ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:45

Kore Cumhuriyeti Meclis Başkanı Kang TBMM'de


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, '"Bölgede barışın ve istikrarın sağlanması lazım. Türkiye olarak bu süreçte aktif görev almak istiyoruz,
o nedenle BM Güvenlik Konseyi üyeliğimiz zaruret haline geldi" dedi.
Çiçek, Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı Kang Chang-hee ile bir araya geldi. Çiçek, baş başa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmede yaptığı konuşmada, son birkaç yılda iki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerdeki yoğunluğu memnuniyetle karşıladığını, coğrafi olarak birbirine oldukça uzak ancak kalben çok samimi duygular besleyen iki ülke olduklarını kaydetti.
İki ülkenin buluştuğu tarihi noktalar bulunduğunu vurgulayan Çiçek, "Geçmişte ilişkilerimiz oldu, hatıralarımız var. Türkiye ve Güney Kore, gerek ekonomisi gerekse halkları, istikrarı ve barışaverdikleri önem nedeniyle Asya kıtasında yükselen değer olarak görülmeli. Şüphesiz Kore deniliğinde halkımızın zihninde, gönlünde Kore Savaşı yatar. Biz bu savaşta binden fazla şehit verdik. 462'si hala sizin topraklarınızda misafirdir. Bu savaş, iki halkı iyi duygularla, adeta kardeşlik derecesinde birbirine bağlayan önemli olaydır'' diye konuştu.
Çiçek, iki ülkenin siyasi ilişkilere parelel olarak ekonomik ilişkileri de artırması gerektiğini, halen 6 milyar dolar civarındaki ticaret hacminin iki ülke potansiyeline denk gelen rakam olmadığına işaret ederek, şöyle konuştu
''Bu rakamın yetmezliği bir yana ticari ilişkilerde dengesizlik var. Ticaret hacmi her zaman Türkiye'nin aleyhine sonuçlanıyor. Kalıcı ekonomik ticari ilişki açısından bunun dengeli olması gerekir. Bir taraf çok, diğeri az kazanırsa bu ilişkiyi sürdürmek kolay değil, aradaki boşluğu başka türlü doldurmak icap eder. Bunu üç şekilde doldurabiliriz; bizden daha fazla ithalat yaparak makası küçültebilirsiniz, Türkiye'ye doğırudan yatırm yaparak dengeyi sağlayabilirsiniz, daha çok turist göndererek açığı kapatabiliriz. Bu üçünden birini değil, üçünü birden yapmak doğru olandır. Sizin dış yatırım tutarınız 160 milyor dolar. Türkiye'ye yaptığınız ise bir milyar dolar. 160'ta biridir. Bu rakam bile dostluk adına söylenen sözlerle çelişiyor. Serbest ticaret anlaşması bu açığın kapatılmasında bazı kolaylıklar getirecektir. Türkiye uluslararası kuruluşlar tarafından yatırım güvenliği olan bir kaç ülkeden biri olarak görülüyor. Türkiye'de, Güney Kore yatırımlarını artırmak için her türlü imkan var. Biz önemli projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz, siz bunlara katılabilirsiniz. Enerji alanında sizinle işbirliği yapabiliriz. İki ülke birlikte üçüncü ülkelerde yatarım yapabilir. Bizim Güney Kore'den beklentilerimiz epey yüksek...Savunma sanayii bir başka işbirilği alanınız. Birlikte üçüncü ülkelerle iş yapabiliriz. 'Siz Meclis Başkanısınız, bu türlü işlerle ne işiniz var' demeyesiniz. Dostlar arasında bunları konuşmak gerekir. "

-"Nükleer santral konusunda işbirliği yapalım"

Konuk Meclis Başkanı Kang Chang-hee, iki ülke ilişkileri konuşulduğunda akıllara hemen Kore Savaşı'ın geldiğini belirterek, Türkiye'nin gösterdiği fedakarlığa teşekkür etti. İki ülke ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi için meclislerin ilişkilerinin önem taşıdığını vurgulayan Kang, Çiçek'i ülkesinde görmeyi arzu ettiğini vurguladı.
Kore'den Türkiye'ye gelen 160 bin turist sayısının yeterli olmadığını belirten Kang, tüm Korelililerin gitmeyi arzu etikleri ülkelerden birinin Türkiye olduğunu, turist sayısının gelecek yıllarda artacağını söyledi. Kang, iki ülke ticaret hacmindeki dengesizliğin nedeninin Koreli firmaların, Türkiye'den az mal alıp, daha fazla mal satmasından meydana geldiğine işaret ederek, büyük Kore firmalarının Türkiye'nin büyük projelerine katıldığını, gelecekte bu yatırımların artacağını ümit ettiğini vurguladı.
Kang, "Ben işadamı değilim ama Kore'deki işadamları Türkiye'nin yatırım yapılabilecek ülke olduğunu düşünüyor. Koreli işadamları, sosyal güvenlik anlaşmasını bekliyor. Şu anda TBMM'de beklemektedir. Bunun hızlandırılmasında yardımlarınızı bekliyoruz. Daha önce Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yaptığım için nükleer santral konusunu çok iyi biliyorum. Bu alanda Kore, ileri teknooljiye sahip. Kore'de 24 nükleer santral bulunuyor ve elektrik üretiminin yüzde 40'ını karşılamaktadır Bu alanda işbirliği yapmayı arzu ediyorum'' diye konuştu.
Kendisinin geçmişte futbolcu olduğunu ifade eden Kang'ın, her zaman Türk milli takımına yenildiklerini, ama Kore'nin Türkiye'yi yeneceği konusunda umudu olduğunu söylemesi, görüşmede gülüşmelere yol açtı.

-''Türkiye'nin sizden beklentileri var"-

Türkiye'nin beklentilerini ifade ederken, 2020 yılındaki İzmir EXPO ve Dünya Miras Komitesi üyeliği konusunda destek beklediklerini kaydetti. 2015-16 BM Güvenlik Konseyi üyeliği için de destek beklediklerini belirten Çiçek, "Biz dünyanın ilgi duyduğu ve hergün onlarca, yüzlerce insanını hayatını kaybettiği çok istikrarsız bir bölgede bulunuyoruz. Bu sorunların en can yakıcı kısmını biz karşılıyoruz. Bölgede barışın ve istikrarın sağlanması lazım Türkiye olarak bu süreçte aktif görev almak istiyoruz, o nedenle üyeliğimiz zaruret haline geldi" dedi.

-Kıbrıs sorunu

Kıbrıs konusuna işaret eden Çiçek, ''BM Genel Sekreteri, sizin önde gelen devlet ve siyaset adamlarınızdan biri. BM önündeki en uzun itilaflardan biridir Kıbrıs sorunu. Kapsamlı ve kalıcı barışın temini için destek ve yoğun çaba gerekiyor. Rum tezlerine zemin kazandırabilecek girişimlerden imtina edilmesi gerekiyor. Bu konuda hassasiyetimiz var. Sorunun adil ve kalıcı şekilde çözümünde daha yoğun çaba bekliyoruz. Koreye ait Kogaz şirketi, Rumlar'la hidrokarbon ihalesine katılıyor. Bu bizi gerçekten üzmüştür. Bu yöndeki durumlar devam ederse Türkiye, Koreli şirketlerle ilişkiler açısından sıkıntılı döneme girebilir. Bunu dostça ifade etmek isterim. KKTC'ye uygulanan izolasyonlar haksızdır, doğru değildir. Bunların kaldırılması ve KKTC'li parlamenterlerin ülkesine davet edilmesi uygun olacaktır. Onu da bekliyoruz'' diye konuştu.

-Ermeni iddiaları

Çiçek, 1915 olaylarına işaret ederek, Ermenilerin Türklerin kendilerine soykırım yaptığı yalanına tüm dünyayı inandırmak için karalama kampanyası başlatmak istediğini, düşüncelerini üçüncü ülkelere kabul ettirmek istediğini söyledi. Çiçek, hassas oldukları ve ikili ilişkileri de zedeleyen bu konuların başında geldiğini belirterek, "Bu çok doğru değil. Parlamentoların siyasi, tarihi konularda karar vermesi doğru değil. Sizin tarihçileriniz de dahil, tarihçiler bu konuyu araştırabilirler, biz çıkan sonuca razıyız. Tarihçileri, bilimi, bilim adamlarını bir yana bırakıp siyasetçilerin iç politika düşüncesiyle karar alıp, tarihi olayları saptırmaları ilişkilere gölge düşürüyor. Ermeni ididalarıyla ilgili tek yanlı bir kısım kararların alınması, çalışmalara imkan verilmesi bizi rahatsız edecektir'' görüşünü ifade etti.
Bu arada Çiçek, konuk Meclis Başkanı Kang'ı kapıda karşıladı. Kang, kravatını takmak için bir süre arabada kaldı. Çiçek, iki ülke arasanıda saat farkı bulunduğunu belirterek, Kang'ın kravatını takarak arabadan inmesini bekledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER