ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 12:37

Meclis'te "toplumsal mutabakat" önerisi

Mecliste "toplumsal mutabakat" önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Meclis'te Toplumsal Mutabakat Komisyonu kurulması için kanun teklifi verdi.


Tanrıkulu'nun, TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklife göre, TBMM Başkanlık Divanı kararıyla Meclis'te Toplumsal Mutabakat Komisyonu kurulacak. TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin göstereceği ikişer üyeden oluşacak komisyon, Türkiye'nin toplumsal mutabakatla çözülmesi gereken temel sorunlarını ele alacak ve TBMM Başkanlığı'na rapor sunacak.
Komisyon kararıyla ayrıca, Ortak Akıl Heyeti kurulacak. Heyet, siyasi partilerle üyelik bağı bulunmayan kişilerden oluşacak. Söz konusu heyet, Türkiye'nin toplumsal mutabakatla çözülmesi gereken temel sorun alanlarında, komisyonun çerçevesini çizdiği görev tanımı içinde ve komisyonla koordineli biçimde görüş ve önerileri içeren rapor hazırlayarak, komisyona sunacak. Heyet üyeleri, yaptıkları görev nedeniyle, TBMM Başkanlık Divanı'nın izni olmadıkça, soruşturma ve kovuşturmaya tabi tutulamayacak.
Teklifin gerekçesinde, ülkenin önemli ve bütün toplumu ilgilendiren sorunlarının çözümünün asli adresinin Meclis olduğu, Kürt sorununun çözümünün de ulusal mutabakat gerektirdiği belirtilerek, "Ulusal iradenin TBMM'de temsil edildiğine göre, ulusal mutabakatın oluşacağı yer de TBMM'dir" görüşü vurgulandı.
Gerekçede, toplumun, kutuplaşmanın ve gerginliğin sürekli artmasına yol açan çözümsüzlük ortamından kurtulmak istediği, yaşamlarını yitirmeyeceği, barış, huzur, güven ve güvenliği sağlayacak bir çözümü görmeyi arzuladığı ifade edildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER