ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 16:19

Kurtulmuş’tan Tevhid ve Islah Hareketi’ne ziyaret

Kurtulmuştan Tevhid ve Islah Hareketine ziyaret


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Fas'ın başkenti Rabat'ta Fas’ın en önemli sivil toplum hareketi olan Tevhid ve Islah Hareketi’ni ziyaret etti.

        AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, Tevhid ve Islah Hareketi Genel Merkezi’nde hareketin lideri Muhammed el Hamdavi ve başkan yardımcısı Muhammed El Hilali tarafından karşılandı. Tevhid ve Islah Hareketi’nin Genel Merkezi'nde gerçekleşen görüşmede Numan Kurtulmuş ve hareketin yöneticileri Türkiye - Fas ilişkilerini, iki ülke arasındaki kültürel ve düşünsel işbirliğini, Ortadoğu'daki değişim sürecini ve Suriye’deki son durumu konuştu.

        Kurtulmuş, Türkiye ve Fas’ın biri İslam dünyasının en batı ucunda, diğeri ise batının en doğu ucundaki iki ülke olarak bir hilalin iki ucunu oluşturduklarını söyledi. Kurtulmuş, Türkiye'nin son on yılda demokratikleşme yolunda önemli adımlar attığını ve gelinen nokta itibariyle Türkiye'nin zengin siyasi ve kültürel birikimi ile İslam dünyası için önemli tecrübeler barındırdığını kaydetti. Numan Kurtulmuş, Ortadoğu’daki son değişim sürecinde demokratikleşme süreçlerinin öncelenmesi gerektiğini, bölge halklarının köklerine dönüşünün ancak halkların önünün açılması ve özgürlüklerin gelişmesi ile mümkün olacağını ifade etti. Kurtulmuş, “Kudüs kriterleri” olarak nitelediği din, dil ve ifade özgürlüğü ile serbest ticaret ve dolaşım haklarının öncelenmesi gerektiğini, Osmanlı’nın yüzyıllar boyunca bölgeyi herhangi bir çatışma yaşanmaksızın yönetebilmesinin ardında yatan prensiplerin bu kriterler olduğunu vurguladı. Kurtulmuş, bölgedeki dönüşüm sürecinde toplumun tüm kesimlerini kuşatacak yeni toplumsal sözleşmelerin inşa edilmesi gerektiğini ve kimsenin yeni süreçte dışlanmaması gerektiğini ifade etti.

        Görüşme sonrası AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fas Tevhid ve Islah Hareketi lideri Muhammed El Hamdavi’ye plaket sundu. El Hamdavi ise Kurtulmuş’a üzerinde Tevhid ve Islah Hareketi’nin logosunun bulunduğu bir vazo hediye etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER