ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Nisan 2013 Salı 16:38

MHP'den Başbakan'a: "Senin bacağını kırarlar"

MHPden Başbakana: "Senin bacağını kırarlar"

Tuğrul Türkeş, Başbakan Erdoğan’ın ‘Milliyetçiliği ayağımın altına alırım’ sözüne, sert cevap verdi.


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Başbakan Erdoğan’ın ‘Milliyetçiliği ayağımın altına alırım’ sözüne, ‘Senin o bacağını kırarlar’ diye cevap verdi.

MHP’nin kurucu genel başkanı merhum Alparslan Türkeş’in ölüm yıldönümü nedeniyle Yüreğir Şahlar Düğün Salonu’nda mevlit okutuldu. Programda söz alan MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, hükümet tarafından sürdürülen açılım sürecine karşı çıktı

Başbakan'ın sıkıştığında rahmetli Türkeş’in sözüne sığındığını ileri süren Tuğrul Türkeş, “Günü geldiğinde de ‘Milliyetçiliği ayağımın altına alırım’ diyor. Senin o bacağını kırarlar, kırarlar.” diyerek tepki gösterdi.

Gelinen süreçte teröristbaşıyla müzakereler yapıldığını ifade eden Türkeş, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kanunları hiçe sayılarak görüşmeler, müzakereler yapıldığını dile getirdi. Ağır cezaya çarptırılmış, suçu sabit görülmüş, kendi parasını Türk Ceza Kanunları’na göre, anayasasına göre yönetmeye ehil olmayan bir teröristbaşı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı'nın Türkiye’nin yarınlarını, anayasasını, dört bir tarafında yaşayan vatandaşlarının hakkını, hukukunu görüştüğünü anlatan Türkeş, bunun kabul edilemeyeceğini vurguladı. Bu süreçte Başbakan Erdoğan’ın en çok kendilerine sataştığını iddia eden Türkeş, “Biz diyoruz ki bu yanlıştır, bizim çözüm önerimizi, çözümü söylüyoruz. Yurt dışından gelen teröristi bitireceksin, terörü bitirip o bölgenin iyi insanı, o bölgenin insanını zengin yapacaksın, başka bölgeden insan yatırım yapmaz, yapamamıştır. O bölgenin insanını zengin et diyoruz, bunu dikkate almıyor. Bu milletin 1000 yıllık kardeşliğini, birliğini, bütünlüğünü bölme, parçalama, buna dikkat et diyoruz, bunu kale almıyor. Bu dil birbirimizi anlamamızda önemlidir. Buna 'zede verme' diyoruz, bunu da anlamıyor. Sıkıştığında rahmetli Başbuğ'un, merhumun sözüne sığınan Başbakan, günü geldiğinde de kendi bakıyor ki manevrasında iş zora giriyor, milliyetçiliği ayağımın altına alırım diyor. Senin o bacağını kırarlar, kırarlar. Türk milliyetçiliği kavmiyetçilik değildir, başka bir milleti üstün gören, veyahut kendini başka milletlerden üstün gören bir fikir yapısı değildir.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin açılım sürecinde kafa karıştırıcı bir garip ilişkiler içinde olduğunu iddiasında bulunan Türkeş, “2 sene önce genel başkanımız bir gün dedi ki ‘Sayın Başbakan kimle görüşüyor bir açıklayın’ Bir kıyamet koptu, ‘vay biz kimseyle görüşmeyiz, bunu ispat edemeyen şerefsizdir, şudur budur’ diye. Üstünden 2 sene geçti, geldiğimiz yer neresi, Türkiye’de Türk milleti için, 75 milyon insanın birliği bütünlüğü, refahlığı için bir anayasa konuşulacakken bugün bu müzakereler iki kişinin arasında dönüyor. Biri AKP Genel Başkanı Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, öbürü de teröristbaşı Abdullah Öcalan. İkisi görüşüyor. Peki biz kimseye kötü söz söyleme niyetinde değiliz ama biz Sayın Başbakan'ın kendi sözleriyle, kurban olduğum bi açıklayın bakıyım, 2 sene önce genel başkanım söylediğinde sen bağırıp duruyordun, bugünkü şartlar, bugünkü ortaya çıkan bu tablo neticesinde bir tarafta Recep Tayyip Erdoğan, bir tarafta Abdullah Öcalan, ikisi görüştüğüne göre şerefsiz kim oluyor?” dedi.

Türkeş ayrıca, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Bursa mitinginde 'öl de ölürüz', şeklindeki slogana 'onun da zamanı gelecek' demesini eleştiren Başbakan'a tepki gösterdi. Programa Milletvekili Muharrem Varlı, İl Başkanı Mustafa İzgioğlu, MYK üyesi Metanet Çulhaoğlu ile partililer katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER