ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:09

MHP'den Avrupa Parlamentosu'na: Avrupa'dan demokrasi alacak konumda değiliz


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili kabul ettiği karara tepki gösterdi. Türkeş, “Türkiye, birtakım kesintilere ve parantezlere rağmen, yerleşik bir demokratik geleneğe sahip bir devlettir. Genç vatandaşlarımızın son Gezi Parkı çıkışı da söylemimizin en kuvvetli dayanağını teşkil etmektedir. Bu anlamda ele alındığında ne Avrupa'dan, ne de başka bir devletten veya topluluktan demokrasi dersi alacak konumda değiliz.” dedi.

MHP’li Türkeş, AP’nin kabul ettiği ‘Türkiye'deki Durum’ konulu karara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Türkeş, “Söz konusu karar taslağının AP bünyesinde faaliyet gösteren Birleşik Sol-İskandinav Yeşil Sol Konfederal Grubu'na mensup bazı parlamenterler kanalıyla arz edilmiş olması son derece ilgi çekicidir. Bu tespitin belirleyici olduğunu, zira AP gibi saygın bir kurumun Avrupa'da karşılığı neredeyse olmayan bir siyasi oluşumlar bütününün yanlı üslubu karşısında teslim olmasının Türk kamuoyunda bir hayal kırıklığı yaratmıştır.” diye konuştu.

"MİLLİ DİNAMİKLERİMİZLE TELAFİ EDECEĞİMİZ BAZI NOKSANLAR VAR"

AP dahilinde birçok demokrat, sorumlu ve tutarlı grubun mevcut olduğunu ve bunların söz konusu tasarı aracılığıyla yaratılan olumsuz havaya savundukları yüksek değerleri bir kenara bırakarak destek vermelerinin de üzüntü verdiğini kaydeden Türkeş, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti siyasi kültüründe 19. yüzyıldan bu yana çoğulculuğu ve nispi ölçüde katılımcılığı yaşatmaktadır. Türkiye, birtakım kesintilere ve parantezlere rağmen, yerleşik bir demokratik geleneğe sahip bir devlettir. Genç vatandaşlarımızın son Gezi Parkı çıkışı da söylemimizin en kuvvetli dayanağını teşkil etmektedir. Bu anlamda ele alındığında ne Avrupa'dan, ne de başka bir devletten (veya topluluktan) demokrasi dersi alacak konumda değiliz. Ne var ki, aynı paralelde, Türk devletinin ve toplumunun da yaşananlardan kendi milli dinamikleriyle telafi edeceği bazı noksanları da, hiç kuşkusuz ki, vardır.”

"TÜRKİYE'YE KARŞI DAHA İHTİYATLI DAVRANMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

MHP’nin AP kararının peşin hükümlü kısımlarına mesafeli yaklaştığını bildiren Türkeş, Avrupalı sorumluluk sahibi siyasetçileri ve oluşumları da topyekün Türk devletini hedef alan söylemlere karşı bundan sonra daha ihtiyatlı davranmaya çağırdı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER