ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 16:02

MHP Grup Başkan Vekili Vural: Türkiye'ye örtülü Sevr dayatılmaktır


MHP Grup Başkan Vekili Oktay, İzmir’de düzenlediği basın toplantısında hükümeti ve demokratik çözüm sürecini sert sözlerle eleştirdi. AK Parti’nin uyguladığı politikaların sonucu olarak milli egemenliğin tehdit altında olduğunu iddia eden Vural, Kürt sorunu adı altında örtülü Sevr’in dayatıldığını savundu. Türkiye’nin dış politikasının beyzbol sopasıyla yönetildiğini, terör örgütlerinin tehdidiyle devlet ve hükümet yetkililerinin sinmiş vaziyette olduğunu öne sürerek, “Bugün gelişmeler Türkiye’nin bir örtülü Sevr dayatmasıyla karşı karşıya olduğunu, AK Parti’nin de Damat Ferit anlayışıyla bu örtülü Sevr doğrultusunda adım atmaya başladığını ortaya koymaktadır. Buradan sesleniyorum, ey Recep Tayyip Erdoğan, kime ve nerede söz verdin? Kiminle, hangi ülkeyle, kimlerle örtülü Sevr anlaşmasını imzaladın. İmralı ile vardığın mutabakat nedir? Kime verdiğin sözleri yerine getiriyorsun? Hangi tehditler karşısında boyun eğiyorsun?” dedi. Vural, Türkiye’nin en önemli görevinin örtülü Sevr olan çözüm ve barış sürecinde AK Parti’nin PKK ile imzaladığı mutabakat metinleri olduğunu iddia etti.

'TERÖRİSTLERE DÜZ OVADA SİYASETİN YOLU AÇILACAK'

Demokratikleşme paketi sonucunda AK Parti’nin eşbaşkanlığına teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın getirilmesinin muhtemel olduğunu öne süren MHP Grup Başkan Vekili Vural, “Sadullah Ergin, paket sonrasında suça bulaşmamış terör örgütü üyelerinin normal hayata katılacağını söylemiş. AK Parti hükümeti, PKK’lı teröristlerden kimin elinin kanlı kimin kansız olduğunu biliyor mu? Soruyorum Karayılan, Cemil Bayık hakkında ne iddia ediyorsun? Utanmadan sıkılmadan PKK terör örgütünü yönetenler, suça bulaşmamış insanlar olarak, Türk milletinin önüne aklanmış kişiler olarak çıkarılmak isteniyor. Teröristlerin sicil kayıtlarına 'Temizdir' damgası vurulacak, bu teröristlere düz ovada siyasetin yolu açılacak. Bunlarla PKK’nın gönlü hoş tutulmaktadır.” şeklinde konuştu. Vural, İmralı canisinin politik bir lider gibi millete demeç vermesine müsamahayla bakıldığını, çözüm sürecinin şantaj malzemesine dönüştüğünü belirterek şöyle konuştu: "Irak’taki, Suriye'deki, Türkiye’deki durumlar sizin eserinizdir. AK Parti hükümeti PKK’ya çözüm diye şantaj malzemesi vermiş, PKK da bu şantajı her yerle kullanmaktadır. Başbakan Erdoğan ve hükümeti, Türkiye’nin güvenliğini, dış politikasını çözüm sürecine esir etmiş durumdadır.”

Geçen yıl PYD’ye karşı takınılan tutumla bugünkü arasında farkın çok açık olduğunu da söyleyen Oktay Vural, “Geçen yıl, 'PYD oluşumuna izin vermeyeceğiz.' diyenler, bugün meşrulaştırmıştır.” şeklinde konuştu. Özgürlüklerin tehdit altında olduğunu öne sürerek, “AK Parti’yi eleştiren taraftar, ev hanımları tencere tavasıyla suçlu konumuna düşürülmüştür. Korku devleti oluşturulmak istenmektedir. Bu demokrasiye gidiş değil, diktatörlüğe gidiştir. AKP'ye dur demenin zamanı gelmiştir. PKK’yı durdurmak istiyorsak, AK Parti’ye dur dememiz lazım.” diyerek, yerel seçimlerde ilk adımın atılmasını istedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER