ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 19:56

Meclis'te küfürlü kavga

Mecliste küfürlü kavga

AK Parti ve CHP milletvekilleri Meclis Genel Kurulu'nda birbirine girdi. Çıkan kavgada vekiller ağzı alınmayacak küfürler sarf ederek yumruklaştı.


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, gündemdışı konuşmalara geçilmeden önce yerinden kalkarak, geçen haftaki ifadelerini düzeltmek için söz istedi.

Genç, mevzuattan ''sakat'', ''çürük'' ve ''özürlü'' ibarelerin çıkarılmasını öngören düzenlemenin görüşmelerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e soru sorduğunu belirterek, ''Geçen hafta Fatma Hanım'a soru sordum. Bakanlığın oturduğu binayı hangi holdingten kaça kiraladığını sordum?'' dedi.

AK PARTİLİLERDEN GENÇ'E: ÖZÜR DİLE

Genç'in, 18 Mart Çanakkale Zaferi nedeniyle hazırlanan dergiye işaret etmesi üzerine AK Parti'li milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi. AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ın kürsüye yürümesine, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce engel oldu. AK Parti'lilerin ''özür dile'' diye bağırmaları üzerine Akşener, birleşime ara verdi. Arada Akşener, grup başkanvekilleri ile görüştü. Bu sırada TBMM İdare Amiri Malik Ecder Özdemir, AK Parti sıralarına giderek kendileriyle konuştu.

Aradan sonra Akşener birleşimi açarken Genç, yerinden kalkarak söz istedi. Akşener, Genç'e söz verirken, ''Düzeltmek için geliyorsunuz. Lütfen sözlerinizi düzeltin'' dedi.

Genç, kürsüye gelerek, geçen hafta yaptığı konuşmada Şahin'e soru sorduğunu belirterek, ''18 Mart Çanakkale Zaferi için Çanakkale'ye gittim. Fatma Şahin bir dergi hazırlamış ve önsüzünde 'Çanakkale Zaferi'ni kıymetli komutanlar kazanmıştır' diyor. Çanakkale Zaferi'ni kazanan yüce Atatürk'tür. Yüce Atatürk lafını niye ağzınıza almıyorsunuz? O yüce Atatürk olmasaydı siz hangi devletin vatandaşı olurdunuz? Bu Atatürk'e neden bu kadar düşman gözüyle bakıyorsunuz? Tarihi bir gerçeği de ifade ettim; eğer Atatürk İstiklal Savaşı'nı kazanmasaydı, Cumhuriyet'i kurmasaydı, kadınlara hakları tanımasaydı siz başka devletin vatandaşı olurdunuz. Gaziantep'i Fransızlar işgal etmişti. Fransız vatandaşı olurdunuz. Osmanlı devletindeki bir gerçeğe işaret ettim; orada fesli bir erkek önde gidiyor, 4 kara çarşaflı kadın arkasında. Şahin bakanlığıyla ilgili yönetmeliklerde Türk ve Atatürk ifadelerini çıkarmış. Bu ne demek; Atatürk'e yönelik özel bir kin...'' diye konuştu.

MECLİS'TE KÜFÜRLÜ KAVGA

Genç'in konuşmasına AK Parti'li milletvekilleri laf atarak tepki gösterdi. Genç, konuşma süresi bittikten sonra kürsüdeki su bardağını eline aldı. Bu sırada AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Genç'e doğru yönelerek hakaret içeren ifadeler kullandı. ''Seni gebertirim lan P.. K..." diyen Arslan'ı milletvekilleri tuttu. Genç ise Arslan'ın geldiği anda kürsüde bulunan bardağı eline aldı. Bir anda ortalığın karıştığı küfürlerin ve yumrukların uçtuğu Genel Kurul'a su bardağı yere düştü. Arslan, Genç'ten uzaklaştırılırken, bu arada AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, "Senin ölümün benim elimden olacak ş..." sözleriyle kalabalığın içinden CHP Grubuna yöneldi. Külünk'ü AK Partili ve BDP'li milletvekilleri zorla tuttu.

Akşener, çok sayıda milletvekilinin kürsünün önünde toplanması ve birbirinin üzerine yürümesi üzerine birleşime yeniden ara verdi. Tartışma arada da sürdü. Birbirinin üzerine yürüyen bazı AK Parti ve CHP'li milletvekilleri, ağır hakaret içeren ifadeler kullanırken zaman zaman yumruklaşmaya varan kavgalar oldu.
Birleşimi açan Başkanvekili Akşener'in üç milletvekiline gündemdışı söz vermesi üzerine tartışma sona erdi.

ERDOĞAN'DAN GENÇ'E: EDESİZ

Erdoğan grup toplantısında, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, bakan Fatma Şahin'i hedef alan sözleri için sert tepki gösterdi. Başbakan şunları söyledi:

''Bu saldırıyı düzenleyen edepsiz yüzü kızaracağı yerde TBMM Başkanı'nı hedef almak suretiyle nasıl bir çukurda olduğunu gösterdi.

Hadisenin üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen adam demeye dilim varmıyor o adamı kıanayan CHP'den tek bir samimi açıklama gelmedi. Diline doğruluk kelimesini her aldığında CHP Genel Başkanı'na bu edepsizi hatırlatacağız.

Sadece yalancıdan değil edepsizi milletvekili yapandan da Başbakan olmaz''

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER