ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 15:07

Meclis'te idam tartışma yaşandı


Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Adalet Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde teröristbaşı Abdullah Öcalan'la ilgili idam tartışması yaşandı. CHP sıralarından "Oslo'da Öcalan'ın serbest bırakılmasının provası yapıldı. Yakında da bırakırsınız." denince tartışma başladı. MHP ve CHP'liler, idamı AK Parti'nin kaldırdığını söylemesi üzerine karşılıklı atışmalar yaşandı.

Açlık grevlerini eleştiren MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Şemdin Sakık'ın gizli tanık yapılmasının doğru olmadığını ifade etti. Günal, "Hainler kahraman oldu, kahramanlar hain oldu. Böyle bir adalet olur mu? Biz de mi açlık grevi yapalım, biz de mi dağa çıkalım. Bir taraftan af edelim diyorsunuz bir taraftan da PKK'lıları gizli tanık yapıyorsunuz. Diğer taraftan idam tartışmasını başlatıyorsunuz." dedi.

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi ise "Siz de idam ettirseydiniz?" diye karşılık verdi. Bunun üzerine Günal, "Hadi Sayın Bakan getirsin imza atacağım. Sayın Bakan getirsin imza atmayan şerefsizdir." diyerek sert tepki gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da "AİHS 7. Maddesi var. Bunu yapamazsınız. Şov yapmayın, toplumu kandırmayın." şeklinde konuştu.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ise Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e MİT soruşturmasına ilişkin soru yöneltti. Aldan, Ergin'e "MİT Müsteşarı Hakan Fidan ifadeye çağrılması sonrası Başbakan sizi çağırıp 'HSYK'ya git, hepsi görevlerinden istifa etsinler' dedi mi? HSYK üyeleri de bunun üzerine toplantı yapıp 'Biz istifa etmeyeceğiz, yönetime aynen devam edeceğiz, ne yaparsanız yapın' dediler mi? Siz İbrahim Okur'la bu konuda özel bir görüşme yaptınız mı?" diye sordu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER