ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 15:36

MHP’li Vural: "Akgiller listesi"

MHPli Vural: "Akgiller listesi"

MHP'li Oktay Vural, Akil İnsanlar Heyeti'ni ilginç bir isimle değerlendirdi.


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti'nin ‘Çözüm Sürecini Değerlendirme Araştırma Önergesi'ni eleştirdi. Akil Adamlar Listesi'ni, "Akgiller" olarak tanımlayan Vural, listede yer alan kişilerin, AK Parti'yi koruma, kollama görevi üstleneceğini savundu.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin önergesini, "Çözülme Sürecinin Meşrulaştırılması" olarak adlandıran Vural, "Siyasi çözüm bulma çabaları yeni aşamalarla kat edilmektedir. AKP-PKK arasında siyasi müzakereler, Oslo'da başlamıştı. Doğrudan Erdoğan tarafından koordine edilmişti. İçerik hakkında bilgi sahibi olan Başbakan'dır ve kamuoyuna Oslo ve İmralı görüşmeleri hakkında açıklayıcı bilgi vermemiştir." dedi.

Başbakan'ın süreçle ilgili millete doğru bilgi vermesi ve Genel Görüşme talep etmesi gerektiğini belirten Vural, "Taraflar, Erdoğan ve Öcalan'dır. Başbakan bilgileri vemekten imtina etmektedir. Meclis'te oturum açık olarak yapılmalı ve milletimiz, PKK ile girilen kirli, pis ilişkiler konusunda bilgi sahibi olmalıdır" dedi.

"ÖNERGE TAKDİK ADIM"

AK Parti'nin önergesinin "taktik adım" olduğunu belirten Vural, "Oslo, İmralı süreci millete onaylatılmak istenmektedir. TBMM'nin alet edilmesi, çözülme sürecini meşrulaştırmaktadır. Dava konusu olmuş, hukuki zırhlar oluşturulmuş bu süreçte, KCK dava süreci de akamete uğratılmak istenmektedir. Minareyi çalanlar, kılıf hazırlamaktadır. Meclis'in buna alet edilmesi kabul edilemez. Talepler, TBMM iradesine dönüştürülmek istenmektedir. Bu amaca Meclis'in alet edilmesi millet egemenliğini yok saymaktır. PKK ve BDP'nin terör örgütünü muhatap kılma girişimine AKP teslim olmuştur. " şeklinde konuştu.

"AKP'nin bu iradesi, darbe planının meşrulaştırılmasıdır" diyen Vural, "Demokrasiyi darbeye teslim etmeyeceğiz. Bu girişim, milleti yok saymakta ve millet egemenliğine darbe vurulmaktadır. İmzaları atanlar, PKK hakimiyetini tescillemiş olacaktır. Tehdit, baskı, şantaja teslim olmayacağız. Araştırma önergesine de, Komisyon'a da destek vermeyeceğiz. Pazarlıklar açıklansın, TBMM'de Genel Görüşme ile, doğrudan millete açıklamaya davet ediyoruz. Ne aldanır, ne de milleti aldatırız, TBMM'yi, PKK'yı meşrulaştırma aracına dönüştürmeyeceğiz." dedi.

"AKGİLLER LİSTESİ"

Akil Adamlar Listesi'ni, "Akgiller" olarak tanımlayan Vural, listede yer alan kişilerin, AK Parti'yi koruma, kollama görevi üstleneceğini savundu. Akil Adamlar Listesi'nde sendika başkanlarının isimlerinin yer aldığını, mesleki kurumların siyasi sürecin aracı haline dönüştürülmeye çalışıldığını savunan Vural, Barolar Birliği'nin bu süreçte olmamasını takdirle karşıladığını söyledi.

Vural, "Kamu kurumu niteliği taşıyan kuruluşlar, AK Parti'nin propaganda aracına dönüştürülmeye çalışılıyor" diyerek, "Bu konuda, o kuruluşlara bağlı binlerce insanın şikayeti var. Bu şikayeti iletmek amacıyla tüm meslek oda başkanlarını aradım." ifadesini kullandı.

"BAŞBAKAN, MİT’E ‘MHP’Yİ BİTİR’ TALİMATI VERDİ Mİ?"

Başbakan'a "MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a MHP'ye operasyon yapma talimatı verdin mi" diye soran Vural, "MHP'nin kararlı tutumu karşısında AKP ve PKK çevrelerinin yeni tezgahlar içinde olduğu duyumunu aldık. Hakan Fidan'ı çağırarak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında dosya hazırlanması talimatı verdin mi? MHP'ye yapılacak her operasyon bu sorunun cevabı olacaktır." açıklamasını yaptı.

"MHP KOMİSYONA ÜYE VERECEK Mİ?"

Toplantı sonrası soruları cevaplayan Vural, "Komisyona üye vermeyecek misiniz" sorusunu, "PKK'nın üyeleri yeter onlara. Ne üyesi?"şeklinde cevapladı.

Bir soru üzerine, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, oligarşik diktatörlüktür" diyen Vural, meslek örgütlerinin de bu süreçte bilgi sahibi olmadıklarını baskı, tehdit ve şantajla sürece dahil edilmek istendiklerini öne sürdü.
Vural, AK Parti'nin önergesinin, İçtüzüğe aykırı olup olmadığı yönünde bir soruyu şu sözlerle cevapladı: "İçtüzüğe aykırdır. AKP Komisyon kurar, PKK dışarıdan destekler. Amaç ve hedef, çözüm süreci ile ilgili gelişmeleri meşrulaştırmaktır. AKP ve PKK arasında zaten Komisyon yok mu? TBMM'yi kılıf olarak kullanıyorlar. İmza sahipleri iradelerini bölücü terör örgütüne teslim etmişlerdir. Oslo'nun hukuki meşruiyeti var mı? Hangisinin hukuki meşruiyeti var? Türkiye, hukuksuzluğa teslim edildi."

MHP’YE OPERASYON İDDİASI

MHP'ye operasyon yapılacağı iddialarının sorulması üzerine Vural, "Habur olduğu gün hangi üçlü bir araya geldi? Neler konuştu? Sadece bunu soruyorum. Hukuka aykırı işlem yapanlara, dava sürecinde zırh oluşturulduğu süreçte, bu yaklaşım yadırganmamalı." dedi.

AK Parti önergesi ile oluşturulacak Komisyona katılıp katılmayacaklarının sorulması üzerine Vural, "Polis zoruyla mı götürecekler." diye sordu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER