ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 22:24

Kozlu'daki grizu faciası


CHP, Zonguldak Kozlu'da meydana gelen ve 8 işçinin ölümüyle sonuçlanan grizu faciasının nedenlerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi için Meclis Araştırması açılmasını talep etti.
     Araştırma önergesi, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, CHP'nin tutuklu Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
     Önergenin gerekçesinde, 17 Mayıs 2010 tarihinde, Karadon Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında, taşeron firma tarafından sürdürülen galeri açma çalışmalarında meydana gelen patlamada 30 madencinin yaşamını yitirdiği anımsatıldı.
     Gerekçede, 7 Aralık 2013 tarihinde de Kozlu'da, yine taşeron firmanın çalıştığı kömür ocağında meydana gele kazada 8 işçinin öldüğü hatırlatıldı.
     AK Parti iktidarında taşeronlaşmanın doruk noktaya ulaştığı, sosyal devletin ortadan kaldırılarak çalışanların güvencesizlik içine itildiği; bu durumun, madencilik sektöründe acı bir şekilde sıkça görüldüğü kaydedildi.
     Zonguldak'ta taş kömürü madenciliğinde ölümleri sadece kadere bağlayan, üretim kültürünün, bilim ve tekniğin gereklerini bir kenara bırakarak ölümleri sıradanlaştıran anlayışın devam etiği ileri sürüldü.
     Önergede, Kozlu'da meydana gelen grizu faciasının nedenlerinin kapsamlı şekilde incelenmesi, sorumluların belirlenmesi, yaralanma ve ölümlerde taşeronlaşmanın payının açığa çıkarılması ve maden ocaklarında bu ölümlerin yaşanmaması için Meclis Araştırması açılması istendi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER