymuştur?

Anayasa’nın 136. maddesi ise hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme hususunu düzenler: ‘Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’ Anayasa ve TCK’da yer alan hükümler bu kadar açıkken, MİT’in mahkeme kararı olmadan kişilerin bilgilerine ulaşması, kamu kurumlarından bilgilerin aktarılmasını talep etmesi suç değil midir? Bu düzenleme bireyin en doğal haklarından biri olan kişilik haklarına, genel olarak özgürlüğüne, özel hayatına, kişisel verilerinin sır olarak saklanmasına ve ayrıca seyahat özgürlüğüne aykırı değil midir?"

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER