ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 15:04

Kurtulmuş'tan çözüm süreci yorumu


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Çözüm sürecinde Türkiye ilerledikçe, özellikle uzun yıllar çok büyük zararlar görmüş olan başta Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır olmak üzere bütün Türkiye, ekonomik anlamda ileriye gidecektir" dedi.
Kurtulmuş, bir dizi ziyaret ve açılış için geldiği Iğdır'da Vali Ahmet Pek'i makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü.
Iğdır'ın ülke için önemli bir yere sahip olduğunu, ayı zamanda 3 ülkeye de sınırı olan bir il olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Büyük bir gelişme potansiyeline sahip bir ilimiz. Biz artık Türkiye'de doğu ve batı arasındaki gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması, Türkiye'nin her şehrinin kendi yerel dinamikleriyle çok daha ileriye yönelik, çok daha iyi bir şekilde kalkınacak seviyeye taşımak için elimizden gelen bütün gayretleri ortaya koyuyoruz. Sadece devletin gayret ortaya koyması yetmez, ağırlıklı olarak özel sektörün de özellikle bu bölgede yetişmiş olan bu bölgeye hizmet etmek isteyen insanlarımızın buraya gelmesini ve yatırımlar yapmasını istiyoruz" diye konuştu.
Türkiye'nin geçtiğimiz 10 yılda önemli bir ekonomik başarı yakaladığını belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:
"Bu ekonomik istikrarın arkasındaki en önemli faktör siyasi istikrardır. Şimdi Türkiye siyasi istikrarını daha fazla güçlendirilecek. Allah'ın izniyle çözüm sürecinde Türkiye ilerledikçe, özellikle uzun yıllar çok büyük zararlar görmüş olan başta Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır olmak üzere bütün Türkiye, ekonomik anlamda ileriye gidecektir. Terör yüzünden kaybetmiş olduğumuz milyarlarca doları Türkiye kısa sürede telafi edecektir. Bu ülkenin her yerinde barış ve kardeşlik olacak. İnsanlar bütün farklı etnik yapılarıyla barış içerisinde yaşayacak. Farklı mezheplere bağlı insanlarıyla bir arada yaşayacak ve inşallah Türkiye önümüzdeki 10 yıl, olmuş olduğu seviyeden çok daha ilerde olacak. Kişi başına düşen milli gelir, 25 bin dolar seviyesine çıkacak. Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası 2 trilyon olacak ve Türkiye 500 milyar dolar ile dünyanın 10 büyük ekonomisi haline gelecek."
Kurtulmuş, bunun için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayarak, "Biz de devlet olarak bu konularda sadece yol gösterici, yol açıcı, arkadan teşvik eden olarak destek veririz. Türkiye'nin geleceğinden çok iyimser olduğumu ifade etmek istiyorum. Türkiye, bütün sorunlarını demokratik yollarla çözecek olgunlukta olan bir ülkedir" ifadelerini kullandı.
Kurtulmuş, daha sonra AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek, İl Başkanı Mustafa Buluş'tan kentteki çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER