ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 15:26

MHP'den BDP'ye tepki

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, terör örgütünü destekleyenlerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi.


MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ''Terörü destekleyen, amaçlarına hizmet eden, bunun siyasetini yapanların dokunulmazlık hakları yoktur, kaldırılması gerekir'' dedi.

Şandır, bazı MHP milletvekilleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Büyükşehir Belediye Yasa Tasarısı ile ilgili muhalefet şerhlerini bugün komisyona ileteceklerini aktaran Şandır, bunun bir ''ihanet yasası'' olduğunu savundu.

Tasarıyı, milletin birliğini, devletin üniter yapısını parçalayacak çok önemli ve tehdit ve tehlike unsuru olarak gördüklerini vurgulayan Şandır, bu yasaya sonuna kadar İçtüzük'ün verdiği tüm imkanlarla muhalefet yapacaklarını söyledi.

Şandır, mahalli seçimlerin öne alınmasıyla ilgili bir uzlaşma varken bu yasanın getirilmesiyle bu uzlaşmanın dinamitlendiğini, bunu iyi niyetli bulmadıklarını ifade etti.

Şandır, tasarının geri çekilmesi, yeniden gözden geçirilmesini ya da tümden ortadan kaldırılmasını talep etti.
    
    ''Herkes sorumlu davranmalı''
    
     MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, tasarıyla Türkiye'nin mahalli idareler üzerinden bir ayrışma tuzağına çekildiğini öne sürdü.
     Büyükşehir Kanunu Tasarısıyla ''federe devlet modelinin alt yapısının oluşturulduğunu'' savunan Durmaz, büyükşehir il sınırlarının genişletilerek, il idaresi sisteminin zaafa uğratıldığını ifade etti.
     ''Tasarı, Oslo'da PKK'ya verilen sözlerin yerine getirilmesinden başka bir şey değildir'' ifadesini kullanan Durmaz, Türkiye'nin sonu belirsiz bir ortama sürüklenmemesi ve milli varlığının coğrafi düzlemde dağıtılmaması amacıyla en başta AK Parti olmak üzere herkes sorumlu, duyarlı ve ahlaklı davranmak mecburiyetinde olduğunu kaydetti.
     MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da tasarıyla ''şehir devletlerinin'' kurulacağını söyledi.
     İçişleri Komisyonu'nun MHP'li üyeleri de komisyonda sordukları soruları yineleyerek, bu sorulara iktidar partisinden yanıt beklediklerini ifade etiler. Komisyon üyeleri, tasarının geri çekilmesini istediler.
    
     ''Ülkemize yakışmadı''
    
Şandır, yerel seçimlerin öne alınmasıyla ilgili AK Parti'den yeni bir teklif olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine, kendilerine ulaşan bir talep ve teklifin bulunmadığını bildirdi.

Şandır, ''Ancak bu mahalli idareler seçimlerinin önerisi görüşülürken Büyükşehir Belediye Yasa Tasarısı yoktu. Seçimlerin öne alınmasıyla ilgili uzlaşma arayışlarının arkasından MHP'nin asla kabul etmeyeceğini bildikleri böyle bir yasayı gündeme getirmiş olmalarını iyi niyetle bağdaştırmak mümkün değildir. Dolasıyla bu yeni durumu partimizin yetkili kurulları yeniden değerlendirecektir'' dedi.

Bir gazetecinin ''29 Ekim kutlamalarıyla ilgili Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında yaşana gerilim ile Meclis Başkanı'nın 'sistem değişmezse daha çok çatışırlar' sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz-'' sorusu üzerine, Şandır, şunları söyledi:
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER