ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 12:08

MHP'li Yalçın, partisinin milliyetçilik anlayışını anlattı


ANKARA (CİHAN)- Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, partisinin milliyetçilik konusunda anlaşılamadığını savundu. Yalçın, MHP'nin milliyetçilik anlayışını ise şöyle özetledi: "Partimizin milliyetçilik anlayışının ‘ortak vatan, bayrak ve kültür’ temelinde bütünleşmiş insicamlı bir toplum yapısını ve vatandaş olarak mensubiyeti esas alıyor."

    MHP'li Yalçın, yazılı bir açıklama yaparak, milliyetçilik konusunda partisine yönelik eleştirileri değerlendirdi. MHP’nin topyekün saldırılar altında olduğunu savunan Yalçın, son olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in Karabük Ülkü Ocakları'nın esnafa Veda Hutbesi dağıtması üzerine yaptığı açıklamaları hatırlatarak, saptırmanın ve kötü niyetin en bariz örneği olduğunu öne sürdü.

    "TÜRLÜĞÜ ETNİK KİMLİ GÖSTERME ÇABASI VAR"

    Şahin’in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ve dolayısıyla partisini bir etnik kökenin üstünlüğü üzerine siyaset yapmakla suçladığını kaydeden Yalçın, meselenin arka planında, MHP üzerinden Türklüğü etnik kimlik olarak gösterme çabası olduğunu iddia etti. Türk milletinin etnik bir topluluğun adı olmadığını MHP’nin ısrarla savunduğunu aktaran Yalçın, Türkiye’de yaşayan bütün insanların vatandaşlığının ve kimliğinin ortak ifadesi olduğunu belirtti.

    Yalçın, partisinin milliyetçilik anlayışını şöyle anlattı: “Partimizin milliyetçilik anlayışının ‘ortak vatan, bayrak ve kültür’ temelinde bütünleşmiş insicamlı bir toplum yapısını ve vatandaş olarak mensubiyeti esas aldığını daha kaç kez söyleyeceğiz? Neden Türk adının ortak payda olarak kullanılması yönündeki sosyal ittifaka nifakla karşılık veriyorsunuz?”

    GAZETECİ AHMET TAŞGETİREN'E TEPKİ

    Partisinin milliyetçilik konusunda anlaşılmadığını savunan Yalçın, yazar Ahmet Taşgetiren’in dünkü köşe yazısında yalan isnatlarını daha ileri götürdüğünü öne sürerek Kürtlerin MHP’yi terk ettiğini yönündeki söylemini hatırlattı. “Dünyada hiç kimsenin elinde insanları ırk ayrımına tabi tutacak bir alet yoktur.” diyen Yalçın, “Siyasi partiler, kendilerine üye olan ve fikirlerini benimseyip saflarına katılan insanların kökenine bakmazlar. MHP içerisinde Kürt de, Çerkez de, Abaza da, Gürcü de, Arap da vardır. Türkiye’deki tek ırkçı parti ise AKP’nin İmralı sürecinde kader ortağı olan BDP’dir.” ifadelerini kullandı.

    "KÜRT VATANDAŞLARIMIZIN EZİCİ ÇOĞUNLUĞU PKK'YI DESTEKLEMİYOR"

    MHP’nin AK Parti politikaları ve İmralı süreciyle ilgili ortaya koyduğu görüşlerin haklılığını PKK’nın elebaşlarından Murat Karayılan’ın açıklamalarının gösterdiğini iddia eden Yalçın, Karayılan, Türk milletini tehdit ederek ‘savaşmak istiyorsanız savaşırız’ deme cüretini gösterdiğini kaydetti. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin bölücü örgütün başının ezilmesi ve devletin caydırıcılığını göstermesi gerektiğini söylediğini belirten Yalçın, Bahçeli’nin terörle mücadele konusunda sunduğu 8 maddelik önerinin, Kürt halkına karşı soykırımı değil, doğrudan PKK olduğunu dile getirdi. PKK’nın bir Kürt örgütü olmadığının bilindiğini ifade eden Yalçın, “PKK, Kürtleri temsil etmemektedir. Aralarında farklı kökenlerden eylemciler bulunan bir taşeron örgüttür. Kürt kökenli vatandaşlarımızın ezici çoğunluğu bölücü örgütü desteklememekte, onun kanlı eylemlerinden nefret etmektedir.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER