ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 19:04

Marmaray'ın açılış töreni

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "3 büyük imparatorluk tarihe iz bırakırken, İstanbul'a da bir çok izler bıraktı. Şimdi Cumhuriyet dönemini yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti döneminde de İstanbul'a çok büyük eserler kazandırılıyor. Zannetmeyelim ki biz sadece Asya kıtasıyla Avrupa kıtasının en yakın uçlarını birleştiriyoruz, biz aynı zamanda Asya ile Avrupa'nın en uzak uçlarını da bu tünel vasıtasıyla birleştiriyoruz" dedi.


Gül, Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray'ın, Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmasına, "Bugün Cumhuriyet'in 90. yaş gününü kutlarken, hükümetimiz çok büyük bir hediyeyi de vatandaşlarımıza, İstanbul'a, Türkiye'ye sunuyor" diyerek başladı.

Marmaray'ın sadece İstanbul için değil, dünya için sayılı büyük projelerden biri olduğunu belirten Gül, açılışını yapmaktan gurur duydukları Marmaray'ın, İstanbullular'a, Türkiye'ye ve bütün insanlığa hayırlı olmasını diledi.
Gül, çok büyük projelerin önce hayal edildiğini, sonra ideal haline geldiğini ve sonra da işbilen, kararlı, vizyon sahibi insanlar tarafından gerçekleştirildiğini dile getirerek, "153 sene önce hayal edilen bu proje, bugün ne mutlu ki hükümetimiz tarafından gerçekleştirildi ve açılışını yapıyoruz. Hep beraber Üsküdar Meydanı'nda temellerini atmıştık, bugün hep beraber açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

İstanbul'un 3 büyük imparatorluğa başkentlik yaptığını hatırlatan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"3 büyük imparatorluk tarihe iz bırakırken, İstanbul'a da birçok izler bıraktı. Şimdi Cumhuriyet dönemini yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti döneminde de İstanbul'a çok büyük eserler kazandırılıyor. Bu büyük eserlerden işte sonuncusu, bugün için sonuncusu... Muhakkak ki arkası daha çok gelecek, birçokları şu anda yapılma aşamasında... Zannetmeyelim ki biz sadece Asya kıtasıyla Avrupa kıtasının en yakın uçlarını birleştiriyoruz, biz aynı zamanda Asya ile Avrupa'nın en uzak uçlarını da bu tünel vasıtasıyla birleştiriyoruz. Atlas Okyanusu'ndan Hint Okyanusu'na kadar, artık kesintisiz bir tren yolu yapılmış oluyor.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, inşallah önümüzdeki yıl başlayacak. Hazar'daki limanla birlikte, Pekin'e kadar bu taraftan Asya'ya doğru gitmek mümkün olacak. Buradan ise Londra'ya zaten bağlantılar tamam. Yani Pekin ile Londra'nın arasını bağlayan bir tünel olmuş oldu. Bu kadar büyük bir proje, sadece İstanbul'u ilgilendiren değil, dünyayı ilgilendiren bir proje."

Gül, töreni izleyenlere, "Projeyi hayata geçirmenin muhakkak ki gururunu, hep beraber yaşamaya hakkımız vardır. Sizler çok daha büyük hizmetlere layıksınız. Ne kadar çok hizmet edilse, bunlar hep sizin hakkınızdır" şeklinde seslendi.

- "Emeği geçen herkese, canıgönülden, bütün Türk milleti adına teşekkür ediyorum"

Son yıllardaki istikrar, güven ortamının sürekli büyük projeleri devreye sokma imkanı verdiğini belirten Gül, şöyle konuştu:

"İnanıyorum ki bu istikrar, bu huzur devam ettiği süre içerisinde, çok büyük projeler yine hep Türkiye'nin, Türk milletinin hizmetine muhakkak ki sunulacaktır. Bu proje hayata geçerken, içinde olduğum için çok yakınen bildiğim, önce değerli kardeşim Sayın Başbakan Erdoğan, büyük azim ve kararlılıkla bu projeyi takip etti. Sonra değerli Bakan Binali Yıldırım... Sadece bu proje değil, birçok ulaştırma ve altyapı projelerinde kararlı ve bilgili bir şekilde, onları bakanlık sorumluluğu çerçevesinde takip etti. Bakanlar Kurulu'ndan ilgili bütün değerli bakanlar ellerinden gelen bütün desteği verdiler ve nihayet bu rüya, bu hayal bugün gerçek oldu. Emeği geçen herkese, canıgönülden, bütün Türk milleti adına teşekkür ediyorum.

Bu proje büyük bir mühendislik şahikasıdır, çok büyük bir mühendislik projesidir. Eminim ki bununla ilgili çok yazılar yazılacak, çok konferanslar verilecektir. Bu projeyi gerçekleştiren teknik ekip, şüphesiz ki başta Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları yönetimi olmak üzere, her kademede bunu üstlenen yerli-yabancı şirketlerimiz, burada çalışan mühendisler, teknisyenler, herkese tekrar çok çok teşekkür ediyorum. Bu projeyle hep beraber gurur duyacağız, tabii ki yeni projeleri de hep beraber hayata geçireceğiz. Türkiye'yi muassır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak için, en gelişmiş, kalkınmış ülkelerin seviyesine çıkarmak ve onları da geçmek için gece gündüz hep beraber el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER