ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 18:26

MİT hakkında soru önergesi verdi

MİT hakkındaki bu iddia doğru mu?

Davutoğlu'na peşmergeyle ilgili soru önergesi verdi.


CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis'e sunduğu soru önergesinde, "Peşmergeye 29 Ekim töreni mi planladınız? MİT'in "lastik patladı konvoyun geçişi gecikti" istihbaratı doğru mudur? Şehit sayısı giderek artıyor istihbarat zafiyeti mi var, açıklamalardaki çelişki neden?" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis'e sunduğu soru önergesinde, "Peşmerge konvoyunun tam da Cumhuriyet Bayramı'nın 91. Yıldönümünde, 29 Ekim 2014 tarihinde Türkiye'ye girmesinin özel bir gerekçesi var mıdır? Neden bir gün önce veya bir gün sonra yurda girişleri yapılmadı? Genelkurmay Başkanlığı'nın da bu durumdan rahatsız olduğu ve nedenini sorduğu Milli İstihbarat Müsteşarlığı'ndan (MİT), 'Biz de sorduk lastik patladı gelemiyoruz deyip oyaladılar' yanıtını aldığı doğru mudur? MİT'in lastik patlama istihbaratı doğru mudur, size bu yönde bilgi sundular mı" diye sordu.

"NEDEN 29 EKİM'DE?"

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP'li Umut Oran, Başbakan Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. CHP'li Oran, Davutoğlu'na şu soruları yöneltti: "Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin, Kobani'ye göndermek üzere hazırladığı peşmerge konvoyunun tam da Cumhuriyet Bayramı'nın 91. Yıldönümünde, 29 Ekim 2014 tarihinde Türkiye'ye girmesinin özel bir gerekçesi var mıdır? Neden bir gün önce veya bir gün sonra yurda girişleri yapılmadı?"

"GENELKURMAY SORUNCA MİT'TEN "PATLAK LASTİK" YANITI MI ALDI?"

"Genelkurmay Başkanlığı'nın da bu durumdan rahatsız olduğu ve nedenini sorduğu Milli İstihbarat Müsteşarlığı'ndan (MİT), "Biz de sorduk lastik patladı gelemiyoruz deyip oyaladılar" yanıtını aldığı doğru mudur? Peşmergelerin Cumhuriyet Bayramında Türkiye'ye girmesinin tek nedeni araçlarının lastiklerinin patlaması mıdır? MİT'in lastik patlama istihbaratı doğru mudur, size bu yönde bilgi sundular mı? Habur'dan yurda girip Şanlıurfa Suruç üzerinden Kobani'ye giden bu konvoyda yer alan insan, silah mühimmat, araç sayımı yapıldı mı? Yurda giren insan ve araç gereç miktarı ile çıkış yapanların sayısı kontrol edildi mi? Söz konusu peşmerge konvoyunda PKK'lıların da yer alıp almadığı hakkında herhangi bir bilginiz var mıdır, bu yönde bir kontrol yaptınız mı?"

"ŞEHİT AÇIMLAMASINDAKİ ÇELİŞKİ NEDEN?"

"Hakkâri Yüksekova'da 25 Ekim 2014 tarihinde çarşı izninde oldukları için sivil dolaşan Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle ile Jandarma erler Ramazan Köse ve Yunus Yılmaz arkalarından yaklaşan PKK'lılarca şehit edildiler. Genelkurmay'ın bu olaya dair açıklamasında failler için “3 teröristö denmesine rağmen, hükümetinizden yapılan açıklamalarda "yüzü maskeli 2 kişi" denmesinin gerekçesi nedir? Asker ve hükümet arasında saldırganlarla ilgili olarak neden çelişkili açıklamalar yapılmaktadır?"

"İSTİHBARAT ZAFİYETİ Mİ VAR?"

"Diyarbakır'da 29 Ekim 2014 tarihinde eşi ile birlikte semt pazarında alışveriş yapan Hv. Astsb. Üçvş. Nejdet Aydoğdu (25) da yine yüzleri maskeli iki kişinin silah saldırısına uğrayarak şehit düştü. Son dönemde terör örgütünün saldırıları sonucunda giderek artan bir sayıda asker ve polisimizin şehit edilmesi, hükümetinizin politikalarından mı kaynaklanmaktadır? Türkiye'de bir istihbarat zafiyeti mi vardır?"

"ÜÇ KURUMUN ARASI BOZUK MU?"

"Türkiye'de terör saldırılarına karşı Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT Müsteşarlığı arasında kopukluk mu yaşanmaktadır?"

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER