ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:10

Milletvekili Yılmaz: Müşterilerine müzik dinleten esnafa verilen ceza şaka gibi

Milletvekili Yılmaz: Müşterilerine müzik dinleten esnafa verilen ceza şaka gibi


 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, müşterilerine müzik dinlettiği için hapis ve para cezasına çarptırılan esnafa haksızlık yapıldığını söyledi.

Milletvekili Yılmaz, Adana’da kafe, lokanta, giyim mağazaları ve benzeri işyerlerine baskın yapılarak radyoda, bilgisayarda yada televizyondaki müzik yayınını müşterilerine dinlettiği gerekçesiyle işletme sahipleri ’Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na muhalefet’ suçundan çeşitli hapis cezasına çarptırıldığını, kimine de 6 bin liraya kadar para cezası uygulandığını ifade etti.

Milletvekili Yılmaz, Cemalpaşa Mahallesi 63006 nolu sokak üzerinde toplanan bir grup esnafla görüştü. Esnaf sözcülerinden Bilal Er, Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP) ve Müzik Yorumcuları Meslek Birliği’nin (MÜYORBİR) uygulamalarının haksızlık olduğunu belirterek “Bize hem ceza yazıyorlar hem de lisans sözleşmesi yapmamızı istiyorlar. Büyük şaşkınlık içindeyiz ve çaresiz kaldık.” diyerek yardım istedi.

Yılmaz “Televizyondan yada radyodan yapılan yayınlarda zaten telif hakkı alınmakta. Hal böyle iken ayrıca o cihazların her bulunduğu iş yerinden de para istenmesi kabul edilebilir bir durum değil. Bu şuna benziyor. Türkiye’ye doğalgaz satan Rusya, ayrıca Türkiye’deki ev ve işyerlerine gelerek tek tek yeni sözleşme yaparak ücret talep ediyor. Şaka gibi bir şey. Yanlarına avukat ve polis alarak esnafın üzerine giderek baskınlar yapılması, kendini savunamayan esnafa hapis ve para cezasıyla gözdağı verilmesi insafla, vicdanla izah edilemez. İşsizliğin çığ gibi arttığı, açlığın ve yoksulluğun cinneti körüklediği bir süreçte ailesinin nafakasını kazanmak için risk alarak dükkan açan, vergi ödeyen, istihdam oluşturan böylesi küçük işletmelere Deli Dumrul’u andıran uygulamalar zorbalıktır, ayıptır, günahtır.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER