ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 16:24

"Mısır'ın bir an önce seçime gitmesini isteriz"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde sel felaketinde hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye diledi. Burada yaptığı açıklamada, "Mısır'ın bir an önce seçime gitmesini, demokratik yollardan bir hükümetin gelmesini isteriz." dedi.

Sabah saatlerinde Hatay Havaalanı’na inen Kılıçdaroğlu, Antakya’da Gezi olayları bahane edilerek yapılan eylemlerde ölen Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz’ın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Daha sonra İskenderun Demir Çelik Fabrikası’na geçen Kılıçdaroğlu, toplu sözleşmede anlaşmaya varamayarak greve giden İSDEMİR çalışanlarının dertlerini dinledi. Ardından da geçen hafta Çökek Yaylası’nda meydana gelen sel ve heyelanda yaşamını kaybeden Fatma Üstünel, Nidanur, Nisanur Ertunç, Ökkeş Morca ve Muammer Arif Canbolat’ın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, olayla ilgili bilgi aldı. Ziyaretlere CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Milletvekili Hasan Akgöl, Mevlüt Dudu ve Refik Eryılmaz da katıldı.

'MISIR’DA DEMOKRASİ EN BÜYÜK ARZUMUZDUR'

Sel felaketinde vefat eden Canbolat’ın ailesine başsağlığı diledikten sonra çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, Mısır’daki darbeden sonra kan aktığını söyledi. Yaşanan olayların herkesi kaygılandırdığını ifade eden Kılıçdaroğlu, çok sayıda Mısırlının hayatını kaybetmesinin endişe verici olduğunu belirtti. Mısır’a bir an önce demokrasi ve özgürlüğün gelmesini istediklerini, yaşanan tablonun Türkiye’nin kaldırabileceği bir tablo olmadığını belirten Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Biz Mısır'a demokrasinin ve özgürlüğün bir an önce gelmesini isteriz. Tahrir Meydanı'nda yüz binler demokrasi ve özgürlük talebiyle toplanmıştı. Daha sonra darbe oldu ve bu özgürlük talepleri büyük ölçüde sindirildi. Müslüman dünyasında kan akmamalı. Demokrasi ve özgürlük, Mısırlıların da hakkıdır. Onlar da demokrasi ve özgürlük istiyorlar. Mısır'ın bir an önce seçime gitmesini, demokratik yollardan bir hükümetin gelmesini isteriz. En büyük arzumuz budur.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER