ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 11:05

Mahmut Tanal, Çelik'ten şikayetçi oldu

Mahmut Tanal, Çelikten şikayetçi oldu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'ten şikayetçi oldu.


CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'ten, yaptığı açıklama sebebiyle TCK'nın 288'inci madde hükmüne göre 'Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçu işlediğini ve alenen yargılamayı etkilemeye çalıştığını iddia ederek, şikayetçi oldu.

Çelik'in, 18 Haziran 2014 tarihinde Balyoz Davası'na ilişkin yaptığı ve şikayete konu olan açıklaması ise şöyle: "Daha önce de söyledik bazılarının asla bu mesele ile ilgili alakası olmadığının, haklarının ihlal edildiği gibi bir iddia içindeyse Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunabilir, insan hakları mahkemesine bireysel başvuruda bulunabilir demiştik. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararlarını gördükten sonra bir değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bana da cezaevinden mektup yazan bir çok tutuklu bulunan bir çok subay var alakam yok diyen. Bu subayların yazdıklarından ben de ciddi manada etkilenmiştim. Hangisi kuru hangisi yaş tabi ki buna yargı karar verecek. Balyoz'u yok saymak kendi kendimizi kandırmak ve halkımızın aklıyla alay etmektir bir kere. Balyoz Eylem Planı bal gibi bir darbe teşebbüsüdür. Anayasa Mahkemesi hangi tarafından böyle bir karar verdi bilemem."

TCK'nın 288'inci madde hükmüne göre 'Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçu işlediğini ve alenen yargılamayı etkilemeye çalıştığını iddia eden Tanal, şikayet dilekçesinde Hüseyin Çelik'in daha önce söylediği sözleri hatırlattı. Tanal, dilekçesinde, "Öte yandan Hüseyin Çelik 11.10.2013 tarihinde Balyoz Davasına ilişkin olarak Yargıtay’ın sanıklar aleyhine verdiği karar neticesinde Hükümet Sözcüsü olarak yaptığı açıklamada aynen şu sözleri sarf etmiştir; 'Yargıtay yanlış karar veremez mi? Yargıtay da yanlış karar verebilir. Karar tashihi için müracaat edersiniz. Uluslararası mahkemelerde müracaat etme hakkınız varsa müracaat edersiniz. Kendi adalet sisteminizi topa tutmanın mantığı yok. Bunu yapmamamız lazım.' Görüldüğü üzere mahkeme kararlarına göre Hüseyin Çelik'in beyanları değişiklik göstermekte olup alenen taraflı açıklamalar yapmaktadır. Yukarıda da izah olunduğu üzere Hüseyin Çelik, Balyoz Davası sürecinin en başından bugüne değin Balyoz Davası sanıkları aleyhine beyanatlarda bulunmakta olup alenen adli yargıyı etkilemeye teşebbüs suçu işlemektedir." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER