ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 23:06

"MHP Genel Başkanı'na sürekli bu dersi verdik"


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "MHP Genel Başkanı'nın mahcubiyet içinde susması gerekirken, IMF borçları ve dış borçlar konularında pişkince tavırları dikkatimden kaçmadı. Bugün MHP'yi marjinal solun arkasına takan MHP Genel Başkanı, 1999-2002'de de CHP'nin yavrusu DSP'nin kuyruğuna takılmış, Türkiye'ye çok ama çok ağır bedeller ödetmişti" dedi.
     Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "mahcubiyet içinde susması gerekirken IMF borçları ve dış borçlar konularında pişkince tavrı" olduğunu belirtti.
     "MHP'yi marjinal solun kuyruğuna takan MHP Genel Başkanı, 1999-2002'de de CHP'nin yavrusu DSP'nin kuyruğuna takılmış, Türkiye'ye çok ama çok ağır bedeller ödetmişti" diyen Erdoğan, Türkiye'nin IMF'ye borcunun 1999 sonunda 970 milyon dolara, 2000 sonunda 4 milyar 800 milyon dolara, 2001 sonunda 17 milyar dolara ve 2002 sonunda ise 23,5 milyar dolara yükseldiğini anlattı.
     Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
     "Devlet Bahçeli'nin Başbakan Yardımcısı olduğu Hükümet, IMF borcunu 400 milyon dolardan devraldı, bize ise 23,5 milyar dolar olarak devretti. 3,5 yılda Türkiye'nin sadece IMF'ye olan borcunu 59 kat artırdılar. 2001 krizinde memuruna maaş ödeyecek para bulamayan, çaresiz kalan Hükümet, hem yüksek faizle hem de kısa vadeli IMF'ye yüklü şekilde borçlandı. Bu borcu da bize devretti. 2003 yılından itibaren biz, borcu kademe kademe ödedik ve 14 Mayıs'ta da son taksidini ödemek suretiyle bu borcu sıfırladık. Sayın Bahçeli'nin sevinmesi, gururlanması, ülkesi ve milletiyle iftihar etmesi gerekirken, her zaman yaptığı gibi, onun kendine gere rakam kalabalıkları vardır, o rakam kalabalığı ile işi geçiştirmeye çalışıyor."
    
"MHP Genel Başkanı'na sürekli bu dersi verdik"
    
     MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye basit bir ekonomi ilkesini defalarca bütçe müzakerelerinde özellikle anlattığını ama anlamadığını vurgulayan Erdoğan, bir ülkenin borçlarının miktar olarak değil, milli gelire oranla ifade edildiğini dile getirdi.
     İktidarı, 2002'de MHP'nin ortağı olduğu koalisyondan devraldıklarında Türkiye'nin her 100 lirasından 56 lirasının dış borca gittiğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:
     "Şu anda her 100 liranın, o hesaptan hareketle söylüyorum, 43 lirası dış borç. Bitmedi. Yani özel sektör dahil brüt dış borç stoğunu yüzde 56'dan yüzde 43'e düşürdük. Kamunun net borç stoğunu MHP'li hükümetten yüzde 61,5 seviyesinden aldık. Dikkatinizi çekiyorum, yüzde 61,5, yüzde 17 seviyesine kadar düşürdük. Bir de yeni bir tanımlama var. Bu da Avrupa Birliği tanımlı borç stoğu. Buna da baktığımız zaman yüzde 71'den aldık. Peki o kaç oldu- O da yüzde 36'ya düştü. Avrupa Birliği tanımlı. Dürüst bir politikacı, dürüst bir genel başkan bu oranlara bakıp, 'Türkiye'nin dış borcu' arttı diyemez. Eğer diyorsa ya dürüst değildir ya da ekonomi cahilidir."
     Türkiye'de 2002'de 1 milyon 88 bin buzdolabı satıldığını söyleyen Erdoğan, bu sayının 2012'de 2 milyon 317 bine yükseldiğini bildirdi. Erdoğan, geçen yılın ilk 4 ayında 597 bin buzdolabı satışının gerçekleştiğini, bu yılın aynı döneminde ise rakamın 740 bin olduğunu ifade etti.
    
"Geçen hafta yeni bir rekor kaydettik"
    
     Başbakan Erdoğan 2002'nin tamamında, Türkiye'de 91 bin, 2012'nin tamamında ise 556 bin otomobil satıldığını belirterek, şöyle devam etti:
     "Hani 'fakir' diyorlar ya. Nasıl bir fakirlik- Bu yılın sadece ilk 4 ayında satılan otomobil sayısı ne biliyor musunuz- 2002'nin tamamından fazla: 171 bin. Geliyorum bir başka rekora. 2002 yılında görevi devraldığımızda, gösterge faizi yani devletin borçlanma faizi yüzde 63'tü. Geçen hafta yeni bir rekor kaydettik. Gösterge faiz, tarihinin en düşük seviyesini gördü. Küsuratını söylemeyim, 4,7. Buraya düştü. Yüzde 63'ten yüzde 4,7'ye düştü. Sömürülen bir millet artık bu sömürüden kurtuluyor. Bu birçok alanda kendini gösterecek. Nedir- Bütün ürünlerin artık maliyeti, girdi maliyetleri ciddi manada düşecek. Bakın çiftçiye Ziraat Bankasının verdiği kredi faizi 59'du. Şimdi nereye düştü, 0 ila 7 arasına düştü. Buralara geldi. Komisyonlar onlar sıfırlanıyor, bunların üzerinde çalışılıyor şu anda. Halk Bankası yüzde 47 faizle kredi verirken, o da 0-5 aralığına kadar indirdi ve komisyonu tamamen kaldırdı. Bakın buraya geldi. Bütün bunların hepsi hem kredi kullanan esnafımın sayısını artıyor, kredi kullanan çiftçimin sayısını artırıyor hem de ödedikleri faizi neredeyse sıfır noktasına doğru getiriyor. Bunlar AK Parti'nin önceki iktidarlardan en önemli farkıdır."
     Türkiye'nin faizde en düşük oranı gördüğünü vurgulayan Erdoğan, Merkez Bankasının döviz rezervi 27,5 milyar dolardan 131 milyar dolara çıktığını bildirdi.
     Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu sürekli artırdığına dikkati çekerek, son olarak dün Japon kredi kuruluşunun ülke notunu "BBB-"ye çıkardığını, bunun da "Türkiye, yatırım yapılabilir bir ülke" anlamına geldiğini anlattı.
    
"Bükemediğin bileği öpeceksin"
    
     MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Türkiye ekonomisinin iyi durumda olmadığına ilişkin iddialarını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
     "Sayın Bahçeli evin dışına pek çıkmıyorsun veya genel merkezinin dışına pek çıkmıyorsun. Biraz çık, çarşı pazar dolaş. Ne oluyor ne bitiyor bunları gör. Bunda büyük fayda var. Sayın Bahçeli, ekonomi, kırkın sağına soluna hayali sıfırlar eklemeye benzemez. Onunla iktidar da olunmaz. Bunu böyle bilesin. Bu iş bilgi gerektirir, bu iş hayat tecrübesi gerektirir, damdan düşmeyi gerektirir. Sadece böyle kitabın kapakları arasına bakmakla da bu iş olmaz ve önce dürüst olacaksın. Bükemediğin bileği öpeceksin. Devlet Bahçeli, 2001'de öyle ağır faturalar yüklendi ki 10,5 yıl boyunca bir yandan da bunları ödemek zorunda kaldık. Her zaman söylüyorum ya zorunlu tasarruf. 13,5 katrilyon, onlar ve evvelkiler. Bunları benim memurumdan, işçimden kestiler ama bu borcu işçiye, memura biz ödedik."
     Erdoğan, AK Parti iktidarının borçları ödemekle kalmadığı gibi yatırımlara da devam ettiğini belirterek, Bahçeli'nin, IMF borcu ödendiği için sevinmesi, ülkesi ve milleti adına iftihar etmesi gerektiğini söyledi. Bahçeli'nin bunu yapamıyorsa bile mahcup olup, susması gerektiğini savunan Erdoğan, "Ama bunların yüzü kızarmaz" dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER