ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 19:21

"Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz"


 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bizim için şu anda 2013, 2014 hassas yıllar. Bu yıllardaki çalışmalarımızda çok daha kararlı duracağız. Mali disiplinden asla taviz vermemiz mümkün değil. Kamu harcamalarında aynı şekilde hassasiyetimizi koruyacağız ki bu hassasiyeti belki daha da artırmamız lazım'' dedi.
    
Başbakan Erdoğan, Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı Eğitim Merkezi ve yeni hizmet binasının açılışını yaptı. Erdoğan, açılışın ardından yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı öncesinde toplanan verginin yüzde 85-86'sının faize gittiğini kalan miktarın yatırımda kullanıldığını, bu yapılırken de akıl almaz suistimaller yaşandığını anlattı.
    
Bugün ise vergi gelirinin yüzde 15-16'sının faize gittiğini gerisinin yatırıma aktarıldığını belirten Erdoğan, ''Bu yatırıma gidenin de ayrıca bereketi var. 10 yıl içindeki yatırımlara baktığımız zaman eğer burada bir yatırım bereketi varsa işte bunun altında bu yatıyor. Bunun daha ideal olması mümkün mü, daha ideal olacak'' dedi.
    
Geçmişte Maliye Bakanlığı içindeki yapılanmayı eleştiren Erdoğan, Maliye camiasında 4 ayrı birimin adeta kendilerine ait bir kast oluşturduklarını ifade etti.
    
Erdoğan, şöyle devam etti:
    
''Bir kast sistemi maliyenin içinde çalışıyordu. Gücenmek yok. Ben şimdi gerçeği, tespiti söylüyorum. Bunu aşana kadar 6 yıl mücadele verdim. Kendi arkadaşlarım dahi zaman zaman bu işte önüme çıktılar. 'Yok şöyledir, olmaz, sıkıntı doğurur, şu olur, bu olur', dışarıdan birçok mektuplar, telefonlar vesaire, tabii hiçbirine inanmıyordum. İnandığım tek şey vardı, burada bu iş tek başlı yürürse netice alırız, tek başlı yürürse bereketi olur. Bir de bu camianın içine birlikteliği getirmemiz lazım, beraberliği getirmemiz lazım, kardeşliği getirmemiz lazım. Eğer müfettişse bakıyorsun kendine göre müfettişlerle iş götürüyor, hesap uzmanıysa onlarla, vergi kontrolörüyse onlarla götürüyor, hatta siyasete bile soyunduğu zaman bakıyorsun onları arıyor. Diğerleriyle beraber değil. İşte biz bu sistemi yıktık.
    

Şimdi, 4 bin 800, bu tür rakamlar yeterli değil, Türkiye'nin genelinde eğer biz gerçekten bu denetimi başarılı yapacaksak bu sayıyı en az 10 bine çıkarmamız lazım ki sağlıklı bir denetim mekanizmasını Türkiye genelinde işletelim. Bunu yaparken de bizim girilmedik, gidilmedik yer bırakmamamız lazım. Şu anda Türkiye'de vergi verenin yüzde itibarıyla baktığımız zaman yüzde 85'ini kimler oluşturuyor diye baktığımızda bunlar malumunuzdur. Ama bunlar sağlıklı denetleniyor mu- Sağlıklı denetlendiğine inanmıyorum. Bunu daha sağlıklı denetlenir hale getirmemiz lazım. Sağlıklı denetlenir hale getireceğiz ki ülkemiz bu tür şeylerden hakkını alsın.''
    
     ''Asıl vergi vermesi gerekenler...''
    
Erdoğan, ''En son ABD'deki gelişmeleri de görüyorsunuz. Vergiyi, gidip kenar, köşedeki bir bakkal dükkanından almak, onların defterlerini alıp onları köşeye sıkıştırmak değil. Asıl vergi vermesi gerekenler üzerinde nasıl bir çalışma var. Önemli olan bu. İşte 'mali disiplin' derken ben bunun üzerinde de biraz kararlı duruyorum. Bunu da siz değerli arkadaşlarımdan özellikle bekliyorum. Çünkü bu ülkede fakir fukaranın, garip gurabanın beklentisi var'' diye konuştu.
    
Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
    
''Bizim bu güzel ülkemizde yatırımlar için petrol kuyularımız yok. Petrol kuyularımız olmadığına göre biz en azından bu kayıt dışını kayıt altına almak suretiyle ki az önce Bakanım bir oran verdi, ben o oranın çok daha üstünde olduğuna inanıyorum kayıt dışının. Bizim bunu bir defa tam manasıyla kayıt altına almak suretiyle her şeyden önce bu milletin hakkını, devletin hakkını demiyorum, bu milletin hakkını kendisine vermemiz lazım. O gelecek ki biz eğitim yatırımlarımızı yapalım, o gelecek ki sağlık yatırımlarımızı yapalım, o gelecek ki adaleti halledelim, o gelecek ki emniyeti halledelim, o gelecek ki enerjiydi, turizmdi, tarımdı bütün bu alanlarda adımlarımızı çok daha sağlıklı şekilde atabilelim. Onun için anahtar, kilit bir konumdasınız. Bu bakımdan bu tür hizmet binalarında illa eğitimi buradaki fiziki şartlar içerisinde değil, farklı yerlerde fiziki şartlar oluşturmak suretiyle de bu eğitimi vermemiz mümkün. Onun için süratle eleman alımını artırmamız lazım ki bu süreci hızlandıralım.
    
Bizim için şu anda 2013, 2014 hassas yıllar. Bu yıllardaki çalışmalarımızda çok daha kararlı duracağız. Mali disiplinden asla taviz vermemiz mümkün değil. Kamu harcamalarında aynı şekilde hassasiyetimizi koruyacağız ki bu hassasiyeti belki daha da artırmamız lazım. Bakın bunlara dikkat ettiğimiz içindir ki son Halk Bankası'ndaki yapılan ihaleyi gördünüz. Bu ihaleyle elhamdülillah dünyada mukayese edilmeyecek bir neticeyi aldık. Bu bizim de Türkiye olarak Cumhuriyet tarihinde bir rekordur. Çok çok başarılı bir ihaledir. Temenni ederim ki bunların neticesini ülkemizdeki çok farklı yatırımlarda da görelim.''
    
İktidarları döneminde kamu yatırımlarına önemli kaynaklar ayırdıklarını vurgulayan Erdoğan, ''Bir yandan yarım kalan yatırımları bitirdik, titiz davrandık. Diğer yandan yeni ve çok büyük yatırımlara giriştik. Kamu harcamalarında kalkınma potansiyelimizi destekleyici mahiyetteki alt yapı yatırımlarına ve sosyal amaçlı projelere öncelik verdik veriyoruz'' dedi.
   

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER