ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2014 Perşembe 13:39

Kürkçü, Bakan Ala’ya TIR’ı sordu


Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya 1 Ocak'ta Hatay'da durdurularak arama yapılan ve içinde silah ve mühimmat bulunduğu iddia edilen TIR'ı sordu.

TBMM başkanlığına Ala’nın yazılı cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Kürkçü, “Basına yansıyan haberlere göre, jandarma ihbar tutanağında ‘01 Ocak 2014 günü saat 16.00 sıralarında insani yardım malzemesi taşıdığı kılıfıyla içi silah dolu bir TIR’ın Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden Kilis iline doğru yola çıkacağı, Sevkiyatın yapılacağı aracın plakasının 06 BR 8860 olduğu, dorsesinin ise 06 DE 3290 olduğu...’ şeklinde ifade edilen bilgiler doğrultusunda Kırıkhan-Reyhanlı yolu üzerinde (Özova Tarım civarı) jandarma ekipleri, Cumhuriyet Savcısının talimatıyla yol kontrol noktasında bir TIR’ı durdurmuştur. Durdurulan TIR’da gıda maddeleri arasında gizlenen roket başlıkları ile silah ve mühimmat bulunduğu iddia edilmektedir. TIR’ın sürücüsü ile biri Suriye uyruklu, biri Türk toplam 3 kişinin gözaltına alındığı da iddialar arasındadır.” diyerek, İnsani Yardım Vakfı İHH’ya ait olduğu ve jandarmanın durdurduğu TIR'da bulunan ve kendisinin MİT görevlisi olduğunu söyleyen kişinin, TIR'ı aratmak istememesinin de konuyla ilgili iddialar arasında bulunduğunu hatırlattı.

“İHH KOORDİNATÖRÜ NERGİS YALANLADI”

İHH İnsani Yardım Vakfı Basın Koordinatörü Serkan Nergis’in, "silah dolu TIR" iddiasını Twitter hesabından ’Bölgedeki arkadaşlarımızın bildirdiğine göre durdurulmuş bir İHH yardım TIR’ı yok. Arkadaşlar şu an konu ile alakalı bilgi edinmeye çalışıyor. İHH'ya geldiği ve içerisinde mühimmat bulunduğu iddia edilen aracın vakfımız ile herhangi bir ilgisi yoktur.” diyerek yalanladığına da işaret eden Kürkçü, şu soruları yöneltti:

“Sözkonusu iddialara göre olay tarihinde jandarma ekiplerince bir TIR durdurularak arama yapılmış mıdır?

Durdurulan TIR’da silah ve mühimmat bulunduğu doğru mudur?

Sözkonusu TIR kime aittir? Olay sırasında hangi amaçla kullanılmaktadır? TIR nereden nereye gitmektedir?

Olayla ilgili gözaltına alınan kişi veya kişiler var mıdır? Var ise bunlar kimlerdir?

Olayda iddia edildiği gibi bir MİT görevlisinin de TIR’da olduğu doğru mudur? Doğru ise oradaki görevi nedir?

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in olay yerine gelerek aracı jandarmanın elinden almak istediği iddiaları doğru mudur?

Daha önce Adana’da ele geçirilen ve Suriye’ye sevkedildiği iddia edilen silah ve mühimmatlarla bu olayın bir ilgisi var mıdır?”

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER