ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:50

MHP'li Yeniçeri Bülent Arınç'ı kınadı


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, seçilerek Parlamento'ya gelen merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının cunta tarafından idam edildiğini hatırlatarak, “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ise ellerine silah almış, devrim yapmaya çalışmış insanlar. İkisini nasıl aynı kategori içinde değerlendireceksiniz?” diye sordu.

Özcan Yeniçeri, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bir soru üzerine, merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının milletin yüreğindeki yerinin belli olduğunu söyleyen Yeniçeri, “Milletin yüreğindeki yeri belli olan insanlara bizim Parlamento olarak aynı itibarı vermemizde sakınca yok. Devlet zaten bu iade itibarı yapmıştı. İmralı’dan anıt mezara aktarılmasında bu fiilen yapılmıştır ama hukuki yönleri vardır. Hukuki yönlerini de getirip geçirmek gerekiyor. Millet darbecilerden büyüktür. Milleti yönetenlere ve hizmetkârı olanlara hürmetkâr olmak esas olmalıdır.” dedi.

Bir gazetecinin, “CHP’den Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına da iade-i itibar verilmesi yönünde açıklamalar geldi. Ne düşünüyor sununuz?" şeklindeki sorusu üzerine Yeniçeri, Adnan Menderes ve arkadaşlarının seçilmiş kişiler olduğuna dikkat çekerek, “Bu insanlar millet tarafından seçilmiş, Parlamento’ya gönderilmiş. Sonra bir cunta teşkil etmiş, silahlarını Parlamento’ya yöneltmiş ve bu silahlarla onları derdest etmişler. İdama giden bir süreç yaşanmış. Deniz Geçmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ise ellerine silah almış, kurulu hukuk düzenine karşı, devrim yapmaya kalkmış insanlar. İkisin nasıl aynı kategori içinde değerlendireceksiniz. Böyle bir şey olabilir mi?” sorusunu yöneltti.

“ZATEN SAYIN ARINÇ, DAĞA ÇIKMIŞ GİBİ”

Yeniçeri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, BDP’li bir kadın milletvekili ile ilgili söylediği sözlerin hatırlatılması üzerine ise “Zaten Sayın Arınç, dağa çıkmış gibi. Sayın Arınç, devlete ve millete konuşmalarıyla dağdakilerden daha fazla hasar veriyor.” ifadesini kullandı.

Bülent Arınç’ın ‘ağzına geldiği gibi konuştuğunu’ daha önce de konuşmaları ile ilgili kendisine uyarılarda bulunduğunu söyleyen Yeniçeri, “Sayın Arınç’ın ağzından çıkanı kulağının duymadığını, bu söylemlerle bir kez daha öğrenmiş oluyoruz. Gördüğümüz gibi Arınç, nato mermer. Bu konulardan bir ders alacak, bu ikazlardan uyanacak bir yapı kendisinde görmüyorum. Bugün televizyon ve Parlamento’da bu tür konuşmalar yapanlar terör örgütü taraftarlığı yapıyor. Kendilerini kınıyorum." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER