ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 15:27

MHP, Genel Kurul’daki oylamaya katılmayacak


MHP, Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak, Süreci Değerlendirme Komisyonu’nun kurulmasını öngören araştırma önergesinin oylamasına katılmayacağını açıkladı.

MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Şandır, AK Parti’nin verdiği araştırma önergesi ile çözüm sürecine TBMM ve siyasi partilerin katkısını talep ettiğini belirterek, "Böyle bir talep hukukumuza göre de suç teşkil eder." dedi. Bunun PKK’nın talebi olduğunu savunan Şandır, "Egemenliğimizin sembolü bu Meclis’te bu milletin parçalanmasına hukuk zemini oluşturulmasına katkı vermeyeceğiz. Bugün, bu araştırma önergesinin ön görüşmeleri yapılacak. MHP olarak iç tüzüğün verdiği imkanları kullanarak, itiraz gerekçelerimizi, bu önergeye neden hayır dediğimizi tüm netliği ile ifade edeceğiz. Ancak kurulması amaçlanan komisyona üye vermeyeceğimiz gibi böyle bir komisyonun kurulmasının Meclis’te oylanmasına da katkı vermeyeceğiz. Oylamada Meclis’e katılmayacağız." diye konuştu.

Oktay Vural ise Genel Kurul’daki görüşmelere katılacaklarını belirterek, "Bu araştırma önergesinin PKK’yı meşrulaştırmak amacıyla geliştirilmiş bir önerge olduğunu bütün açık yürekliliğimiz ile ifade edeceğiz. Bu irade milletimizin iradesi değildir. PKK’nın talebidir. Bu iradenin Meclis’te bir oylama vesilesi ile olsa bile, hayır deme irademiz ile bile meşrulaştırılmasını kabul etmemiz mümkün değildir." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER