ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 22:52

MHP'nin ''çoğulculuk'' notu


Yeni anayasada, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) çoğulculuk, özerklik ve tarafsızlık ilkelerine bağlı olarak çalışması benimsendi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki Yazım Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. ''Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'' başlıklı maddeyi müzakere eden Komisyon'da, danışmanların, ''Radyo ve Televizyon Kuruluşları ve kamuyla ilişkili haber ajansları'' ile ''Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'' maddelerine ilişkin bazı fıkralar için taslak oluşturmak amacıyla çalışmasını kararlaştırıldı.

AK Parti; Anayasa'da RTÜK ile ilgili maddeye gerek olmadığını belirtirken, CHP, MHP ve BDP ise basın ve ifade özgürlüğünün garanti altına alınması için yer almasını gerektiğini savundu.

''Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'' maddesinde uzlaşmaya varılan fıkralara göre; radyo ve televizyon faaliyetlerini düzenlemek ve denetlemek amacıyla kurulan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu çoğulculuk, özerklik ve tarafsızlık ilkelerine bağlı olarak çalışacak.

Kurul, 11 üyeden oluşacak. Bu üyelerden yedisi TBMM tarafından, grubu bulunan siyasi partilerin güçleri oranında gösterecekleri adaylar arasından salt çoğunlukça seçilecek.
    
MHP'nin ''çoğulculuk'' notu
    
MHP, maddede yer alan ''çoğulculuk'' ifadesini evrensel anlamına itiraz etmediklerini ancak ''etnik çoğulculuk'' olarak görülmemesi gerektiğine işaret ederek, ''ülke bütünlüğünü bozucu şekilde yorumlanamayacağı'' kaydıyla kabul ettiğini maddeye not olarak geçirdi.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, TRT'nin özel radyo ve televizyonlar gibi kadın, müzik, eğlence, yarışma programlarıyla reyting yarışı içinde olmaması gerektiğini belirterek, yabancı ülkelerdeki gibi kültürel değeri yüksek olan özel ve özgün programları geleceğe taşıması gerektiğini ifade etti. BBC örneğini veren Bal, ''Balkanlarda 5,5 milyon insan zor şartlar altında Anadolu'ya göç etti. Ermeni soykırımını dillerine doluyorlar ama 1912 yılındaki Balkan Savaşı'nı kimse dile getirmiyor. Bununla ilgili doğru yayın yapacak olan TRT'dir'' dedi.

Komisyon, çalışmalarını yarın sürdürecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER