ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 22:15

MHP'liler büyükşehir yasasını eleştirdi


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı ve bağlı birimlerin bütçelerinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde MHP'li milletvekilleri, Büyükşehir yasası ile ulaştırma ve haberleşme politikalarını eleştirdi.
    
MHP İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Torlak, küreselleşmeyle ticaretin artmasının ulaşımı çok önemli sektör haline getirdiğini söyledi.
    
Ulaştırma alanında yapılan yatırımlarda verimliliğin esas olması gerektiğini dile getiren Torlak, 3 yanı denizle çevrili Türkiye'de ulaşımın yüzde 1'inin deniz, yüzde 3'ünün demiryoluyla yapılmasının sorgulanması gerektiğini ifade etti.
    
Türkiye'nin kruvaziyer turizmine ağırlık vermesi gerektiğini de belirten Torlak, İzmir ve Antalya'ya kruvaziyer limanı yapılmasını istedi.
    
Şile açıklarında 3 kişinin yaşamını yitirdiği gemi kazasına da değinen Torlak, batan yabancı geminin 36 yaşında olduğunu söyledi. Torlak, ''Avrupa limanlarına yaşlı oldukları için alınmayan bu gemilerin Türk boğazlarından geçmesi büyük risktir. Bu riskin ne denli büyük olduğu, denizlerimizi ve boğazları nasıl hoyratça kullandığımız bu deniz kazasıyla daha iyi anlaşılacaktır'' dedi.
    
MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) bütçesi üzerindeki görüşlerini açıkladı.
    
BTK'nın bağımsız olmadığını, adeta hükümetin bekçiliğini yaptığını öne süren Işık, ''Bu kurum, 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesinde MHP'nin Meclis dışında kalması için kaset komplosu kurulduğu, siyasetin adeta yatak odalarına girilerek yapıldığı bir dönemde olayları sessizce izlerken, sıranın AKP'lilere geleceği iddialarının ortaya atılması üzerine, 24 saat internet başında nöbet tutma kararı alarak, adını kamuoyuna duyurdu'' dedi.
    
Güvenli internetten sorumlu olan BTK'nın internet sitesinin geçen Şubat'ta saldırıya uğradığını anımsatan Işık, tüketicilerin kimlik numaraları dahil birçok kişisel bilgisinin ele geçirildiği haberlerinin unutulmadığını söyledi.
    
MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan da İçişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, büyükşehir yasasını eleştirdi.
    
Yasanın ülkeyi şehir devletlerine ayırdığını, rejim değişikliğinin temellerini attığını öne süren Erdoğan, yasanın bakanlığın, milletvekillerinin, vatandaşın değil, terör örgütünün talebi üzerine hayata geçirildiğini iddia etti.
    
MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem de hükümetin terörle mücadelesini eleştirirken, son 10 yılda şehit sayısının bin 200'e ulaştığını söyledi.
    
Bakanlık bütçesinin polis ve jandarmanın sorunlarını çözecek durumda olmadığına değinen Erdem, polis ve jandarmanın mesai bitiş saatinin belli olmadığını ancak hak ettikleri fazla çalışma ücretini alamadıklarını kaydetti.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER