ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 22:03

MHP'de büyük kıyım!

MHPde büyük kıyım!

Koray Aydın'a destek veren il başkanları tek tek görevden alınıyor.


Daha önce Muğla ve Çankırı il başkanlarını görevden alan MHP'de son kurbanlar Konya, Edirne ve Sakarya'dan...

MHP Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan ile Konya İl Başkanı Hasan Kaya görevden alındı. Kaya ve Erdoğan, Koray Aydın'a destek verenler arasındaydı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli imzasıyla Sakarya Valiliği'ne bugün gelen yazıda, "Parti tüzüğünün 52 ve 54'ncü maddeleri gereğince Sakarya İl Teşkilatı Başkanlık Divanı tarafından yeni teşkilat kuruluncaya kadar il teşkilatı kapatılmıştır" denildi. Sakarya Valiliği bu yazı üzerine gereğinin yapılması için Sakarya Emniyet Müdürlüğüne yazı gönderdi.

Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte görevden alınan MHP İl Başkanı Mehmet Erdoğan Kasım ayında yapılan MHP Büyük kurultayında genel başkan adayı Koray Aydın'a destek vermişti.

KONYA İL YÖNETİMİ DE GÖREVDEN ALINDI!

Göevden alınan MHP Konya İl Başkanı Hasan Kaya, yaptığı açıklamada, il teşkilatının olağan kongresinin 8 Nisan 2012'de gerçekleştirildiğini anımsattı.

Bu kongrenin çok seviyeli, çekişmeli ve heyecanlı bir kongre olduğunu ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

''Delegelerin baskı altına alınmasına rağmen onların hür iradeleriyle bu kongrede ben ve ekibim göreve getirildik. O günden buyana görevimizin başındaydık. Ancak bugün Genel Merkezimizden gelen bir yazı ile görevden alındık. Görevden alınma şekli de değişik. Yazıda 'İç tüzüğümüzün 34. maddesine göre yeni teşkilat kuruluncaya kadar teşkilat kapatılmıştır' diyor. Biz de yarın yapacağımız basın açıklamasının ardından partimizi kilitleyip gideceğiz. Sonra kim gelirse o partimizin il başkanı olacak, biz de ona saygı göstereceğiz.''

EDİRNE İL YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI

MHP Genel Merkezi, Edirne İl Başkanı Mehmet Tolga Akalın ve yönetim kurulunu görevden aldı. Kararı tepkiyle karşılayan Akalın, "Bu uygulamalar siyasi genel kalitesizliğimizin en önemli sebebidir" dedi.

MHP'nin Merkez Yönetim Kurulu, partinin Edirne İl Başkanı olan Tolga Akalın ve yönetim kurulu üyelerinin tüzüğün 34'ncü maddesi gereğince görevden aldığını bildirdi. Parti genel merkezinden Edirne teşkilatına gönderilen faksla iletilen kararda "Parti tüzüğümüzün 52. ve 54. maddelerinin tanıdığı yetkiye istinaden; Edirne İl Teşkilatı, MYK'nın verdiği yetkiye dayanarak Başkanlık Divanı tarafından tüzüğümüzün 34. Maddesine göre yeni teşkilat kuruluncaya kadar kapatılmıştır" denildi.

Görevden alınan İl Başkanı Mehmet Tolga Akalın, karara tepki göstererek, "Türk siyasi tarihi ne yazık ki aynı zamanda bu politik zulümlerinde tarihi oldu. Bireyin tefekkür ve teşebbüs hürriyetini dumura uğratan onu modern közkaman veyahut mankurt haline getiren bu uygulamalar siyasi genel kalitesizliğimizin en önemli sebebidir" dedi. Yapılanı, politik istibdat düzeni olarak adlandıran Akalın, şunları söyledi:

"İnsan hürriyetini, insanın fikir ve irade oluşturma kabiliyetlerini tarumar edecek zulme karşı meşru vasıtalarla ve usulle direnmek de her Müslüman Türkün vazifesidir. Türk milliyetçilerinin tabi olacağı adalet eşitlik ve hürriyet ilkelerini barındıran bir hukuki düzen kurulması zarureti her dönemkinden daha elzem hale gelmiştir. Sürece tepki gösterecek partililerimizi toparlayarak tek vücut halinde AKP diktatörlüğüne karşı mücadele etmekte önümüzdeki ironik vazifedir. Dava arkadaşlarımızın bu kararlar sonucunda ümitsizliğe kapılmamaları da en büyük arzumdur. Unutulmamalıdır ki bedeli ödenmemiş hiçbir hürriyet mücadelesi yoktur."

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER