ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 11:29

LDP: Kuvvetler ayrılığı darbe aldı


Liberal Demokrat Parti (LDP), 21 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Adli Kolluk Yönetmeliği’ değişikliğinin iptali için Danıştay’a dilekçe verdi.

LDP Genel Başkanı Cem Toker, yaptığı yazılı değerlendirmede, hükümetin yaptıklarıyla kuvvetler ayrılığının darbe aldığını ifade etti. Toker, iptal dilekçesini, Danıştay'a verilmek üzere İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne verdiklerini belirterek, "Ülkemiz açısından önemli bir dönemden geçiyoruz. AK Parti Hükümeti ilk defa ciddi bir yolsuzluk iddiasıyla karşı karşıya kaldı. Bu süreçte adli makamlar ve kolluk kuvvetleri, tıpkı Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi, detaylı ve takdire şayan gizlilikte bir çalışma yürüterek bu iddiaları takip etmektedir. Bu çalışma, yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya gelen hükümeti rahatsız etmiş olacak ki alel acele bir yönetmelik değişikliğine gidilerek, kolluk kuvvetlerinin bu gibi durumlarda hükümete bilgi vermesi şart koşulmuştur.” dedi.

“KUVVETLER AYRILIĞI DARBE ALDI”

Demokrasinin en önemli unsuru olan kuvvetler ayrılığının, ‘oldu bitti’ye getirilen bir yönetmelik değişikliğiyle darbe aldığına dikkat çeken Toker, şöyle dedi:

"Unutmamak gerekir ki demokrasinin gerekliliği sadece askeri vesayetin olmaması değildir. En önemli gereklilik, herhangi bir erkin diğeri üzerinde denetleme ve dengeleme dışında bir hakimiyet kurmamasıdır. Bu kapsamda yapılan son değişikliğin, soruşturmaya ve doğrudan yargı erkine, 'yürütmenin müdahalesi' anlamına geleceği, soruşturmanın gizlilik ilkesinin tamamen ihlal edileceği gibi demokrasilerin değişmez prensibi olan yargı bağımsızlığı ilkesine ve yönüyle de Anayasa'mızın ilgili maddelerine aykırılık teşkil edeceği açıktır." 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER