ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 21:11

''Milletimiz bizi yalnız bırakmadı''


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, çözüm sürecinde de millete rağmen, milletin istemediği hiçbir şeyi yapmayacaklarını söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda, ''Terör sorununun çözümüne yönelik sürecin bütün boyutlarıyla değerlendirilmesi, Meclis'in ve toplumun bilgilendirilmesi'' amacıyla Meclis araştırması komisyonun kurulmasına dair görüşmelerde Hükümet adına söz alan Atalay, terörü sona erdirmek, toplumsal barış ve kardeşliği sağlamak amacıyla ''Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi''ni başlattıklarını anımsattı.

Bu kapsamda gerçekleştirdikleri anayasal, yasal, idari ve toplumsal adımlarla demokratikleşmeyi daha ileri boyutlara taşıdıklarını ifade eden Atalay, bu projenin, korku ve baskı toplumundan, açık konuşan ve tartışan bir topluma geçişin ifadesi olduğunu vurguladı.

Korkulardan hem devletin hem de milletin kurtulduğunu belirten Atalay, ''Bütün sorunlarla yüzleşen bir Türkiye var bugün'' dedi.

Atalay, bu süreçte çok tartışmalar yaşandığını, bu sorunların hepsinin açık konuşulmaya başlandığını, tabuların kalktığını kaydederek, bu durum ve bu duruma gösterilen tepkilerin de olağanlaşmanın, normalleşmenin ve sosyal restorasyon süreçlerinin bir parçası olduğunu söyledi.

Terörün istismar zeminini ortadan kaldırdıklarını vurgulayan Atalay, bunun bir ayağının da ekonomik kalkınma ve gelişme olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin bugün uluslararası platformlarda dünyanın yıldızı parlayan 4-5 ülkesinden biri olduğunu ifade eden Atalay, konuşmasını şöyle devam etti:

''Biz bu gerçekler ve Türkiye'yi büyütmek için çalışıyoruz. Bölgenin kalkınması için bütün enstrümanlarıyla GAP ile, bölgesiyle, beldesiyle, kalkınma ajanslarıyla, SODES projeleriyle bölgeye diğer bölgelerden daha fazla ağırlık verdik. Doğu, Güneydoğu bölgesindeki kamu yatırımlarına büyük hız verdik. İnşallah bu terör bittiğinde özel sektör yatırımları da orada patlama yapacak. Esas o zaman terörün istismar zemini kendiliğinden daha da kalkmış olacak.''
   
''Milletimiz bizi yalnız bırakmadı''

    
Bunları yaparken büyük cesaret gösterdiklerinin, riskler aldıklarının altını çizen Atalay, ''Eleştiriler oldu. Burada bugün yine doğrusu ne eleştiriler, ne üslup...Terörün kucağına oturmamız, zillete düşmemiz. Ben bunlara girmiyorum'' dedi.

Bugün araştırma önergesinin ruhuna uygun bir konuşma yapmak istediğini vurgulayan Atalay, şunları kaydetti:

''Yine o eleştiriler oluyor, hep oldu ama bir dayanağımız var millet. Millet bize çok destek verdi, halen veriyor. Bu projede de milletin desteği büyük. Herkeste umut var bugün, umut. Bir büyük umut var. Ne iftiralar, ne badireler, darbe girişimleri, karalama kampanyaları, bizlerle ilgili olmadık sözler ama milletimiz yalnız bırakmadı. Bütün seçimlerden güçlenerek çıktık hamdolsun. Her seçimde biraz daha fazla. Şimdi kamuoyu yoklamaları 11. yılımızda şu anda yine bizi seçimdekinden daha yüksek bir yerde gösteriyor, yüzde 52,5'lerde.''

Atalay, burada bazen milleti aldatmaktan söz edildiğini ifade ederek, ''Bakın biz milleti hiç aldatmadık ve bu millet zaten aldanmaz. Her iki kişiden, iki seçmenden birisi oy veriyorsa bu milleti aptal yerine mi koyuyorsunuz, millet aldanıyor. Millet aldanmaz. Biz millete çok güveniriz ve bu millet aldanmaz'' diye konuştu.

Atalay, milletin rehberliğini esas aldıklarını ve daima milletin rehberliğinde yürüdüklerini, millete rağmen asla bir şey yapmadıklarını ve yapmayacaklarını dile getirerek çözüm sürecinde de millete rağmen, milletin istemediği hiçbir şeyi yapmayacaklarını söyledi.
    
''Herşey milletin huzurunda oluyor''
    
Atalay, vatandaşın siyasal sorunların çözümünün demokratik siyaset zemini olduğunu açık bir şekilde gördüğünü, kendilerinin de bunu söylediğini kaydetti. Atalay, ''Artık terör bitsin. Çözüm sürecinin hedefi odur. İnşallah sağlayacağız. Silahlar bırakılsın. İşte bu Meclis, konuşsun. Sorunlar bu Meclis'te tartışılsın. Siyaset kurumu bunları çözsün. Bizim çabamız bu, çalışmamızın hedefi bu'' dedi.

Kimseyle hiçbir pazarlık yapmadıklarına, kimseye bir söz vermediklerine işaret eden Atalay, her şeyin milletin huzurunda gerçekleştiğini vurguladı. Atalay, ''İlk elden söylüyoruz. Olan herşey milletin huzurunda ve milletin huzurunda devam edecek. Kimin ne düşündüğünü millet görecek. Siz inanmazsanız da millet bize inanıyor'' şeklinde konuştu.

Ülkenin milli birliği, beraberliği ve üniter yapısının kendileri için esas olduğunu belirten Atalay, AK Parti'nin ülkenin bütünlüğünün, milletin kardeşliğinin sigortası ve çimentosu olduğunu ifade etti.

Her kesimden oy alan, ülkenin her yerinde olan AK Parti'nin Türkiye'nin bütünlüğünün güvencesi olduğunu anlatan Atalay, şunları söyledi:

''Bunları yapmazsak Türkiye'nin geleceği risktedir. Bunları bugün yapmazsak Türkiye'nin geleceği o zaman risktedir. Şunu bilin, Türkiye bunlarla büyüyecektir. Büyük ülke, rahatlayan ülke, korkularından kurtulan, farklılıklarını zenginlik olarak gören, herkesin rahat nefes aldığı, şiddet içermeyen her düşüncenin ifade edildiği büyük Türkiye budur. Darlıklara düşerek ülkeyi büyütemezsiniz. Onun için biz şunu diyoruz; 'açık gönülle gelin, değerli milletvekilleri, siyasi partilerimiz gelin katkı verin, görüş verin. Biz partilerle her düzeyde görüşmeye açığız. Sadece eleştirmeyin, destek verin, teklif getirin, 'öyle değil, şöyle yapın' deyin. PKK ile şununla bununla biz görüşmüyoruz. Türkiye büyük bir devlettir.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER