ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 12:44

Levent Kırca'ya cevap verdi

Levent Kırcaya cevap verdi

Başbakan'ın odasına konan böcekle ilgili sorulara cevap veren CHP lideri Kılıçdaroğlu, Levent Kırca'nın olay sözlerine de değindi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan'ın odasında çıkan böcekle ilgili yaptığı açıklamada Levent Kırca'nın sözlerine de cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dinlenmesi olayının vahim bir durum olduğunu belirterek, bunun aydınlatılması gerektiğini söyledi. Başbakan'ın olayı derin devlete bağladığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın derin devlet konusundaki düşüncesini netleştirmesi gerektiğini vurguladı. "Susurluk olayı derin devletin yasa dışıyla işbirliğidir." diyen Kılıçdaroğlu, "Bizim karşı çıktığımız nokta budur." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın yayın organlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Soru cevap öncesi CHP tarafından hazırlanan bir video izlettirildi. Videonun başında ise uyuyan Başbakan'ın görüntüsüne yer verildi. Gösterimde AK Parti iktidarının yaptıkları eleştirildi.

ODTÜ'deki olaylara ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, çağdaş  demokrasilerde haksızlığa ilk tepkiyi verenlerin gençler olduğunu söyledi. Üniversitelerden farklı açıklamalar gelmesi konusunda onların AK Parti iktidarının atadığı rektörlerin görüşleri olduğunu, üniversitelerin görüşleri olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, olayların sadece Başbakan'ın bakışıyla verilmesine de karşı olduklarını belirtti. Şiddete de karşı olduklarının altını çizdi.

Başbakan'ın odasında dinleme cihazının bulunmasına dönük bir soruya Kılıçdaroğlu, yasa dışı dinlemeye herkesin ortak tepki göstermesi gereken suç olduğunu vurguladı. "Yasa dışı dinlemeyi yasal hale getiren uygulamalar var." diyen Kılıçdaroğlu, "Eğer siz bazı gazetecileri dinlemek için sahte isimlerle karar çıkarıyorsanız bu da daha vahim bir suçtur." diye konuştu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Yasa dışı dinlemeyi yasal yönlerden kılıf hazırlayıp bir şekilde yargıcın önüne götürüp karar aldırıyorsanız buna hepimizin tepki göstermesi gerekiyor. Bir ülkede yasa dışı dinleme Başbakan'ı dinleme noktasına gelmişse o da vahim bir durumdur. Dinlemeleri Sayın Başbakan derin devlete bağlıyor, hala sonlandıramadığını ifade ediyor. Önce Sayın Başbakan'ın derin devlet konusundaki düşüncesini netleştirmesi gerekiyor."

"Susurluk olayı derin devletin yasa dışıyla işbirliğidir." diyen Kılıçdaroğlu, "Bizim karşı çıktığımız nokta budur. Yasa dışı dinlemeyi hangi derin devlet yaptı; yasal olan mı yasa dışı olan mı yaptı? Bunu yanıtlaması gereken Sayın Başbakan'dır." ifadesini kullandı.

Kendilerine gelen bilginin CHP'nin dinlendiği yönünde olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, bu konuda birçok kez açıklama yaptıklarını hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Başbakan'ın dinlenmesi vahim bir olaydır. Kararlılıkla üzerine gidip sorunu çözmeleri, faili bulup yargının önüne çıkarmaları gerekiyor." diye belirtti. Dinlemeler konusunda hükümetin uyguladığı çifte standarta karşı çıktıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, etme bulma dünyası olduğunu, gelip Başbakan'ı bulduğunu ifade etti. CHP lideri, Başbakan'ın, devletin, ilgili kurumların harekete geçip olayın aydınlatılması gerektiğini kaydetti.

LEVENT KIRCA'YA CEVAP VERDİ!

Levent Kırca'nın açıklamalarına söyleyecek bir şey bulamıyorum diyen Kılıçdaroğlu, "Sanatçılarla karşı karşıya kalmak istemem, dünyanın en tehlikeli işidir, sanatçı sanatçıdır..." dedi.

LEVENT KIRCA NE DEMİŞTİ

Sanatçılar Girişimi tarafından düzenlenen "Reddediyoruz" başlıklı toplantıda Kılıçdaroğlu’nun konuşma sırasında öne alınmasına tepki gösteren Kırca, “Benim de işim var, belki bir karı buldum gidip onu d.......” demişti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER