ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 22:47

MİT Teklifi, İçişleri Komisyonu'nda


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "(MİT'i güçlendiriyoruz) diye bir şey yapmıyoruz. TBMM MİT'in ne yapıp yapmadığını bilsin, onaylasın ve gerekiyorsa değiştirsin. Şu anda yaptığımız biraz bu" dedi.

Atalay, MİT Yasa Teklifi'nin TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, bazen çok dramatik senaryolar oluşturulduğunu ifade ederek, "Genelde 'bu cümle olursa şöyle şeyler olur' gibi. Bir istihbarat teşkilatının yasasının görüşüyoruz, herhangi bir kurumun değil. Bir bunu düşüneceğiz. İkincisi Türkiye'yi sanki böyle yeni kurulan işte çadır devleti gibi falan görmeyelim. Kurumlarımızın hepsinin gelenekleri ciddi şekilde oluşmuştur, özellikle MİT'in" diye konuştu.

Görüşmeler sırasında muhalefet milletvekilleri tarafından belirtilen eleştiri ve kaygılara ilişkin olarak da Atalay, şunları söyledi:

"Diyelim ki sizin örnek verdiğiniz bir şirketin genel müdürü, CEO'su veya bir yöneticisinden talep edecek istihbarat teşkilatı, bir firmadan bir bilgi isteyecek. Bunun normalde prosedürünün şöyle olması icap eder. Şu anda da zaten öyle. Önce orayla ilgili ortada bir konu olacak. Ya bir suç ya bir kara para aklama olacak. Yani ortada bir sorun olacak. Bunun belgeleri olacak, bunun dosyaları olacak. Müsteşarlık yazılı şekilde irtibat kurarak, en uygun şekilde firmadan bilgileri isteyecek. Bazen bir firmadan sadece bir personeliyle ilgili suça karışmış, bir bilgi isteyebilir. Bunları böyle keyfi, elinde rastgele bir kimliği var belki istihbaratın da mensubu da değil. Gelecek işte firmanın üst yöneticisinden 'ben senden şunu istiyorum.' Böyle şey olmaz. Hiçbir devlette olmaz. Hele hele bu dediğiniz çapta bizim ülkemizde olmaz. İstisnai olarak bir şeyler olabilir. Normal bir düzende, sistemde olması gerekenleri düşünmek lazım."

-"Açık olsun, şeffaf olsun"

Atalay, şu anda istihbaratın teke indirilmediğini ifade ederek, iç güvenlikte emniyet teşkilatının, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nın çok güçlü olduğunu ve MİT kadar personeli bulunduğunu söyledi.
Bir de Jandarma istihbarat olduğunu anımsatan Atalay, şöyle devam etti:

"Bunun ikisi normal istihbari çalışmalarını yürütürler. MİT'in ki iç istihbarat değildir. Biz mümkün olduğunca onu iyice çıkarmak istiyoruz zaten. Uluslararası boyutu olan konularla ilgili daha çok. Sınır güvenliğiyle ilgili, sınır ötesine dönük falan. Burada da şundan emin olabilirsiniz; o koordinasyon kurulu zaten devam ediyor, önceden var. Arkadaşlarımız farklı bir şey getiriyorlardı, ikinci maddeyi değiştirdik. Oraya farklı bir koordinasyon fazlaca eleştiri aldığı için onu çıkardık. Esasen yapılanmada belki biraz farklı olacaktı. Çünkü zaten Milli Güvenlik Kurulu var.

Bütün bu zevat zaten orada ve bütün istihbarat birimlerinin de temsilcileri orada oluyor. Dolayısıyla yeni bir mekanizma oluşturmayalım."

Atalay, istihbarat birimlerinin başkanlarının ayda bir biraraya geldiklerini ve değerlendirme yaptıklarını, ellerindeki konularla ilgili bilgi paylaşımı olduğunu belirterek, sadece terörle ilgili istihbari bilgilerin Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'na da geldiğini söyledi. Oraya başka bilgi istemediklerini, sadece terörle ilgili olanları istihbarat birimlerinin oraya da gönderdiğini ifade eden Atalay, "Şu anda koordinasyon biriminin başkanı zaten MİT Müsteşarı, o öyle kalıyor. Diğerlerinin görevi devam ediyor" diye konuştu.

MİT'in şu anda kanunun yanında çalışmalarını yürüttüğü bir yönetmelik olduğunu kaydeden Atalay, "İnanın bunun üzerine çok şey gelmiyor. Sadece yeni teknolojiyi, internet gibi falan hesaba katan güncelleme oluyor. 'MİT'i güçlendiriyoruz' diye bir şey yapmıyoruz. Bu yönetmelik gizli bir yönetmelik olmasın, açık olsun, şeffaf olsun, parlamentodan geçsin, TBMM MİT'in ne yapıp yapmadığını bilsin, onaylasın ve gerekiyorsa değiştirsin. Şu anda yaptığımız biraz bu" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER