ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 18:21

MHP'nin Tokat mitingi


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Mahkemeler nasıl kıyım yaptı? Şimdi nasıl bir hukuk uygulanıyor? HSYK'da durup dururken neden değişiklik oldu? 17 Aralık'tan itibaren 237 hakim ve savcı neden görevlerinden alındı? Neden sürüldü? Bunların hepsi milletimize anlatılmıyor. Milletimize bunların gerçekleri söylenmiyor. İşte bu sürecin içerisinde değerli vatandaşlarım, yargı da Recep Tayyip Erdoğan'ın denetime ve kontrolüne girmiştir" dedi.
Bahçeli, partisince Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, halkın AK Parti'ye kısaltılmış haliyle "AKP" diye hitap ettiğini ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bunu kabul etmediğini söyledi.
Bunun yasaklandığını iddia eden Bahçeli, "Biz 'AK Parti'yiz demiştir. Acaba bu kara noktaların üstünü örtmek için mi 'AK' kavramını kullanmaya başlamıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi, 11 yılı bulan iktidarı döneminde Türkiye'nin her sorununu çözmeye muktedirken, Türkiye'nin her sorununu çözmek yerine kendi programını, örtülü olarak hala sakladığı değişim ve dönüşüm projesini uygulamaya koydu. Bir de Ortadoğu'da yeni görev ve misyon yüklenmişti. O da Büyük Ortadoğu Projesidir, eş başkanlığı görevidir. Bu iki görevle Türkiye'yi yönetirken bir yol çizmiştir. Buraya, öncelikle Adalet ve Kalkınma Partili kardeşlerim olmak üzere hepinizin dikkatini çekiyorum" diye konuştu.
Kuvvetler ayrılığına değinen Bahçeli, yasamanın TBMM'de 300'ü aşan milletvekilliğiyle Recep Tayyip Erdoğan'ın denetimine girdiğini öne sürerek, şunları kaydetti:
"Böyle bir durumda yasama var, yürütme var, 3. kuvvet, o da yargıdır. İşte bu yargıda aldatma ile Türk milleti karşı karşıya kalmıştır. 2010 yılı içerisinde 28 maddelik bir anayasa değişikliği, AKP'li milletvekilleri de dahil olmak üzere hiç kimse ile istişare edilmemiş, bazı danışmanlar aracılığı ile komisyondan geçirilmiş, genel kurula gelinmiş fakat 367 milletvekili desteği bulamayınca 300'ün de üzerinde olması sebebiyle, anayasamıza göre bir referandum yoluna gidilmiş. Bu değişikliğin yapılmasıyla ilgili olarak da anayasaya geçici 15. maddeyi de koymak üzere el atından ve bazıları tarafından devrimcilere ve ülkücülere karşı '12 Eylül'den hesap soracağım' denmiştir. Bazı arkadaşlarımız da buna inanmıştır ama aradan geçen zaman içerisinde mahkemeler nasıl gelişmişse bunu bilmekteyiz ama bir kaç konu 28. maddenin içine serpilmiş. Bazı kesimler, bunlar iyi maddeler sosyal kesim olarak bizim işimize yarıyor. Bu güzel oldu. İşte demokrasi, insan hakları, özgürlük gibi. Fakat burada Milliyetçi Hareket Partisi'nin teklifiyle iki gizli gündemin varlığı ortaya konarak, bu referandumda MHP hayır oyu kullanmayı tercih etmiştir."

- "HSYK'da durup, dururken neden değişiklik oldu?"

MHP'nin haklı çıktığını dile getiren Bahçeli, şöyle konuştu:
"Bu iki gizli gündem maddesinin birisi Anayasa Mahkemesi'nin yapısını ve sayısını değiştiren madde, ikincisi ise HSYK'nın teşekkül ettirilmesi. Böylelikle Recep Tayyip Erdoğan, değişim ve dönüşümün anayasaya aykırı, milli değerlerle çelişen, cumhuriyetin kazanımlarını reddeden bir süreçte Anayasa Mahkemesi'ni bir zırh edinmiş. Daha sonraki uygulamalarında yargının kendi kontrolüne girmesini de amaçlayarak, yasama, yürütme ve yargı kuvvetler ayrılığını da yargıda kuşatarak, yargıyı siyasallaştırarak ve yargıyı da son olarak AKP'leştirerek, bugünkü yargı rezaleti ortaya çıkmıştır. Şimdi yargıdan anlayan yok, yargıdan kim anlıyor, bilen yok. Bağımsız ve tarafsız yargı nedir, anlayan da yok. Mahkemeler nasıl kıyım yaptı? Şimdi nasıl bir hukuk uygulanıyor? HSYK'da durup dururken neden değişiklik oldu? 17 Aralık'tan itibaren 237 hakim ve savcı neden görevlerinden alındı? Neden sürüldü? Bunların hepsi milletimize anlatılmıyor. Milletimize bunların gerçekleri söylenmiyor. İşte bu sürecin içerisinde değerli vatandaşlarım, yargı da Recep Tayyip Erdoğan'ın denetime ve kontrolüne girmiştir. Bu ne demektir? Kuvvetler ayrılığına sahip olmaktır. Bu önemli bir güçtür. Yasama ve yürütmeye sahip olmak önemli bir güçtür. Bu da sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yetmemiştir."
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER