ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 22:57

Kurtulmuş, Düzce'de


 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ''1982 Anayasası'nı katılımcı, sivil ve demokratik bir anayasa haline getirmedikten sonra Türkiye'nin tam manasıyla demokratikleşeceğini söylemek mümkün değildir'' dedi.
     Kurtulmuş, Düzce Ticaret ve Sanayi Odasınca (TSO) bir otelde düzenlenen ''Yeni Türkiye, Yeni Ekonomi'' konferansında yaptığı konuşmada, ekonomik ve siyasal dönüşümü gerçekleştiren Türkiye'nin önemli mesafeler katettiğini söyledi.
     Türk ekonomisi ve siyasetinin son 10 yılda önemli bir değişim yaşadığına dikkati çeken Kurtulmuş, sürecin gelecek 10 yılda kalıcı reformlarla taçlandırılması gerektiğini anlattı.
     Kurtulmuş, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonunun 12 Eylül ve 28 Şubat darbelerine ilişkin raporlarının demokrasi için önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Darbelerle mücadele etmek, 'geçmişteki birtakım olaylar üzerinde uğraşmak' demek değildir. Türkiye, darbelerle mücadele ederken, aynı zamanda geleceğini ve yolunu da aydınlatıyor. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin geçmişteki kirli, karanlık, ne kadar noktası varsa aydınlatması gerekir. Geçmiş tartışması için değil, yolumuzun geleceğe yönelik aydınlık olması için bu şarttır."
    
     -"Milletin gücüne itibar eden zihniyet değişimi olmuştur"-
    
     "1982 Anayasası'nı katılımcı, sivil ve demokratik hale getirmedikten sonra Türkiye'nin tam manasıyla demokratikleşeceğini söylemek mümkün değildir'' diyen Kurtulmuş, anayasanın topyekün değiştirilmesi gerektiğini savundu.
     Türkiye'de zihniyet değişimi yaşandığına işaret eden Kurtulmuş, ''Her şeyi merkezi planlamadan bekleyen, ekonominin bütün kaynağı ve gücünü devletin otoritesine veren ve devlet eliyle zenginleşmeyi ekonomik değişme gören anlayış terk edilmiş, gerçekten milletin gücüne itibar eden zihniyet değişimi olmuştur'' şeklinde konuştu.
     Kurtulmuş, ziyaretlerinin ardından Ankara'ya hareket etti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER