ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 12:27

"Men dakka dukka demekle olmuyor"

"Men dakka dukka demekle olmuyor"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında Reyhanlı'da gerçekleşen hain saldırıyı kınadı.


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Reyhanlı'daki patlamayı ağır sözlerle kınayan Devlet Bahçeli provokasyonlara gelinmemesi uyarısında bulundu dış politikaya çattı. Başbakan'a 'Men dakka dukka (eden bulur)demekle olmuyor' sözleriyle karşılık verdi

İşte Bahçeli'nin konuşmasından satırbaşları:

Süreç ihaneti ve Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki saldırılara bakıldığında Türkiye'nin nasıl bir buhrana sürüklendiği görülecektir. 14 Mayıs aynı zamanda Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Çiftçilerimizin bu özel gününü kutluyor ve bol kazançlar diliyorum.

Türkiye'yi doyurmaya çalışan emepiyle helal rızkının peşinde olan çiftçilerimiz ağır hayat şartlarına itilmiş durumdadır. Özellikle AKP'nin iktidar döneminde çiftçilerin durumu daha da ağırlaşmıştır.

"BAŞBAKAN ÇİFTÇİLERE DÜRÜST DAVRANMAMIŞTIR"

Başbakan bizzat toprağı işleyen çiftçilerimize dürüst ve cömert davranmamıştır. Başbakan'ın aklı rantiyecilerde kalmış kalbi hırsızlar için atmıştır. Çiftçilerimiz topraktan ümit ve çare ararken başbakan yabancılardan medet ummuştur. Başbakan'ın gündeminde çiftçilerimiz gerçek manada hiç olmamıştır. Bunun yerinde yan gelip yatan banka hesabını dolduran soyguncular olmuştur.

Harman zamanının yaklaştığı şu günlerde çiftçimizi umutlandıracak hiçbir çaba gösterilmemektedir. Başbakan Erdoğan 7 Mayıs'ta çiftçilerimize müjde diyerek bazı açıklamalarda bulunmuştur. Başbakan'ın böbürlenerek gündeme getirdiği konu çiftçilerimizin nasıl borçlandırılacağı olmuştur. Faizlerin indirildiği Başbakan tarafından ilan edilmiştir. Başbakan işte bunu müjde olarak sunmuş neredeyse heyecandan takla atmadığı kalmıştır.

Faiz düşmüştür de çiftçimiz traktör mü almıştır, cebi para mı görmüştür. Faiz düşmüştür de arpa, buğday, kayısı, üzüm para mı etmiştir? Faiz düşmüştür de gübre, mazot, elektrik su parası mı düşmüştür? Çiftçimiz gemi mi almıştır? Sayın Başbakan söyler misin bize 1 puanlık faiz düşüşü çiftçimiz için ne sağlamıştır?

Başbakan anlaşılan kendisinin akıllı herkesi saf olarak görmektedir. Çiftçilerimiz AKP'nin umrunda ve ilgi sahasında değildir. Vatandaşlarımızı kredi oyunlarıyla kandırmak utanmazlıktır.

"REYHANLI BİR ZAAFTIR"

Geçtiğimiz cumartesi yani 11 Mayıs günü Hatay Reyhanlı'da milletimizi acı ve kedere boğan vahşet dolu bir saldırı gerçekleşmiştir. Türk Milleti son yılların en acımasız ve kanlı saldırısına maruz kalmıştır. Bu saldırıyı bu kan tutkunluğunu şiddetle lanetliyoruz.

Ne kadar sızlansak yetersizdir. Türk Milleti yastadır. Buradan bir kez daha teröristlerin saldırısı sonucu vefat edenlere Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Türkiye çok yönlü bir saldırının pençesindedir. Acımız büyüktür. Öfke seviyesi tarifsizdir. Bu saldırının üstesinden gelmeliyiz ve gelecek kuvvete sahibiz.

Türk milleti ona buna pabuç bırakacak bir zayıflıkta değildir. Aksini iddia edenler eninde sonunda hak ettikleri sonuca ulaşacaklardır. Olayın sonrasında tespitlerimizi kamuoyuyla paylaştık.

Sınır hattımız adeta viraneye dönmüş, metruk bir hale gelip kendi kaderine terk edilmiştir. Türkiyenin egemenliği tehdit edilmiştir. Bunlar bir zaaftır ve sorumlularının hesap vermesi gerekmektedir. İçişleri Bakanı patlamaların akabinde kanlı olayı gerçekleştirenlerin tespit edildiğini iddia ederek katillerin El Muhaberat bağlantılı olduğunu savunmuştur. Bir diğeri de "Ne yapacağımızı herkes görecek" diyerek yine sallamıştır.

"HÜKÜMET ŞAŞKINDIR"

Dışişleri Bakanı "Karşılığını görür. Gücümüzü test etmesin" diyerek yurtdışından gelişmelere müdahil etmiştir. Başbakan Erdoğan saldırıları çözüm süreci ile ilişkilendirmiştir. Net olan bir şey varsa hükümet şaşkındır. Bu saldırıdaki amaç nedir ve neyin mesajı verilmeye çalışılmıştır?

"TÜRKİYE ÜZERİNDE OYUN OYNANMAKTADIR"

Reyhanlı'daki kanlı saldırı çok yönlü araştırmalıdır. Suriye muhaliflerinin parmağı peşinen inkar edilmemeli, El Kaide bağlantısı yabana atılmamalıdır. Bu saldırının Başbakan'ın ABD ziyareti öncesi yapılması tereddütlerimizi arttırmakta ve Türkiye üzerine oynanan oyunlar dikkat çekmektedir. Kendi halkına kıyan Esad yönetimi Türkiye'yi de batağa sürüklemektedir. hükümetin Suriye politikası çökmüştür. 

Bu şartlar altında Dışişleri Bakanı nereye kadar koltuğunda oturacaktır? Reyhanlı'da patlayan bombaların sorumluları kesinlikle hesap vermelidir. Sorumluluğu başka yerlere yıkmamalılardır. Başbakan'a göre 50 vatandaşımızın katledildiği saldırıyı konuşmak doğru değildir. Biz bildiğimizi okumaya ve bu meselelerin üzerine kararlılıkla gitmeye devam edeceğiz. Basına ambargo koydurarak yasaklar getirmesi Başbakan'ın demokrasi anlayışını göstermektedir.

"BAŞBAKAN TÜRKİYE'Yİ DARP ETMİŞTİR"

Reyhanlı'nın failleri yaptıklarının bedelini ödemelidir. AKP hükümeti imha olan Suriye politikasından dolayı Türk milletinden özür dilemelidir. AKP'nin Suriye merkezli hiçbir öngörüsü tutmamıştır. Suriye'de kimyasal silahların kullanıldığı konusunda bile karavana atmışlardır. Başbakan Esad'a saldırdıkça sövdükçe hakaret ettikçe Türkiye darp edilmiştir.

Esad ve muhaliflerin hesaplaşmasına taraftar olan Erdoğan Türkiye'yi ateşe atmıştır. Bugüne kadar Suriye kaynaklı kaybettiklerimiz sabrımızı taşırdı. 22 Haziran'da uçağımız Suriye tarafından vuruldu 2 pilodumuz şehit oldu. 3 Ekim 2012 günü Şanlıurfa Akçakale'de 5 vatan evladı hakkın rahmetina kavuştu. 

Daha dün Amanoslar'da bir askerimizin şehit olması şüpheleri arttırmıştır. Sınır bölgelerimizdeki illerimiz ve ilçelerimiz adeta rehin alınmış, adeta kuşatılmıştır. Erdoğan 9 Ekim'de şunu ifade etmiştir. Sınırın bu tarafındaki vatandaşlarımız huzur içinde yaşıyor diye Halep'teki kardeşlerimizin hunharca katledilmelerine göz mu yumacağız? Şimdi geldiğimiz anda Hatay'ın Akçakale'nin huzur içinde olduğunu söyleyebilecek babayiğit var mıdır? 

Erdoğan'ın Esad'ı hedef alan ve aslı olmayan söylediklerini nasıl düzeltecektir? Suriye'ye daha fazla seyirci kalamayız sözlerinin bizi nereye götürdüğünün farkında mıdır? Esad'a yönelik hesap soracağız, Yezit, katil gibi ağır ifadeleri bir sonuç doğurmuştur.

Başbakan Erdoğan'ın yabancı bir kanala verdiği demeçte karadan müdahale demesi ardından bundan çark edip havadan müdahale demesi kafasındaki niyeti ortaya çıkarmıştır. Başbakan'ın ABD Başkanı ile bu hafta yapacağı görüşmenin ana gündemini Suriye oluşturacaktır.

"AKP TÜRKİYE'Yİ KANA BULAMIŞTIR"

ABD'nin Rusya ile Suriye ile anlaşması ve geçen seneki Cenevre Anlaşması AKP'yi açığa düşürmüştür. AKP'nin kuru gürültüsü kendisini mahcup etmekle kalmamış, Türkiye'yi kana bulamıştır.

Başbakan Erdoğan geçtiğimiz pazar günüğ buruk bir biçimde idrak ettiğimiz Anneler Günü toplantısında akla ziyan değerlendirmelerde bulunmuştur. Şu sözleri çelişkilidir. Türkiye'yi Suriye bataklığına çekmek isteyenlere karşı son derece dikkatli olmak zorundayız. Bu sözler Başbakan'a aittir. Türkiye'yi Suriyeye sokmak isteyen birisi soğukkanlılıktan bahsetmiştir.

"MEN DAKKA DUKKA DEMEKLE OLMUYOR"

Başbakan yine bu konuşmasında Banyas'a vurgu yapmış ve ağladığını belirtmiştir. Başbakan Banyas'taki bebeklerin ölümüne değinerek şunu demiştir. Eğer ben bu bebekleri görmeyeceksem, sesimi yükseltmeyeceksem olmaz olsun böyle dış politika olmaz olsun böyle siyaset. Susmaktansa ben kimliğimi bırakır giderim demişti. Yani Banyas'taki bebekler Türkiye'deki bebekler daha mı kıymetli?

Başbakan ayrıca Suriye'ye yüzümü dönersem Rabbim soracak Ey başbakan o bebekleri gördün de ne yaptın diye soracak? PKK'nın katlettiği bebeklerin hesabını vermeyecek misin? Cenab-ı Allah sana soracak bebek katilleriyle ne görüştün. Hesap gününde çözüm masallarını mı anlatacaksın? 'Men dakka dukka' (eden bulur) demekle olmuyor. 

Sınırlarımızdan çekip gidenler göçmen değildir, kaçak işçi de değildir. AKP'nin MİT kanadıyla mihmandarlık yaptığı kişiler Mehmetçiklerimizin korucularımızın polislerimizin ve masum vatandaşlarımızın kanını döken teröristlerdir.

"BAŞBAKAN BU SORULARA CEVAP VERMELİDİR"

Başbakan Erdoğan şu sorularımızın cevabını vermelidir. Yıkım projesi sürecinde 557 şehidimizin katili sınırlarımızdan çekip gidecek midir? Şehir analarına hangi bahaneler üretilecektir? Başbakan Erdoğan anayasal suç işlediğinin farkında değil midir? Erdoğan affı çıktı da bizim mi haberimiz yok?

Bunlar çekilirlen güvenlik güçleri seyreedecek midir? Türkiye'de Türkiye'ye devlet demek hukuktan bahsetmek mümkün olacak mıdır? 5237 sayılı maddede suçun işlenmesine yardımcı olanlara karşı hükmü belirtmektedir. Görevini uygulamayanlarla ilgili yapılacakları anlatmaktadır. Kanunun 283'üncü maddesi suçluyu kayıranlarla, suç delillerini bildirmeme suçlarını düzenlemektedir.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, PKK’nın geri çekilmesiyle ilgili anayasa suçu işlemiş kişiler hakkında bugün suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Devlet Bahçeli, TBMM’de partisinin grup konuşmasında, “Anayasa suçu işlemiş Başbakan ve bazı hükümet üyeleri, konusu suç teşkil eden emri yerine getiren, suçluyu kayıran ve kollayan, kamu görevlileriyle birlikte 63 sözde akil insanlar heyeti hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na, bugün saat 14.00’da suç duyurusunda bulunmak üzeri partimiz Genel Sekreteri Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ı görevlendirmiş bulunuyoruz.” dedi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER