ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 11:50

Komisyonda Manisa ağırlığı

Komisyonda Manisa ağırlığı

Soma'daki maden faciasıyla ilgili kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda, Manisa'nın 10 milletvekilinden 6'sı görev alıyor.


Manisa milletvekilleri, bu durumun komisyon çalışmaları için avantaj olduğunu düşünüyor.

Soma Komisyonu için Manisa'dan AK Parti Selçuk Özdağ ve Muzaffer Yurttaş'ı; CHP Özgür Özel, Sakine Öz ve Hasan Ören'i; MHP Erkan Akçay'ı görevlendirdi.

Komisyon üyesi Manisa milletvekilleri, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, komisyondan, milletin, basının, kamuoyunun büyük beklentisi olduğunu ifade etti. Yurttaş, herkesin gözünün komisyonun üzerinde olacağını ve bu bilinçle çalışacaklarını kaydetti.

Bugüne kadar yaraları sarmak, vatandaşları kurtarmak için çalıştıklarını anlatan Yurttaş, şöyle devam etti:

"Bundan sonra artık bu olay niçin oldu, nedenleri nedir, kimin, ne ihmali var, bu konular ayrıntılı şekilde araştırılacak. Komisyondaki arkadaşlarımızdan beklentimiz, bunu iktidara yüklenme, muhalefet etme gibi bir araç olarak görmemeleri. Ortada vahim, ciddi bir konu var. Bu konunun araştırılması için objektif kriterlerle, sonu kime, neye varırsa varsın sonuna kadar araştırmak için çalışmalıyız. Komisyonda el birliğiyle hareket etmeliyiz. Nedenleri ortaya koyduğumuz gibi bundan sonra alınacak önlemler nelerdir, dünyanın madencilikte gelişmiş olan Çin, Almanya, Rusya, ABD gibi gelişmiş ülkelerdeki teknolojiler nelerdir, o teknolojilerin Türkiye'de madencilik sektöründe nasıl uygulanabilir, bu konulardaki önerilerimizi ortaya koyacağız. Bütün tarafları mağdurlardan başlamak üzere sendikaları, işçi temsilcileri, işverenleri, madencilik sektörünü, uzmanları, bilirkişileri, yaralıları, kurtarma ekibinde çalışanları dinleyeceğiz. Herşeyi didik edeceğiz, ayrıntılara gireceğiz."

"Yaz döneminde de çalışmalı"

Komisyonun süresinin sınırlı olduğuna işaret eden Yurttaş, komisyonun, aceleye getirmeden, konuyu en ince ayrıntısına kadar çalışması ancak gecikmeye de fırsat vermemesi gerektiğini söyledi. Yurttaş, çok geciktiğinde kamuoyunda, "acaba savsaklama mı var, komisyon neden raporunu ortaya koymadı?" gibi soru işaretlerinin ortaya çıkabileceğini dile getirerek, "Bunu engellemek için ciddi şekilde, hızlı ama disiplinli çalışmayı ortaya koymak lazım" dedi.

Yurttaş, komisyonun çalışmalarını yaz döneminde de devam ettirmesi gerektiğini kaydetti.

Bölgede incelemeler yapılacağını dile getiren Yurttaş, bölge milletvekillleri olarak komisyona ev sahipliği yapacaklarını anlattı. Yurttaş, "Herkes bildiklerini, kimseden çekinmeden ortaya koyacak ve doğru sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu sorumluluktan ziyade vebaldir. Bütün milletvekillerimizin siyasi rant düşünmeden, konuya katkıda bulunacağına, iş sağlığı ve güvenliği konusunda katkılarda bulunacağına, hatta komisyonun ortaya koyduğu raporlar doğrultusunda Türkiye'de madencilik sektörünün yeniden ele alınacağına, bir nevi madencilik kitabının yeniden yazılacağına inanıyorum. Komisyon, devrim niteliğinde sonuçlar ortaya koyup, ciddi çalışma yaparsa hayırlı olur" diye konuştu.
Yurttaş, komisyonda, bölgeyi tanıyan, milletvekilleri olarak 6 Manisa milletvekilinin bulunmasını "avantaj" olarak değerlendirdi. Yurttaş, "Manisa milletvekilleri, bu açıdan siyasi parti gözetmeksizin inşallah katkıda bulunacak" dedi.

"Aileleri dinleyeceğiz"

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, kazanın nedenlerini, işverenin hatalarını, sendikanın ve bürokratların ihmali olup olmadığını, teknolojiye uygun hareket edilip, edilmediğini incelemeleri gerektiğini söyledi. Özdağ, "Karşımızda insan endeksli işveren, sendika, insan merkezli bürokrat mı var, buna bakmamız lazım" şeklinde konuştu.

Özdağ, faciadan kurtulanları, hayatını kaybeden işçilerin ailelerini, diğer madenlerde çalışanları, işverenleri, sendikaları, madenden emekli olanları dinlemeleri gerektiğini kaydetti.

Önlem alınmadan bir kaza olduysa bunun sorumluluğunun sendika, işveren, bürokratta olduğunu belirten Özdağ, komisyonun iyi bir çalışma yapacağına inandığını söyledi.

Komisyonda 6 Manisa milletvekilinin görev almasının avantaj olduğunu dile getiren Özdağ, bölgeyi, madenlerin ve madencilerin sorunlarını bildiklerini, bölge adına çalıştıklarını anlattı.

Özdağ, Meclis'te 2010'da madenlerle ilgili araştırma komisyonu kurulduğunu anımsatarak, komisyonun bin sayfalık bir rapor hazırladığını ifade etti. Özdağ, 2012'de iş güvenliği ve iş sağlığı yasası çıkardıklarını, bunun revize edilmesi gerektiğini kaydetti. Özdağ, yasayı çıkarmak kadar, işveren, sendikalar ve muhatapların, özellikle bürokratların buna uygun hareket etmesinin önemine işaret etti.

"Komisyonun üretkenliği ve başarısı..."

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, daha önce bu komisyonun kurulması için önerge verdiğini ancak bunun kabul edilmediğini anımsattı. Özel, bu acı olaydan sonra komisyon kurulmasına dair de karmaşık duygular yaşadığını söyledi.
Komisyonda şeffaflık adına, partiler üstü ele alınması adına bir sınav verileceğini vurgulayan Özel, bazı ilişkilerin zarar görmemesi adına bir yaklaşım sergilenmesi halinde dağın fare doğuracağını kaydetti. Özel, ilişkilerin içinde kim varsa, bunların ortaya çıkarılması halinde bunun Soma ve maden kazalarının önlenmesi için bir milat olacağını ifade etti.
Özel, sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi amacıyla dört partinin uzlaşmasıyla kurulan komisyonun işbirliği içinde çalıştığını anımsatarak, bu komisyonda, bunu daha da ileri götürmeleri gerektiğini vurguladı.

Özel, 29 Nisan'da komisyonun kurulması için adeta yalvaran biri olarak yapacakları çalışmalara umutla bakmak istediklerini dile getirdi. Özel, olumlu yaklaşma, ılımlı olunma ve gerçeklere ulaşılmak istenmesi halinde komisyondan umutlu olduğunu vurgulayarak, "Komisyonun üretkenliği ve başarısı, iktidar partisinin kendisi nasıl konumlandıracağı, örtbas için savunmaya mı geçeceği yoksa bizimle mi çabalayacağına bağlı" dedi.

Manisa milletvekillerinin bu komisyonda görevlendirilmesinin önemine işaret eden Özel, CHP'nin 3 milletvekilini de görevlendirerek, Manisalılar'ın bu meseleye müdahalesinin önemini gösterdiğini kaydetti.

Özel, komisyondaki AK Parti Manisa milletvekilleriyle zaman zaman ayrı düştüklerini ancak genel olarak Manisa üzerinde uzlaşabildiklerini anlattı. Özel, "Birbiriyle diyaloğu olmayan kişiler değiliz. Bu diyaloğu komisyonda da sürdürebiliriz. Onlar da bir takım etkiler altında kalmadan vicdanlarını komisyona yansıtırsa sorun olmaz. Manisalılar'ın temsil edilmesi son derece önemsiyor ve olumlu buluyorum" diye konuştu.

"Muhalefetin gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyorum"

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, kazanın neden, nasıl meydana geldiğini teknik, hukuki, siyasi ve idari bütün yönleriyle ve boyutlarıyla araştırıp, ortaya çıkarılması için çalışacağını anlattı.

İktidarın bunu biraz zorlayacağını savunan Akçay, ancak gerçekleri gözardı etmenin mümkün olmadığını ifade etti.
Akçay, komisyonun iyi bir çalışma yapmasını temenni ederek, özellikle muhalefetin bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğine inandığını söyledi.

İktidardan çok fazla şey beklemediğini ancak baştan ümitsizlik de göstermek istemediğini belirten Akçay, komisyonun çalışmalara bir an önce başlaması gerektiğini vurguladı. Akçay, komisyonun, Meclis'in tatil döneminde de çalışmasını istedi.

Akçay, komisyonda 6 Manisa milletvekilinin yer almasının da komisyonun çalışmaları bakımından avantaj olduğunu sözlerine ekledi.

Bu arada, TBMM Genel Kurulu'nun 3 Haziran Perşembe günkü birleşiminde, partilerin bildirdiği komisyon üyelerinin okunarak, oylanması ve aynı gün komisyonun görev dağılımı yapması bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER