ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 11:13

Meclis'te yolsuzluk iddiası

Mecliste yolsuzluk iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Destek Hizmetleri Başkanlığı’nda üst kademelerde yer alan yöneticilerin yolsuzluklarına ilişkin yeni iddialarda bulundu.


Tanal, bu iddialarla Meclis içinde yer alan çay ocaklarından elde edilen gelirlerin ve hatta milletvekillerinden kesilen çay paralarının bile amacına uygun olarak kullanılmadığını ve üst düzey yöneticilerin bu gelirlerden rant sağladığını ileri sürdü.

Konuya ilişkin olarak Tanal; TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e verdiği yazılı soru önergesinde şu soruları sordu:

TBMM bünyesinde kaç adet çay ocağı bulunmaktadır?

Çay ocakları bünyesinde 2002 tarihinden işbu önerge tarihine kadar elde edilen aylık/yıllık gelir ne kadardır?

Bu çay ocaklarından elde edilen gelir nereye aktarılmaktadır? Bu gelirler TBMM Personeli Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı’na mı aktarılmaktadır?

Çay ocağı gelirlerinin ne kadarlık kısmı bu sandığa aktarılmaktadır? Bu sandığa kimler üyedir?

Bu sandığa çay ocağı gelirlerinden yapılan ödemeler hangi tarihten itibaren yapılmaya başlanmıştır? Bu ödemeler hangi tarihte kesilmiştir? Bu kesintinin sebepleri nelerdir? Bu ödemelerden sandık dışında kimler yararlanmaktadır? 3’üncü şahısların yararlandığı bu ödemelerin meblağı nedir?

Bu ödemeler sandığa yapılmıyor ise kimlerin zimmetine verilmektedir? Bu çay ocağı gelirleri nereye harcanmaktadır? Kanun dışı bir harcama söz konusu ise bu kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

Milletvekillerinin maaşlarından kesilen çay ücretleri TBMM’nin hangi hesabında tutulmaktadır? Bu bedeller hangi amaç için kullanılmaktadır?

Çay ocaklarından elde edilen paraların tahsili ve amacına uygun kullanılması konusunda vergi mevzuatına uygun işlem yapılıyor mu? Elde edilen bu kazançlar nerelere harcanmaktadır? Bu çay ocaklarının gelir gider hesapları Muhasebenin Bütünlüğü ilkesine bağlı olarak mı yapılmaktadır?

Çay ocaklarının kazançları hangi fasıllara aktarılmıştır? Bu aktarmaların tamamı izne tabi midir? İzne tabi olan aktarımlar için izin alınmış mıdır? Bu kazançlar Bahçe Restoran İşletmesi’ne aktarılmakta mıdır? Bu aktarım usule uygun mudur?

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER