ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 21:54

"Küresel Medeniyet Krizi ve Çıkış Yolu" konferansı


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Suriye ile aramızdaki sınıra uzun yıllar boyunca mayın koydular. Aramızdaki bu mayınlar aslında yıllardır bizimle Suriye'yi ayırmıyor, Amerika ve Rusya'yı ayırıyor" dedi.

Kurtulmuş, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Ekonomi Topluluğu, Yönetim ve Kariyer Topluluğu ile Ünigenç Düşünce Koluna üye öğrenciler tarafından düzenlenen "Küresel Medeniyet Krizi ve Çıkış Yolu" konferansında, çözüm süreci ile ilgili tartışmalar çerçevesinde Türkiye'de milliyetçilik ve ırkçılık tartışmalarının ciddi şekilde tekrar gündeme geldiğini söyledi.

Tartışmaya girenlere katkıda bulunmak için Osmanlı'nın "çözülüş süreci" ile Cumhuriyetin "kuruluş süreci" arasındaki zamana bakılması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, "Çanakkale'de biz nasıl müdafaa yapılacağını cümle aleme gösterdik. Kurtuluş Savaşı'nda topu, tüfeği kalmamış bir milletten güçlü bir Cumhuriyetin ayağa kalkacağını bütün dünyaya ispat ettik. Düşmana karşı yenilmedik ama aslında kendi içimizde ayrımlar ortaya çıktığı zaman kaybetmiştik" diye konuştu.

Çözüm sürecinde uyanık olunması ve geçmişten ders çıkarılması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, bu topraklarda tesadüfen yaşanılmadığını kaydetti.

Türk, Kürt, Arap, Acem, bu topraklarda yaşayan bütün fertlerin bin 100 yıldır barış içinde, kardeşçe yaşadığını dile getiren Kurtulmuş, "Bizim ve gençlerimizin üzerine düşen birleştirmenin, bütünleştirmenin lisanıyla konuşmaktır. Resmin büyük kısmını görmek, bütün bu coğrafyada halkların birleşeceği, bütünleşeceği ortak bir medeniyetin sazını vuracağı günlerin hazırlığını yapmaktır. Çünkü hepimiz Hz. Adem'in torunlarıyız, hepimiz Hz. İbrahim'in ahbabıyız, hepimiz Hz. Muhammed'in ümmetiyiz" diye konuştu.
    
Suriye'deki olaylar
    
Kurtulmuş, Suriye'deki olayların bir an önce bitmesi ve halkın demokratik bir rejime kavuşması temennisinde bulunarak, şöyle devam etti:

"Suriye ile aramızdaki sınıra uzun yıllar boyunca mayın koydular. Aramızdaki bu mayınlar aslında yıllardır bizimle Suriye'yi ayırmıyor, Amerika ve Rusya'yı ayırıyor. Kimse 'arkadaş Suriye ile aramızdaki bu mayınlar neyin nesi, bu mayınlar niye Suriye halkı ile Türkiye halkını birbirinden ayırıyor-' demedi. Amcaoğlu, dayıoğlu, teyzeoğlu, teyzeler, kardeşler, akrabalar bir kısmı sınırın orasında, bir kısmı burasında. Bütün sınırlar emperyalistlerin cetvelle koyup çizdikleri sınırlardır."

Konferansta GAÜN Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz Coşkun da konuşma yaptı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER