ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 17:10

MHP ve CHP üye vemzse ne olur?


Çözüm sürecine yönelik Meclis'te kurulması planlanan Araştırma Komisyonu'na iktidar dışındaki partiler üye vermese bile çalışabiliyor.
    
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, TBMM Başkanlığı, çözüm sürecine ilişkin kurulacak komisyona siyasi parti veya partilerin üye vermemesi halinde nasıl bir sürecin izleneceğini araştırdı.
     TBMM İçtüzüğü'nün, ''Parti gruplarının komisyonlarda temsili'' başlıklı maddesinde, konuyla ilgili düzenleme bulunuyor. Buna göre, bir siyasi parti grubu, herhangi bir komisyonda kendisine düşen üyelikten vazgeçme hakkına sahip.
     Araştırma Önergesi'nin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülüp kabul edilmesinin ardından süreç işlemeye başlıyor. Siyasi parti grupları, adaylarını, belli bir süre içerisinde TBMM Başkanlığı'na bildiriyor.
     Komisyon için siyasi parti gruplarınca bildirilen adayların isimlerini gösteren liste, Genel Kurul tarafından işaret oyuyla onaylanmak suretiyle seçim tamamlanmış oluyor. Daha sonra Komisyon, belirtilen gün ve saatte en yaşlı üyenin başkanlığında toplanarak, Başkanlık Divanı'nı oluşturuyor.
     Salt çoğunluğu sağlayacak kadar üyenin seçilmiş olması, Komisyon'un çalışabilmesi için yeterli kabul ediliyor. Son dönemde kurulan araştırma komisyonları, 17 üyeden oluşuyor. Bunların 10'u AK Parti, 4'ü CHP, 2 MHP ve biri de BDP'li üyelerden oluşuyor. Bu durumda, MHP üye vermese de ''Çözüm Sürecini Değerlendirme Araştırma Komisyonu''nun kurulması önünde bir engel bulunmuyor. 9 üyeyle salt çoğunluğu sağlaması halinde Komisyon, çalışmalarını yürütebilecek.
     Bu durumda CHP ve MHP'nin katılmaması halinde kendilerine düşen üyelik boş kalıyor, bu üyelikler diğer partiler arasında paylaştırılmıyor.
    
     -Geçmişte örnekleri var-
    
     MHP ve CHP'nin kurulacak Komisyon'a üye vermemesi halinde yaşanacak durum, Meclis açısından ilk olmayacak. Geçmiş dönemlerde de benzeri durumlar yaşandı.
     19. Dönem'de Devlet Bakanı Mustafa Taşar hakkında kurulan Soruşturması Komisyonu'na ANAP üye bildirmedi.
     Yine 19. Dönem'de kurulan Liderlerin Malvarlığını Araştırma Komisyonu'na Refah Partisi üye vermedi.
     19. Dönem'de Başbakan Yıldırım Akbulut ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Hüsamettin Örüç hakkında Soruşturma Komisyonu'a ANAP üye bildirmedi.
     23.Dönem'de Muhsin Yazıcıoğlu'nun da hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili kurulan Araştırma Komisyonu'nda BDP temsil edilmedi.
     23. Dönem'de Adalet Komisyonu'nda, Yargıtay ve Danıştay'ın üye sayısını artıran yasa tasarısının görüşmeleri sırasında CHP'li üyeler istifa etti. CHP'nin Meclis Başkanlığı'na, Komisyon'un çalışamayacağına yönelik başvurusu üzerine bu durumun görüşmelere engel teşkil etmeyeceği bildirildi. CHP'nin yeni üye bildirmesi üzerine Komisyon yeniden teşekkül etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER